« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 16 kwietnia 2024 r., imieniny Bernadetty, Cecyliana, Kseni

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Zmarł Eugeniusz Nałęcz

Eugeniusz Nałęcz (fot. Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce)Eugeniusz Nałęcz (fot. Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce)W ubiegły piątek zmarł Eugeniusz Nałęcz, były wicekurator oświaty i wychowania oraz wicewojewoda ostrołęcki, aktywny czytelnik Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce. Pochodził z małej wsi pod Przasnyszem, przez lata związany był z naszym regionem.

W latach 60. był nauczycielem w przasnyskim technikum mechanicznym. Gdy w 1975 roku wprowadzono w Polsce nowe struktury zarządzania oświatą, zlikwidowano powiaty i utworzono 49 województw, Eugeniusz Nałęcz został wicekuratorem oświaty. W latach 80. pełnił funkcję wicewojewody ostrołęckiego.

- W przydzielonym mi, jako wicekuratorowi oświaty i wychowania, zakresie obowiązków, był nadzór nad książnicą pedagogiczną, praktycznie rzecz biorąc czytelnikom niedostępną. Zabiegałem u sprawującego pieczę nad oświatą, kulturą i sportem wicewojewody Kazimierza Błaszczaka o godziwy lokal dla biblioteki pedagogicznej - niezbędnej rzeszom, tak licznie, jak nigdy wcześniej, studiujących zaocznie nauczycieli. Mój zwierzchnik kochał sport i turystykę, więc te dziedziny wspierał. Kulturę i oświatę traktował jak pasierbów, ich potrzeb nie rozumiał - wspomina Eugeniusz Nałęcz w opublikowanych na stronach biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce fragmentów wspomnień spisanych w 2002 roku.

Jeszcze w styczniu ubiegłego roku polemizował z publicystyką Pawła Trzemkowskiego na łamach "Rozmaitości Ostrołęckich". W 2014 roku był współautorem wydanej przez Urząd Gminy Przasnysz książki pt. "Kłosy z pszenicznego kręgu: golańskie wspomnienia", w której autorzy powrócili wspomnieniami do rodzinnej wsi Golany pod Przasnyszem. W książce, jak informuje Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ciechanowie, znalazła się garść informacji historycznych, nawiązanie do licznych wyrażeń gwarowych, opis wsi i wydarzeń jakie miały tu miejsce w czasach młodości autorów, anegdoty oraz zasłyszane opowieści.

- Chwała mgr inż. Ryszardowi Władysławowi Załusce (prezydentowi Ostrołęki w latach (2002-2006 - przyp. red.), który pod moją - wtedy, wicewojewody - presją, zgodził się zostać w 1988 r. kuratorem oświaty i wychowania i że siedzibę urzędu nadzorującego szkolnictwo przeniósł z ul. Świętokrzyskiej na Oświatową, a przez to umożliwił - po generalnym remoncie - zlokalizowanie tam księgozbioru - czytamy we wspomnieniach opublikowanych na stronach BP w Ostrołęce.

- Od daty odejścia na emeryturę staram się pobudzać moje szare komórki do aktywności. Zasoby ostrołęckiej Biblioteki Pedagogicznej traktuję jako źródło nieustannie wzbogacanej wiedzy. Myślę czasem, czy w czasie mi danym zrobiłem dla tej książnicy tyle ile było naonczas możliwe, czy może, niestety, nie zdołałem wesprzeć ją mocniej - mówił w 2002 roku Eugeniusz Nałęcz.

Wspomnienia Eugeniusza Nałęcza spisała Edyta Rogala. Pełny tekst dostępny jest na stronach internetowych Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce: Eugeniusz Nałęcz - wspomnienia.

Wyświetleń: 6908
 
19:02, 28.11.2015 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne