« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Fontanna, fale, skała, orzeł i biało-czerwona dekoracja w kształcie Polski, czyli Groby Pańskie w ostrołęckich parafiach (zdjęcia)

Wyjątkowo pomysłowe, a zarazem symboliczne, są tegoroczne Groby Pańskie w ostrołęckich parafiach. W tym roku przeważa tematyka z 1050 rocznicą przyjęcia chrztu przez Polskę.

Największe wrażenie robi dekoracja w kościele farnym, gdzie monstrancja z ciałem Chrystusa umieszczona została na przezroczystym podeście, wewnątrz którego tryska z woda ze specjalnej fontanny. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że unosi się ona w powietrzu. W miejscu przeznaczonym na dekorację symbolicznego grobu umieszczono także drewniane wrota znane już z wystroju bożonarodzeniowej stajenki. Jest to Brama Miłosierdzia, której wzorem były Święte Drzwi znajdujące się w Bazylice św. Piotra na Watykanie. Dekoracja przypomina o zbliżających się Światowych Dniach Młodzieży, które w tym roku odbędą się w Krakowie, a ich tematem będzie właśnie Boże Miłosierdzie. Wokół niewielkiej fontanny ustawiono lampiony i kwiaty. W tle znajduje się tablica z napisem "Jezus Chrystus źródło wody żywej".
Kapitalnym w naszej ocenie pomysłem było umieszczenie wiszącego lustra. Patrząc w nie odnosi się wrażenie, że ciało Chrystusa złożone zostało w głębokim grobie, zamiast na podeście, na którym rzeczywiście się znajduje.

W parafii poklasztornej w oczy rzuca się brak kwiatów rozłożonych wokół całej dekoracji. To bardzo rzadki widok w polskich kościołach w czasie Wielkanocy. Na zielonym, gładkim trawniku ustawiono chrzcielnicę, obok której stoi krzyż, a przed nim leży Chrystus. Na środku z białych i czerwonych kwiatów ułożono kształt Polski. Tło stanowi natomiast duży baner z widokiem gór. Dekoracja nawiązuje do 1050 rocznicy chrztu Polski, którą obchodzimy w tym roku.

W parafii pw. św. Wojciecha na os. Wojciechowice ciało Chrystusa wrzucone zostało do morza i niesione jest na falach. Na górze stoi biało-czerwona latarnia morska, na której ustawiono monstrancję. Na jednej z fal umieszczono nowy symbol Chrystusa Pasterza (dawniej przedstawiono Jezusa szukającego zagubionych owiec z jedną owcą na ramionach), który niesie na barkach rannego człowieka. Dokładna symbolika tego symbolu jest bardzo ciekawa i polecamy się z nią zapoznać na stronach www.bp.ecclesia.org.pl.

W rzekuńskim kościele ciało Chrystusa zostało otoczone białymi i czerwonymi kwiatami. Na środku ustawiono skałę, na której stoi krzyż. Obok niego stoi figura orła, tego samego, który widnieje na polskim godle. Na skale umieszczono datę "966" przypominającą, że właśnie w tym roku Polska przyjęła chrzest.

Tradycyjne groby powstały w parafiach pw. Zbawiciela Świata i pw. św. Franciszka z Asyżu. W obu z nich ciało zmarłego Chrystusa spoczywa w kamiennej grocie otoczonej kwiatami. Podobnie jest w kościele na os. Stacja, gdzie w tle umieszczono wielką grafikę przedstawiającą górę Golgotę, na której umarł Chrystus.

Zobacz zdjęcia:
Groby Pańskie w ostrołęckich parafiach (26.03.2016)

Wyświetleń: 8085
 
13:47, 26.03.2016 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne