« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Policja apeluje: reagujmy, gdy nietrzeźwy wsiada za kierownicę

Ostrołęccy policjanci każdego dnia zatrzymują przynajmniej kilku kierowców, którzy prowadzą samochód pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze apelują do świadków takich zdarzeń, aby nie dawali społecznego przyzwolenia na tak nieodpowiedzialne zachowania.

Reagujmy w każdym przypadku, kiedy mamy wiedzę o tego rodzaju sytuacjach.

- Niestety nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że siadając za kierownicę po wypiciu alkoholu stwarzają śmiertelne zagrożenie dla siebie i innych - mówi mł. asp Tomasz Żerański, rzecznik prasowy KMP w Ostrołęce. - Jeśli nie możemy takiej jeździe zapobiec, to przynajmniej poinformujmy policję. Może się okazać, że kara za takie postępowanie, w tym i utrata prawa jazdy, to te mniej dotkliwe dla rodziny konsekwencje.

Policjanci podkreślają, że nieodpowiedzialnym zachowaniem jest także jazda rano do pracy po mocno zakrapianej imprezie. Prowadzenie pojazdu na "kacu" jest bardzo niebezpieczne, gdyż nasze reakcje są spowolnione. I co ważne, nawet jeśli czujemy się doskonale, to poziom alkoholu we krwi nadal może być wysoki i może utrzymywać się nawet do kilkunastu godzin po imprezie. Jeśli wiemy, że idziemy na tego rodzaju spotkanie, to wcześniej zaplanujmy sobie transport do domu. Gdy nie ma takiej możliwości najlepszym rozwiązaniem będzie spędzenie nocy u znajomych.

- Pomyślmy nad konsekwencjami wcześniej, jak będzie wyglądało życie nasze i naszej rodziny, jeśli spowodujemy wypadek pod wpływem alkoholu i np. trafimy na kilka lub kilkanaście lat do zakładu karnego - dodaje mł. asp. Tomasz Żerański. - Pamiętajmy, że jedna sekunda, w której podejmiemy złą decyzję, będzie miała wpływ na całe nasze życie. Czy warto? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista.

Obecnie za kierownicą możemy spotkać coraz więcej młodych osób. Tacy kierowcy często są sprawcami wypadków i to tych najpoważniejszych. To właśnie oni są najczęściej ofiarami własnej bezmyślności. Brak doświadczenia, brawura połączona często z alkoholem w rezultacie daje tragiczne w skutkach konsekwencje. Funkcjonariusze apelują do młodych ludzi, aby reagowali na takie zachowania za każdym razem, chociażby telefonem na policję. Nie wsiadajmy także do samochodów, choćbyśmy mieli cień podejrzenia, że jego kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu.

- Zwracamy się z apelem do rodziców, żeby zastanowili się "czy mój syn, czy moja córka" pomimo tego, że posiada prawo jazdy, jest już gotowa, aby pozwolić jej na udostępnienie naszego, często szybkiego samochodu np. na dyskotekę - podkreśla mł. asp. Tomasz Żerański. - Nie mówimy tu o przygotowaniu praktycznym, ponieważ to jasne skoro otrzymała uprawnienia, ale o dojrzałości psychicznej i emocjonalnej. Może warto zastanowić się nad tym, aby nasza pociecha pojeździła po otrzymaniu uprawnień jakiś czas pod naszym czujnym okiem. W ten sposób nabierze ważnego doświadczenia. Rozmawiajmy również z naszymi nastoletnimi dziećmi o konsekwencjach kierowania pod wpływem alkoholu oraz wsiadania do pojazdów z nietrzeźwymi kierującymi - dodaje.

Wyświetleń: 2156
 
15:09, 07.10.2015 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne