« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Rzeczpospolita: Energa pozbywa się projektu budowy bloku energetycznego w Ostrołęce?

Energa zamierza zaangażować się w proces ratowania Kompanii Węglowej wnosząc do Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw mniejszościowy pakiet spółki Elektrownia Ostrołęka oraz zamrożony projekt budowy nowego bloku energetycznego - informuje Rzeczpospolita.

Analitycy pozytywnie oceniają ten pomysł. Natomiast część ekspertów jest zdania, że przekazanie projektu nowego bloku 1000 MW do FIPP może oznaczać pogrzebanie szans na jego realizację.

- Spółka pozbywa się dwóch problemów: związanego z dołożeniem się do Nowej Kompanii Węglowej i ze swoją elektrownią - powiedział gazecie Piotr Dzięciołowski z DM Citi Handlowy. Analityk przypomina, że aktywa Elektrowni Ostrołęka już w czasie oferty publicznej Energi nie budziły euforii inwestorów.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy posła Arkadiusza Czartoryskiego (PiS).

- Mamy do czynienia z nową zaskakującą sytuacją. Rząd PO-PSL w celu ratowania przemysłu węgla kamiennego, chce zasypać problem bankrutujących kopalń przekazaniem do Nowej Kompanii Węglowej pod nazwą Fundusz Rozwoju Przemysłu, akcji zatrzymanej inwestycji w Ostrołęce. Problem polega na tym, że sama ta Nowa Kompania Węglowa nie ma pieniędzy na budowę elektrowni w Ostrołęce - zaznacza parlamentarzysta. - Zaawansowanie naszej inwestycji to ok. 400 mln i potrzeba na jej wznowieni kolejnych 5 mld. Kto i jak pozyska tak duże pieniądze? Moim zdaniem są to paniczne ruchy mające na celu pozorowanie starań ratowania polskiego przemysłu wydobywczego. Niestety odbywa się to kosztem ostrołęckiej elektrowni.

Według posła Arkadiusza Czartoryskiego, rząd PO-PSL popełnił ogromny błąd niszcząc w 2012 roku, rozpoczętą budowę nowej elektrowni w Ostrołęce.

- Latem bieżącego roku premier Kopacz musiała niczym w filmie Barei, ogłaszać 20 stopień zasilania, a moce wytwórcze polskich elektrowni nie mogły wystarczyć żeby zaspokoić potrzeby przemysłu - dodaje parlamentarzysta. - Teraz z tego tytułu przedsiębiorstwa, które miały ograniczone dostawy prądu, będą żądać odszkodowań.

Wyświetleń: 5182
 
14:44, 02.09.2015 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne