« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Skrzynka skarg: śmierdzący problem przy ul. Kolejowej

Skrzynka skarg, pochwał i pomysłów:
Na naszej ulicy mamy problem ze ściekami. Śmierdzący problem rozpoczął się ponad 2 lata temu, gdy na ul. Kolejowej założono kanalizację. Część mieszkańców przyłączyła się do niej, ale większość nadal korzysta z szamba.

Niektórzy wykorzystują też nadal tzw. szambowozy, które przyjeżdżają i wybierają nieczystości, ale są i tacy, którzy swoje fekalia wylewają wprost do studzienek kanalizacyjnych. Sytuacja z tym smrodem powtarza się co jakiś czas i to tylko w godzinach wieczornych, kiedy nikt nie widzi. Sprawa zgłaszana była kilka miesięcy temu do straży miejskiej i OPWiK, ale nikt z tym nic nie zrobił. Śmierdzący problem ciągle się powtarza. W naszych domach są małe dzieci i starsze osoby, a przecież te opary są trujące. Już nie wiemy jak z tym walczyć, a każdy umywa ręce. Wiem, że to jest sprawa trudna do wykrycia. Nam straż miejska kazała wskazać konkretnych sprawców, ale skąd my mamy to wiedzieć? Potrzebne jest zaangażowanie różnych instytucji np. ochrony środowiska a może też policji. Przecież można sprawdzić rachunki za wywóz nieczystości i już będzie wiadomo, kto nas tak truje.

Odpowiada Stanisław Grzyb, wiceprezes zarządu Ostrołęckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. :
W sprawie skargi dotyczącej złowonnych zapachów wyczuwalnych w niektórych obszarach ul. Kolejowej w Ostrołęce informujemy, że nie zostały odnotowane w księdze awarii zgłoszenia w wymienionej sprawie. Przypuszczamy, że gazy złowonne są wynikiem opróżniania zbiorników bezodpływowych z posesji niepodłączonych do zewnętrznej sieci kanalizacji sanitarnej przez wozy asenizacyjne. Spółka nasza nie ma wpływu na termin i czas opróżniania zbiorników bezodpływowych. Nieprzyjemne zapachy - gazy złowonne z zagnitych ścieków pojawiają się w atmosferze przy ich wypompowywaniu przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych i są wyczuwalne w obrębie posesji sąsiadujących. W przypadku zauważenia przepompowywania ścieków ze zbiorników bezodpływowych bezpośrednio do studni kanalizacyjnej prosimy o poinformowanie służb porządkowych oraz Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o na numer telefonu 994.

Odpowiada Monika Sobczak, kierownik ostrołęckiej delegatury Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska:
Do rozwiązania opisanego problemu, dotyczącego postępowania z nieczystościami ciekłymi (ściekami) przez właścicieli nieruchomości przy ul. Kolejowej w Ostrołęce mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016 r., poz. 250). Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach określa zadania gminy oraz obowiązki właścicieli nieruchomości dotyczące utrzymania czystości i porządku. Ustawa stanowi, że utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy. Gmina zapewnia czystość i porządek na swoim terenie i tworzy warunki niezbędne do ich utrzymania, m. in. tworzy warunki do wykonywania prac związanych z utrzymaniem czystości i porządku na terenie gminy lub zapewnia wykonanie tych prac przez tworzenie odpowiednich jednostek organizacyjnych. Rada gminy, po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Regulamin określa szczegółowe zasady w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące m. in. częstotliwości i sposobu pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości (ścieków gromadzonych przejściowo w zbiornikach bezodpływowych), sposobu udokumentowania wykonania tych obowiązków. Gminy prowadzą ewidencję zbiorników bezodpływowych w celu kontroli częstotliwości ich opróżniania. W art. 5 ust 1. pkt 2, pkt. 3a, pkt 3b cytowanej ww. ustawy określone zostały obowiązki właścicieli nieruchomości, w tym zapewnienie utrzymania czystości i porządku poprzez przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej (przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych), gromadzenia nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych, pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi. Kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust.1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz określonych w regulaminie podlega karze grzywny (art. 10 ustawy). Jednocześnie art. 6 ust. l ww. ustawy stanowi, że właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych, wykonując obowiązek określony w art. 5 ust. 1 pkt 3b ustawy (pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi), są obowiązani do udokumentowania w formie umowy korzystania z usług wykonywanych przez gminną jednostkę organizacyjną lub przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników.

Wyświetleń: 4519
 
08:16, 06.11.2016 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne