« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Ostrołęka: 270 sześciolatków "wywinęło się" od szkoły

Fot. sxc.huFot. sxc.hu W tym roku szkolnym do klas pierwszych szkół podstawowych po raz pierwszy poszedł cały rocznik sześciolatków. W szkolnych ławkach zasiadły wspólnie z siedmiolatkami (urodzonymi w drugiej połowie 2008 r.) oraz z tymi, które rok temu uznano za niegotowe na szkołę.

Ustawa od początku budziła oburzenie wśród dużej części rodziców, którzy uważają, że nie każde sześcioletnie dziecko jest na tyle samodzielne, by dało sobie radę w szkole. Jednak ustawowy obowiązek szkolny można ominąć. Odroczenie w tej sprawie może wydać dziecku poradnia psychologiczno-pedagogiczna pod warunkiem, że negatywnie przejdzie test dojrzałości szkolnej.

Z informacji podanych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Ostrołęce wynika, że w tym roku na terenie miasta sporo rodziców sześciolatków starało się o odroczenie rozpoczęcia przez ich pociechy nauki w I klasie.

- Do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrołęce wpłynęło 350 wniosków o zbadanie dojrzałości szkolnej sześciolatków z terenu miasta. Placówka wydała do końca sierpnia 2015 r. 270 opinii w sprawie odroczenia rozpoczęcia obowiązku szkolnego - poinformowała nas Sylwia Krawczyk, pedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrołęce.

Powody odroczeń były bardzo różne i nie da się ich uogólnić.

- Kryteria mogące być podstawą do odroczenia dziecka są ustalone w oparciu o osiągnięcia rozwojowe w trzech sferach: poznawczej, ruchowej i emocjonalno-społecznej. Czynnikiem decydującym o odroczeniu od spełniania obowiązku szkolnego jest brak dojrzałości co najmniej jednej z badanych sfer - wyjaśniła pedagog. - Bierzemy pod uwagę aktualny poziom rozwoju dziecka oraz jego potrzeby i możliwości psychofizyczne, określamy mocne i słabe strony, ukierunkowując oddziaływania stymulujące lub rozwijające zdolności i umiejętności dziecka.

Według przepisów sześcioletnie dziecko, które rozpocznie naukę we wrześniu w klasie pierwszej szkoły podstawowej, może być cofnięte do "zerówki", jeśli ma problemy z edukacją szkolną. Rodzice mają czas na taką decyzję do 31 grudnia.

- Nowelizacja ustawy zakłada cofnięcie do klasy zerowej dzieci sześcioletnich z klas pierwszych decyzją dyrektora o odroczeniu obowiązku szkolnego, po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Zapis ustawy mówi, że wniosek składa się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat, zatem do 31 grudnia - podkreśliła Sylwia Krawczyk.

Wyświetleń: 7237
 
15:42, 08.10.2015 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne