« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Skrzynka skarg: zasady przyznawania podwyżek w spółce Koleje Mazowieckie

Skrzynka skarg, pochwał i pomysłów:
Jestem pracownikiem Kolei Mazowieckich z kilkuletnim stażem. Ostatnio były przyznawane podwyżki. Myślałem, że otrzymują je osoby za jakość wykonywanych usług i za profesjonalizm. Nic bardziej mylnego.

Otóż większa pula była dla członków związków zawodowych. Różnice są kolosalne. Panowie związkowcy głośno o tym mówią, że dla związków jest odrębna pula. Jest to bardzo nieuczciwe. Sam należę do związków, jednak nie można dyskryminować tych niezrzeszonych.

Odpowiada Jolanta Maliszewska z biura rzecznika prasowego "Koleje Mazowieckie - KM":
Informuję, że zasady wdrożenia oraz wzrostu wynagrodzeń dla pracowników spółki "Koleje Mazowieckie - KM" przyznawane są na podstawie porozumień zawieranych z działającymi u pracodawcy zakładowymi organizacjami związkowymi.

W lipcu 2016 r. zakończyły się negocjacje pracodawcy ze związkami zawodowymi, których przedmiotem był wzrost wynagrodzeń w spółce "Koleje Mazowieckie - KM" w 2016 r. Zgodnie z przyjętymi przez strony negocjacji zapisami, wzrost wynagrodzeń dla pracowników spółki nastąpił od 1 lipca 2016 r., a szczegółowe zasady określa podpisany przez strony protokół z przeprowadzonych negocjacji. W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy wzrost wynagrodzenia zasadniczego przyznawany jest w wysokości proporcjonalnej do wymiaru etatu, na jaki są zatrudnieni.

Jak wynika z powyższego, precyzyjnie określone zostały kryteria, na podstawie których pracodawca przyznawał wzrost wynagrodzenia zasadniczego poszczególnym pracownikom. Przyjęte zasady wzrostu wynagrodzeń są w pełni zgodne z prawem, w tym z wynikającymi z Kodeksu pracy zasadami, tj.: prawem do godziwego wynagrodzenia (art. 13 Kodeksu pracy) oraz prawem do jednakowego wynagrodzenia i równego traktowania pracowników w zatrudnieniu (art. 18³c Kodeksu pracy).

Jednocześnie, całkowicie bezpodstawne są stwierdzenia czytelnika, dotyczące istnienia jakiejkolwiek "puli finansowej dla członków związków zawodowych". Wszyscy pracownicy bowiem, bez względu na przynależność związkową, podlegają takim samym zasadom podziału środków przeznaczonych na wzrost wynagrodzeń zasadniczych. Jakiekolwiek odstępstwo od tej zasady stanowiłoby naruszenie kodeksowego zakazu dyskryminacji, wyrażonego w art. 18³a Kodeksu pracy.

Pragnę również przypomnieć, że organizacje związkowe, w trakcie wszelkich negocjacji płacowych dotyczących wzrostu wynagrodzeń, reprezentują interesy wszystkich pracowników, a nie tylko swoich członków. Wynika to z przepisu art. 7 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych, zgodnie z którym, w zakresie praw i interesów zbiorowych (a do takich należą m. in. negocjacje w sprawie wzrostu wynagrodzeń - dotyczą bowiem wszystkich pracowników), związki zawodowe reprezentują wszystkich pracowników, niezależnie od ich przynależności związkowej.

Od redakcji:
Skrzynkę skarg naszego czytelnika przesłaliśmy również do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie. Czekamy na odpowiedź.

Wyświetleń: 5492
 
11:51, 16.10.2016 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne