« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Koniec z gimnazjami. Wracają ośmioletnia podstawówka i czteroletnie licea

Ośmioletnie podstawówki i czteroletnie licea, szkolnictwo zawodowe zastąpione dwustopniową szkołą branżową, w której uczniowie będą zdawać "zawodową maturę" - takie zmiany w systemie edukacji zapowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Reforma ma się rozpocząć w 2017 roku. Zgodnie z nowym planem ministerstwa kształcenie w szkołach podstawowych ma trwać osiem lat, w tym cztery lata edukacji wczesnoszkolnej. O szczegółach minister edukacji, Anna Zalewska mówiła podczas Podsumowania Ogólnopolskich Debat o Edukacji "Uczeń. Rodzic. Nauczyciel - Dobra Zmiana", które odbyło się w Toruniu.

- W klasach wczesnoszkolnych powinni uczyć najwybitniejsi nauczyciele. Od nich zależy jak dzieci traktują szkołę, obowiązki. Wzmocnimy podstawy programowe - mówiła minister. - To uratuje małe szkoły przed skutkami niżu demograficznego.

Anna Zalewska zaznacza, że chce doprowadzić do sytuacji, kiedy rodzic zawozi dziecko na osiem godzin do szkoły i odbiera je około godz. 15.00-16.00. Wówczas uczeń jest po obiedzie i ma już odrobioną pracę domową.

- W klasie czwartej podstawówki uczniowie będą mieli tego samego wychowawcę, co w klasach I-III. Dojdą nowi nauczyciele, którzy będą przygotowywać dzieci do poznawania kolejnych przedmiotów. Mimo, że na uczniów będą czekały kolejne wyzwania, to będą czuli się bezpiecznie ze swoją wychowawczynią, która dbała o nich w latach poprzednich - zaznacza Anna Zalewska.

Według ministerstwa ciągłe zmiany szkół pogarszają wyniki uczniów i ich samoocenę. Dlatego też pomysł 8-letniego systemu edukacji, po którym uczniowie będą mieli do wyboru m.in. 4-letnie liceum czy 5-letnie technikum. Nowością ma być też dwuetapowa szkoła branżowa (w sumie 5 lat). Stopień pierwszy ma trwać trzy lata, a drugi dwa. Po drugim stopniu można będzie zdawać maturę zawodową i pójść po niej na wyższe studia zawodowe, które zapewnią tytuł licencjata. Tytuł magistra, będzie można zdobyć jednak po takiej maturze, jaką zdają uczniowie liceów i techników.

Jak podkreśliła minister Anna Zalewska, celem planowanej reformy jest m.in. uratowanie potencjału polskiej edukacji, ponowne wprowadzenie cykliczności etapów szkolnych, czy dokonanie zmian programowych tak, aby stworzyć system oświaty na miarę XXI wieku.

Nowy system zacznie obowiązywać od września 2017 r.

Wyświetleń: 12231
 
11:20, 28.06.2016 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne