« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

W Ostrołęce odbędzie się pogrzeb Żołnierzy Wyklętych

Pogrzeb pięciu Żołnierzy Wyklętych, których szczątki odkryto w ubiegłym roku w Łodziskach odbędzie się 29 września w Ostrołęce. Najpierw uroczystość miała zostać zorganizowana w niedzielę. Datę zmieniono, gdyż jak stwierdził prezydent miasta, "zaprosić młodzież w niedzielę jest trudno".

Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce. Nie jest jeszcze znana dokładna godzina rozpoczęcia uroczystości.

- To jest powinność, nie będziemy robić manifestacji, chodzi o to, żeby oddać ludziom to co się należy. Nie mieli pogrzebu, nie mieli ostatniej drogi wtedy. Dzisiaj będziemy mogli wypełnić ten obowiązek - powiedział na ostatniej sesji rady miasta prezydent Janusz Kotowski. Jak podkreślił ważne, aby młodzież szkolna miała możliwość wzięcia udziału w pogrzebie. Jednocześnie zaznaczył, że nie jest to przymus, ale zaproszenie.

- Sądzę, że byłoby uzasadnione, aby ludzie młodzi wzięli udział w uroczystości. Zaprosić, a nie ściągnąć, nie przymusić, ale zaprosić szkoły w niedzielę jest trudno. Zwłaszcza, że dostałem już sygnały od młodych ludzi spoza Ostrołęki, że chcieliby uczestniczyć, a nie zawsze będą mogli dojechać. Stąd prośba do lokalnych społeczności o obecność - argumentował prezydent.

Włodarz wyjaśnił też kwestie kosztów pogrzebu.

- Żeby uniknąć niepotrzebnych dyskusji, od razu mówię, że koszty są po stronie fundacji. Zgłosiła się firma pogrzebowa, która sfinansuje trumny i wszystko wokół tego. Ostrołęcka parafia, kapłani, wzięli na siebie wszystkie sprawy od strony religijnej. Ksiądz proboszcz powiedział, że dobre, honorowe miejsce znajdzie na cmentarzu parafialnym bez żadnych kosztów i opłat - dodał prezydent Ostrołęki.

Szczątki pięciu ofiar mordu komunistycznego z 1 marca 1946 r. odkryto w październiku ub. roku w Łodziskach (gm. Lelis) przez Fundację Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Zamordowani mężczyźni pochodzili ze wsi w gminie Turośl. Na podstawie akt IPN i badań DNA wiadomo, że byli to Bolesław Gnoza, Dominik Trzciński, Ludwika Trzciński, Władysław Prusaczyk i Bronisław Lis.

Wyświetleń: 6591
 
12:22, 08.09.2016 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne