« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

1 września 2017 roku gimnazja przestaną istnieć (zdjęcia)

Na spotkanie dotyczące reformy edukacji, które zorganizowało Kuratorium Oświaty w Ostrołęce, zaproszono dyrektorów szkół, nauczycieli oraz rodziców. Wizytatorzy oraz kierownik kuratorium objaśniali zmiany i uspokajali osoby, które obawiają się o przyszłość uczniów i nauczycieli gimnazjów.

Spotkanie nie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a niska frekwencja, jak mówili uczestnicy, mogła być wynikiem niedostatecznego rozpropagowania wydarzenia wśród rodziców. Nie wszyscy zainteresowani reformą otrzymali też oczekiwane informacje, bo, jak mówił jeden z rodziców, myślał, że usłyszy jaka będzie przyszłość konkretnego gimnazjum, w którym naukę rozpoczęło niedawno jego dziecko. Niestety, spotkanie dotyczyło tylko i wyłącznie ustawowych założeń reformy i nie przybliżyło uczestnikom tego, co stanie się ze szkołami w naszym mieście.

- Dotychczasowa szkoła podstawowa sześcioletnia, stanie się szkołą ośmioletnią. Z dniem 1 września 2017 roku gimnazja, jako typ szkoły przestają istnieć. Dotychczasowe licea trzyletnie zmienią się w licea ogólnokształcące czteroletnie, obecne technikum czteroletnie będzie technikum pięcioletnim, natomiast trzyletnie zasadnicze szkoły zawodowe przekształcą się w branżowe szkoły pierwszego i drugiego stopnia - tłumaczyła Iwona Murawska, starszy wizytator z Kuratorium Oświaty w Ostrołęce.

Jak zapowiedzieli przedstawiciele kuratorium, to organ prowadzący, czyli w tym przypadku Urząd Miasta w Ostrołęce, ogłosi sieć szkół, która będzie funkcjonowała w Ostrołęce po wprowadzeniu w życie reformy. Samorząd ma na to czas do marca 2017 roku.

- Mamy przedstawić informacje i podstawowe założenia reformy i co mniej więcej może się dziać z daną szkołą lub jakie mogą być losy ich dzieci. Mamy za zadanie przedstawiać suchą i rzetelną informację dotyczącą reformy, ale nie możemy powiedzieć, co się stanie w konkretnej szkole, bowiem ustawa daje możliwość manewru organom prowadzącym, aby te ustaliły siec szkół w taki sposób, aby, ich zdaniem, najbardziej optymalnie zaspokajały potrzeby edukacyjne na danym terenie - powiedział Michał Giers, kierownik ostrołęckiej delegatury kuratorium.

Reforma edukacji wywołała niepokoje wśród nauczycieli i rodziców

Kilkugodzinne spotkanie, które odbyło się w Gimnazjum nr 1, nie przyniosło spodziewanego uspokojenia nastrojów, szczególnie wśród nauczycieli uczących w ostrołęckich gimnazjach. Wśród uczestników podniosły się głosy, że przed wprowadzeniem reformy nie prowadzono żadnych konsultacji z nauczycielami, choć powszechnie informuje się, że takowe były. Z braku dostatecznych informacji, wśród pedagogów panuje zaniepokojenie i poirytowanie.

- Moim zdaniem reforma idzie za szybko, uczniowie będą mieli nierówny dostęp do liceów ogólnokształcących i szkół średnich. Chciałabym też wiedzieć, co będzie ze mną, bo tak jak niemal każdy, mam rodzinę na utrzymaniu. Chociaż skończyłam wyższe studia i dwie podyplomówki, to może się okazać, że i to nie jest wystarczające do dalszej pracy i moje kwalifikacje nie będą uznawane. Nie wiemy nic konkretnego, nikt z moich znajomych nie był na żadnych konsultacjach - mówiła z rozgoryczeniem nauczycielka z Gimnazjum nr 1 w Ostrołęce.

Podobne nastroje panują w innych ostrołęckich placówkach.

- Wszystko jest, póki co, wielką niewiadomą. Najbardziej boli mnie to, że pani minister mówi źle o gimnazjach, że to szkoły, które się nie sprawdziły. A przecież my wkładamy ogrom pracy, my też mamy olimpijczyków, laureatów różnych konkursów. Na każdy etapie szkoły zdarzają się złe zachowania wśród uczniów, także w szkołach podstawowych i średnich, nie wszystko co złe, można zrzucać na gimnazja, bo to niesprawiedliwe - powiedziała nam nauczycielka z Gimnazjum nr 2 w Ostrołęce.

Czy nauczyciele i rodzice mają słuszne obawy? Czy nauczyciele gimnazjów stracą pracę? Czy uczniowie będą mieli zapewnione równe szanse nauczania? Czy po drodze nie wynikną poważne komplikacje, których ustawodawca nie przewidział? Władze oświatowe i wydział oświaty ostrołęckiego ratusza uspokajają i zapowiadają, że wszystko przebiegnie sprawnie i zwolnień nie będzie. To w teorii, a jak będzie w praktyce, okaże się już w najbliższych latach.

Dokładne informacje na temat nowej reformy oświaty można uzyskać, wchodząc na stronę: www.reformaedukacji.men.gov.pl.

W poszczególnych zakładkach znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące wprowadzanych zmian. Każdy może też osobiście odwiedzić Kuratorium Oświaty w Ostrołęce, gdzie zostaną mu udzielone dokładne informacje na temat reformy.

Zobacz zdjęcia:
Spotkanie dotyczące reformy oświaty (01.12.2016)

Wyświetleń: 10976
 
12:35, 02.12.2016 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne