« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

"Filmowe Zwierciadła" po raz osiemnasty (program, lista filmów)

Ponad 30 amatorskich produkcji zobaczymy podczas tegorocznego Festiwalu Filmów Amatorskich "Filmowe Zwierciadła". Impreza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku miłośnicy filmów po raz osiemnasty spotkają się w kinie Jantar.

Z ponad 160 zgłoszeń na festiwal filmów amatorskich wybrano 38 produkcji.

- "Filmowe Zwierciadła" od 1998 roku popularyzują amatorską i niezależnej sztukę filmową. W ciągu dwóch dni w nowoczesnej sali kinowej odbędą się projekcje konkursowe oraz pokazy filmów niezależnych. To wyróżnienie najlepszych filmów oraz ich twórców. Jesteśmy dumni, mogąc być świadkami tego jak zmienia się ten nurt na przestrzeni lat - informują organizatorzy.

Program "Filmowych Zwierciadeł":
3 grudnia (sobota):
12.00 - otwarcie festiwalu,
12.15 - bloki konkursowe,
15.00 - przerwa,
20.30 - zakończenie pierwszego dnia festiwalu,

4 grudnia (niedziela):
12.00 - pokaz filmów pozakonkursowych,
13.00 - zakończenie festiwalu, ogłoszenie wyników konkursu, spotkanie uczestników festiwalu z jury.

Lista filmów konkursowych:
1. "Chcę być dumna" (3 minuty)
Każdy ma wpływ na to w jakim kraju żyje. Jednostce trudno jest cokolwiek osiągnąć, więc jeśli coś nie jest w porządku, to mów o tym głośno. Na pewno znajdą się ludzie, którzy myślą tak jak ty. Impresja filmowa, reżyseria - Patryk Bańkowski, Jagoda Dienwebel, scenariusz - Jagoda Dienwebel, zdjęcia i montaż - Patryk Bańkowski.

2. "Cofnąć czas na Karskiego" (22 minuty)
Czy historia losów bohatera wojennego jest w stanie wpłynąć na życie teraźniejszego nastolatka? Przedstawiamy pierwszy rozdział historii o odkrywaniu samego siebie pod wpływem przeszłości. Film fabularny, reżyseria - Kamil Adam Janko, scenariusz - Kamil Adam Janko, Alina Skupiewska, Sabina Janko, Katarzyna Gec, Grzegorz Myszor, Paweł Kostyra, zdjęcia - Elżbieta Kusz, montaż - Paweł Smalcerz, Kamil Adam Janko, Elżbieta Kusz.

3. "Efekt Domina" (15 minut)
To film fabularny traktujący o przemocy, która obiera kolejne ofiary. Jest jak wirus, choroba zakaźna. Łatwo można się nią zarazić. Skutkom jej działania poddany jest główny bohater, który doświadcza jej ze strony ojca, ale również sam oddziałuje przemocą na jednego ze swoich rówieśników - Wojtka. Dramat, reżyseria i scenariusz - Mikołaj Wróbel, zdjęcia - Mikołaj Wróbel, Krzysztof Poczęty, montaż - Mikołaj Wróbel.

4. "Fabryka marzeń" (6 minut)
Każdy może śnić. Film dokumentalny, reżyseria, scenariusz, zdjęcia i montaż - Jeremi Skrodzki.

5. "Forma" (15 minut)
W świecie alternatywnym, pewien malarz zmaga się z brakiem akceptacji ze strony środowiska. W świecie alternatywnym, pewien malarz zmaga się z brakiem akceptacji ze strony środowiska. Dramat, reżyseria i scenariusz - Bartłomiej Jakubiak, zdjęcia - Mateusz Wyszogrodzki, montaż - Bartłomiej Jakubiak.

6. "Głos Wszechmogący" (15 minut)
Główny bohater jest sympatycznym wyluzowanym młodym człowiekiem, zepchniętym na margines życia towarzyskiego. W trakcie imprezy, w której bierze udział, ma miejsce dziwna sytuacja - ni stąd ni zowąd pojawia się GŁOS - rodzaj wszystkowiedzącego narratora, który próbuje skłócić zebrane na imprezie towarzystwo. Komedia, reżyseria, scenariusz, zdjęcia i montaż - Konrad Bąk.

7. "Jednostka Społeczna" (4 minuty)
Scenka z życia nastolatka. Eksperyment, reżyseria, scenariusz i montaż - Bartłomiej Jakubiak, zdjęcia - Paweł Kasterski.

8. "Kładka" (18 minut)
Opowieść o niezawodnej przyjaźni, wakacyjnych szaleństwach i wyborach, które w młodości wydają się nieważne, ale mają wpływ na całe życie. Komedia, reżyseria, scenariusz - Michał Bartoszewicz, zdjęcia - Krzysztof Jakubowski i Michał Bartoszewicz, montaż - Ula Kakareko.

9. "Lubi, nie lubi" (5 minut)
Eksperyment filmowy pokazujący, że te same obrazy mogą budzić pozytywne albo negatywne emocje. Reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż - Julia Polkowska.

10. "Metamorfoza" (9 minut)
Miasto masa maszyna a gdzieś w tym wszystkim człowiek. Teledysk, reżyseria, scenariusz, zdjęcia i montaż - Paweł Czarnecki.

11. "Niebyt" (17 minut)
Metafizyczna opowieść utrzymana w konwencji dramatu psychologicznego opowiadająca historię człowieka, który pośmiertnie utkwił między dwoma światami. Po heroicznym czynie Lucjan znajduje się na ulicach opustoszałego miasta. Zagubiony mężczyzna poznaje na nowo otaczającą go przestrzeń oraz mierzy się ze swoimi lękami. Dramat, reżyseria - Kamil Bukłaha, scenariusz - Kamil Bukłaha, Aneta Bratkowska, zdjęcia - Adrian Gut, montaż Aneta Bratkowska.

12."Obok" (6 minut)
Animacja plastelinowa opisująca życie pochłoniętego pracą naukowca, zamkniętego w swoim laboratorium i poświęcającego życie próbie wynalezienia pewnego związku, eliksiru, substancji. Film animowany, reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż - Paulina Koniuk-Fonżychowska.

13. "Pęd" (3 minuty)
Na dworcu kolejowym dwie konkurujące ze sobą firmy prześcigają się w zaoferowaniu najszybszych połączeń kolejowych. Właściciele postanawiają założyć się o to, kto szybciej pokona całą trasę. Rozpoczyna się szaleńczy wyścig. Film animowany, reżyseria, scenariusz, zdjęcia - Szymon Ruczyński, montaż - Anita Kwiatkowska-Naqvi.

14. "Poślizg" (14 minut)
Główny bohater Marek stara się mieć wszystko pod kontrolą. W przeddzień sylwestra, w relacji Marka i jego dziewczyny Anki pojawiają się sytuacje, które wymykają się spod kontroli. Marek przywdziewa różne maski by zachować twarz przed znajomymi i przed samym sobą. Twarda powierzchnia która ukrywała wnętrze bohatera pęka, gdy Marek dowiaduje się, że ma zostać ojcem. Dramat, reżyseria i scenariusz - Rafał Kaczmarek, zdjęcia - Maciej Cichosz, montaż Piotr Cieśla.

15. "Skłot" (5 minut)
Bohaterowie filmu opowiadają jak zapewnić sobie dach nad głową i jak żyć nie mając (wielu) środków do życia. Gatunek - film dokumentalny, reżyseria, zdjęcia, montaż - Natalia Zyber.

16. "Spokojnie, to tylko oświadczyny" (4 minuty)
Film przedstawia w humorystyczny, bardzo dosadny sposób scenkę nieudanych oświadczyn. Obraz stanowi sposób pokazania różnice w postrzeganiu relacji damsko-męskich przez odmienne płci. Komedia, reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż - Konrad Bąk.

17. "Śmierć zawsze przychodzi po zmroku" (4 minuty)
W ponurą, deszczową noc, do rozkojarzonego scenarzysty przychodzi niespodziewany gość. Rozpoczyna się walka o pieniądze i ambicje. Thriller, reżyseria - Kornel Danielewicz, scenariusz - Kornel Danielewicz, Kamil Bernatek, zdjęcia -Kornel Danielewicz, Kamil Bernatek, montaż - Kornel Danielewicz.

18. "W Toku" (1 minuta)
W toku naszego życia robimy wszystko by jak najlepiej wykorzystać czas, który dzięki temu staje się wyjątkowy; Jednak przez to możemy nie zauważyć, że do pewnych rzeczy potrzebna jest cisza. Impresja filmowa, reżyseria - Patryk Bańkowski, Jagoda Dienwebel, scenariusz - Jagoda Dienwebel, zdjęcia i montaż - Patryk Bańkowski.

19. "Wycieczka" (4 minuty)
Zrealizowana w Czechach krótka historia o młodej parze wybierającej się na wycieczkę. Zestresowana przygotowaniami do wyjazdu, główna bohaterka traci panowanie nad sobą. Dramat, reżyseria, scenariusz i montaż - Michał Stenzel, zdjęcia - Lubomir Krupka.

20. "City of Lodz - Landmarks" (3 minuty)
Film przedstawiający charakterystyczne miejsca łódzkie. Ujęcia wykonane techniką timelaps i hyperlaps, zarejestrowane od kwietnia do czerwca 2016. Gatunek -time lapse, reżyseria, scenariusz, zdjęcia i montaż - Krzysztof Grabiec.

21. "Daleko od domu" (3 minuty)
Impresja dokumentalna obrazująca życie uchodźców w Turcji w roku 2015. Film dokumentalny, reżyseria, scenariusz, zdjęcia i montaż - Rafał Kaczmarek.

22. "Ekstaza" (24 minuty)
Adrian jest zagubionym nastolatkiem, który stara się uciec od problemów z przeszłości. Zostaje uwikłany w szereg niebezpiecznych zdarzeń, w których coraz bardziej traci kontrolę nad samym sobą. Dramat, reżyseria, scenariusz i montaż - Rafał Waraczewski, zdjęcia - Stanisław Cuske.

23. "Follow#me" (7 minut)
Codzienność konta pewnego fotograficznego serwisu społecznościowego to wyłącznie obserwowanie treści, publikowanych przez właścicielkę. Nieoczekiwanie przestają pojawiać się nowe zdjęcia. Film fabularny, reżyseria - Adam Krawczuk i Artur Petz, scenariusz - Ada Krawczuk, Adam Krawczuk, Artur Petz, zdjęcia - Ada Krawczuk, Adam Krawczuk, Artur Petz, montaż - Artur Petz.

24. "Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić" (12 minut)
Film dokumentuje niełatwą, wymagającą niekiedy żelaznych nerwów codzienność pracowników zakładu pogrzebowego, którzy muszą życiowe dramaty swoich klientów godzić z bezduszną, lecz konieczną biurokracją. Zazwyczaj cierpliwi i empatyczni, w szczerej rozmowie między sobą pokazują, jak wielkim obciążeniem bywa praca w niezbyt popularnym miejscu. Film dokumentalny, reżyseria, scenariusz, zdjęcia i montaż - Mateusz Buława.

25. "Hold on to me" (4 minuty)
Dwójka przyjaciół jedzie nad jezioro na ostatni dzień ich znajomości. Później będą musieli się pożegnać. Gatunek surrealistyczny, reżyseria - Kuba Ptaszyński, scenariusz - Kuba Ptaszyński, Łukasz Kłosowski, Michał Rasiewicz, zdjęcia i montaż - Kuba Ptaszyński.

26. "Kitty" (4 minuty)
Pewien mężczyzna przerywa swoją wieczorną pracę, wyjmuje papierosa, podchodzi do okna. Stojąc przed nim zauważa dziewczynę uciekającą przed zamaskowanym sprawcą. Thriller, reżyseria, scenariusz - Sebastian Szewczykowski, zdjęcia - Wojciech Wolak, montaż - Sebastian Szewczykowski i Wojciech Wolak.

27. "Król Teb" (15 minut)
Adam w dniu swoich 20 urodzin przychodzi do biura swojego ojca podziękować mu za urodzinową kartkę. Pan Tomasz go jednak ignoruje, przez co chłopak wybucha gniewem. Kierowany afektem przyznaje się mu do ukrywanego od lat homoseksualizmu. Jego wyznanie staje się początkiem drogi ujawniającej kolejne tajemnice rodziny Pandaleckich, a syn, niczym w tragedii Sofoklesa, staje przeciwko ojcu w walce o dominację i prawdę. Dramat, reżyseria i scenariusz - Sebastian Szewczykowski, zdjęcia - Wojciech Wolak, montaż - Sebastian Szewczykowski, Wojciech Wolak.

28. "Magia" (9 minut)
Tymon bawi się na imprezie w klimacie Harry’ego Pottera. W tym samym czasie młody chłopczyk ucieka z domu. Film fabularny, reżyseria - Marek Głuszczak, scenariusz - Marek Głuszczak, Michał Toczek, zdjęcia - Michał Toczek, Maciej Jagielski, montaż - Michał Toczek.

29. "Między dniem a nocą" (2 minuty)
Film inspirowany makietą wioski. Autorem makiety jest Tammaro dEricco. Makieta wystawiana była w kościele w Krągach (Boże Narodzenie 2014) i w kościele św. Franciszka w Szczecinku (Boże Narodzenie 2015). Obrazy życia wsi i charakterystycznych zajęć wiejskich splecione ze sceną Bożego Narodzenia są osadzone w naszym dziedzictwie kulturowym. Sposób ukazania codzienności nawiązuje stylistyką do obrazów Pietera Bruegela i miniatur z Kodeksu Baltazara Behema. Film animowany, reżyseria, scenariusz, zdjęcia - Zespół Akcja Animacja.

30. "Oblitus: Rise of the Forgotten" (14 minut)
Niemcy, grudzień 1944 roku. Amerykańscy żołnierze z 29 Dywizji Piechoty rozpoczynają atak na farmę Gut Hasenfeld. Gatunek - akcja, reżyseria, scenariusz, zdjęcia i montaż - Adam Aljović.

31. "Opaska" (2 minuty)
Film "Opaska" zawiera w sobie wszystko: kobiecą przebojowość, codzienność, zmaganie się z dysfunkcjami oraz dezinformacją. Bohaterką jest znana wielu poznaniakom Pani Basia. Film dokumentalny, reżyseria, scenariusz, zdjęcia i montaż - Natalia Zyber.

32. "Popioły" (29 minut)
Bartek kończy toksyczny związek z Kornelią i układa swoje życie na nowo. Jednak dziewczyna nie zamierza tak łatwo zniknąć. Dramat, reżyseria - Marek Głuszczak, scenariusz - Marek Głuszczak, zdjęcia - Michał Toczek, Janusz Bocian, montaż - Marek Głuszczak.

33. "Rezonans" (18 minut)
Spowiadasz się ze swoich grzechów? Dramat, reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż - Mateusz Cejnóg.

34. "Skorupki: film o szczęściu" (17 minut)
W przytulnej dżungli kwiatów doniczkowych pani Alicji pokoje wynajmują Marcin i Bilana. Introwertyczny chłopak znalazł ogłoszenie o pracy dla „otwartych, komunikatywnych, z umiejętnością pracy w zespole”. Ukrainka - Bilka nie może poradzić sobie z myślą o rozstaniu ze swoim partnerem. Oboje szukają na własny sposób rozumianego szczęścia. Dramat, reżyseria - Michał Turlewicz, scenariusz - Patryk Kalinowski, Michał Turlewicz, zdjęcia - Małgorzata Maria Prońko, montaż - Rafał Małecki, Michał Żołnowski.

35. "Surowe" (6 minut)
Bliżej nieokreślona przyszłość i miejsce. Po globalnym światowym kryzysie, dwie dziewczyny różnych narodowości wędrują w poszukiwaniu pożywienia. Jedna z nich jest zaniepokojona swoim snem. Film opowiada o relacjach między bohaterkami żyjącymi w trudnych czasach. Thriller, reżyseria, scenariusz i montaż - Michał Stenzel, zdjęcia - Raphael Federer.

36. "Utopia" (4 minuty)
Utopia......czyli, samonakręcanie Nakręconych. Film animowany, reżyseria, scenariusz, zdjęcia i montaż - Daniel Zagórski.

37. "Wąż Morski" (5 minut)
Film inspirowany książką Juliusza Verne "Wąż Morski" opowiada historię kapitana statku wielorybniczego, który zauważa na swej drodze węża morskiego. Film animowany, reżyseria, scenariusz, zdjęcia i montaż - Szymon Ruczyński.

38. "Zbrodnia w lesie w Łodziskach" (8 minut)
Etiuda filmowa opowiadająca o tragicznej zbrodni w lesie w Łodziskach, gdzie 1 marca 1946 roku zostali zamordowani przez komunistyczny aparat terroru żołnierze Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Przez lata nie byli zidentyfikowani. O tragicznych wydarzeniach opowiada Józef Głażewski - jedyny żyjący przypadkowy świadek. Impresja filmowa, reżyseria - Grzegorz Sul, Marek Kupis, scenariusz - Grzegorz Sul, Marek Kupis, zdjęcia i montaż - Marek Kupis.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej festiwalu. Wydarzenie odbędzie się w dniach 3-4 grudnia w kinie Jantar, ul. Inwalidów Wojennych 23. Wstęp wolny.

Wyświetleń: 1238
 
12:07, 19.11.2016 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne