« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Dni Kultury Kurpiowskiej w "Krainie Misiów" (zdjęcia)

Fot. archiwum przedszkolaFot. archiwum przedszkolaCentrum Edukacji Regionalnej "Kurpik" już po raz trzeci zorganizowało Dni Kultury Kurpiowskiej w Przedszkolu Miejskim nr 17 w Ostrołęce. Dla dzieci przygotowano mnóstwo atrakcji, m.in. tańce, spotkania z twórczyniami ludowymi czy degustację kurpiowskich słodkości.

W poniedziałek cała społeczność "siedemnastki" z zapartym tchem słuchała przyśpiewek regionalnych i podziwiała tańce kurpiowskie w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego "Kurpie", pod kierownictwem J. Wójcika. Spotkanie uświetnił pokaz gry na akordeonie w wykonaniu W. Krukowskiego. Nie był to jednak koniec niespodzianek. Po południu dzieci spotkały się też z historykiem, poetą, autorem książki "Wróżda" - Marcinem Tomczakiem. Maluchy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały legend pt. "Z kiela wzion się burśtyn" i "O diable, co go chłop oszukał", spisanych przez miłośnika i badacza kultury kurpiowskiej Adama Chętnika. Poznały też nazwy zwierząt z wiejskiego podwórka w dialekcie kurpiowskim. Dowiedziały się także, że w kurpiowskim "sklepie" nie znajdą cukierków, ponieważ to słowo na Kurpiach oznacza zupełnie coś innego.

We wtorek przedszkole odwiedziła twórczyni ludowa, która zaprezentowała dzieciom sposób robienia wycinanek regionalnych. Pokaz stał się inspiracją do artystycznej pracy. Wszyscy z zapałem podjęli się tego zadania i udowodnili, że nie ma rzeczy niemożliwych. Efektem działań były kolorowe, kurpiowskie gwiazdy, które rodzice podziwiali w przedszkolnej szatni.

W środę odbyły się warsztaty etnograficzne prowadzone przez pracowników Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Każda grupa miała możliwość obejrzenia stroju ludowego Puszczy Zielonej. Przedszkolaki dowiedziały się jak nazywają się poszczególne części garderoby damskiej i męskiej. Następnie przystąpiły do działania. Spośród przygotowanych elementów wybierały i przyklejały na sylwetce chłopca i dziewczynki części ubioru ludowego. Prace prezentujące strój regionu ozdobiły tablice grupowe.

W czwartek w placówce gościła Czesława Lewandowska - twórczyni ludowa. Dzieci próbowały wykonać tradycyjne palmy kurpiowskie. Przekonały się jednak, że to niełatwa praca. Maluszkom najbardziej udawały się naparstnice, które wykręca się na paluszku. Z pomocą gościa z ukręconych kwiatów powstały piękne grupowe palemki wielkanocne.

W piątek w "Krainie Misiów" przygotowano uroczyste rozstrzygnięcie konkursu pod hasłem "Mam źelgy dryg, kurpsiosko palme łutkam w mig". Na uroczystość przybyli przedstawiciele ostrołęckich placówek i Przedszkola Samorządowego w Olszewie-Borkach. Goście obejrzeli widowisko ukazujące obyczaje i tradycje wielkanocne regionu kurpiowskiego w wykonaniu starszaków z grup - Kolargola i Krainy Misia Jogi. Po części artystycznej nastąpił punkt kulminacyjny, czyli wręczenie nagród za najpiękniejszą palmę wielkanocną wykonaną przez dzieci. Jury po obejrzeniu prac konkursowych przyznało jednogłośnie wszystkim placówkom pierwsze miejsce.

Po części oficjalnej nastąpiła degustacja kurpiowskich słodkości. Uśmiech na twarzach dzieci zdradził, że wszystko smakowało wybornie. W ciągu całego tygodnia maluchy miały także możliwość spożywania dań kurpiowskich w ramach jadłospisu przedszkolnego.

Kurpiowskie spotkania odbyły się w dniach 14-18 marca.

Zobacz zdjęcia:
Tydzień Kultury Kurpiowskiej w PM nr 17 (fot. archiwum przedszkola)

Wyświetleń: 733
 
09:09, 22.03.2016 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne