« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Skrzynka skarg: podatek od wigilijnego opłatka?

Fot. Silar / WikipediaFot. Silar / WikipediaSkrzynka skarg, pochwał i pomysłów:
Mam pytanie do pracowników Urzędu Skarbowego w Ostrołęce. Czy organista, który rozdaje opłatki, ale w rzeczywistości je sprzedaje ma obowiązek zgłosić tego typu działania?

Czy powinien zapłacić od uzyskanego przychodu podatek? Jeśli tak, to od jakiej kwoty? Jeśli nie, to dlaczego?

Odpowiada Piotr Jabłoński, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrołęce:
Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji Podatkowej zaniechano poboru podatku.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają zatem wszelkie dochody osiągane przez podatnika, z wyjątkiem tych dochodów, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę, jako zwolnione od podatku, bądź od których zaniechano poboru podatku, w drodze rozporządzenia wydanego przez Ministra Finansów.

Przepis art. 10 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera katalog źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Są to m.in.:
1) stosunek służbowy, stosunek pracy;
2) działalność wykonywana osobiście;
3) pozarolnicza działalność gospodarcza;
4) inne źródła.

Jeżeli organista sprzedaje opłatki i uzyskuje z tego tytułu przychód, to powinien go doliczyć do swoich pozostałych przychodów i wykazać w zeznaniu podatkowym za dany rok podatkowy. Podatek od tego przychodu będzie uzależniony od źródła przychodu, do jakiego zostanie on zakwalifikowany. Jeżeli organista ma zarejestrowaną pozarolniczą działalność gospodarczą, to podatek jest uzależniony od wybranej formy opodatkowania przez podatnika.

Jeżeli jest zatrudniony w ramach umowy o pracę lub umowy zlecenia, albo umowy o dzieło i wykonywane przez niego czynności mieszczą się w zakresie powierzonych mu przez pracodawcę obowiązków, to obowiązek poboru i odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy ciąży na płatniku. Jeżeli czynności wykonywane są poza powierzonymi mu przez pracodawcę obowiązkami i nie mają związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, to wtedy przychód należy kwalifikować jako przychód z innych źródeł - podatek jest naliczany w zeznaniu podatkowym według skali podatkowej.

W przypadku wątpliwości informacje w zakresie stosowania prawa podatkowego można uzyskać również u konsultantów Krajowej Informacji Podatkowej od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00 pod numerem tel. 0 801-055-055 (z telefonu stacjonarnego) lub tel. (22) 33-00-330 (z telefonu komórkowego), albo zwrócić się o interpretację indywidualną na piśmie.

Według art. 14b par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) - od dnia 1 lipca 2016 r. właściwym do wydawania pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach jest Dyrektor Biura Krajowej Informacji Podatkowej.

W myśl art. 14b par. 3 tej ustawy, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego, albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego, albo zdarzenia przyszłego.

Wnioski podatników (ORD-IN) z terenu województwa mazowieckiego należy kierować na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Wyświetleń: 12334
 
12:06, 03.12.2016 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne