« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Skrzynka skarg: hazard w Ostrołęce

Skrzynka skarg, pochwał i pomysłów: Chciałbym poruszyć kwestię dostępności hazardu w Ostrołęce. Po wielu latach nieobecności przyjechałem do Ostrołęki i przyznam szczerze, że co zobaczyłem to jedna z najgorszych rzeczy, która wyglądała jak jakiś surrealistyczny sen psychopaty.

W żadnym europejskim mieście nie przypada tyle automatów do gier na jednego mieszkańca, a jednocześnie nie ma nawet grupy wsparcia anonimowych hazardzistów.

Czy mieszkańcy Ostrołęki nie doświadczają problemów i rodzinnych dramatów, gdy ktoś z rodziny przegrywa tam życie? Nie mówię o pieniądzach, bo to nie jest najważniejsze. Czy mieszkańcy i władze miasta zdają sobie sprawę czym hazard i czy wiedzą, że skutki społeczne narkomanii i alkoholizmu są niczym w porównaniu do skutków spowodowanych przez hazard?

Jestem niegrającym hazardzistą po terapii. Moja przygoda z hazardem zaczęła się właśnie w Ostrołęce wiele lat temu. Z perspektywy czasu, mimo że mam dopiero 30 lat, przegrałem na maszynach ponad milion złotych. Chcę za pośrednictwem "Mojej Ostrołęki" zadać publicznie pytania ostrołęckim władzom:
1. Kto w Ostrołęce jest odpowiedzialny za wydawanie pozwoleń na prowadzenie działalności hazardowej?
2. W jaki sposób ostrołęcki ratusz rozpoznaje wszelkie problemy związane z uzależnieniem od hazardu?
3. Czy w mieście prowadzone są jakiekolwiek statystyki lub badania pokazujące destruktywny wpływ hazardy na społeczność lokalną?
4. Czy miasto dysponuje funduszem na rzecz rozwiązywania problemów spowodowanych hazardem, tak jak ma to miejsce przy znacznie mniej szkodliwym alkoholizmie?
5. Gdzie w Ostrołęce ludzie mający problem z hazardem mogą uzyskać pomoc?
6. Czy w kraju, w którym rząd tak bardzo walczy z hazardem i patologią widok budek z automatami z okien ratusza i komendy policji jest czymś normalnym?

Odpowiada Wojciech Dorobiński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Ostrołęce:
Zgodnie z ustawą z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tj. Dz. U. z 2015 r. poz. 1201 ze zm.) prowadzenie działalności w zakresie gier liczbowych, loterii pieniężnych i gry telebingo stanowi monopol państwa.

Zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach może być prowadzona tylko na podstawie udzielonej koncesji na prowadzenie kasyna gry, wydawanej przez Ministerstwo Finansów.

1. Problemami dot. uzależnień od hazardu zajmują się certyfikowani specjaliści zatrudnieni w poradni, prowadzonej przez Stowarzyszenie Promocji Zdrowia "Nadzieja".
2. W 2013 r. na zlecenie miasta Ostrołęki, Centrum Rozwiązywania Problemów Społecznych przeprowadziło Diagnozę Lokalnych Zagrożeń Społecznych. Z diagnozy wynika, iż m.in. hazard stanowi zagrożenie także dla naszej lokalnej społeczności. Z badań wynika, że 5 proc. dorosłych więcej niż kilka razy w miesiącu gra w Lotto, natomiast 28 proc. to tzw. gracze kumulacyjni, którzy grają niesystematycznie. Inne formy hazardu to: płatne SMS-y -16 proc., gry na automatach o małej wygranej (do 45 zł) - 5 proc., zakłady bukmacherskie - 3 proc.. Wśród młodzieży najpopularniejsze są automaty - grał na nich co czwarty młody człowiek. Grają częściej chłopcy niż dziewczęta. Każdego roku 37 proc. młodzieży na gry hazardowe wydaje ok. 150 zł lub więcej, co może być symptomem uzależnienia.
3. Miasto nie dysponuje odrębnym funduszem na rzecz rozwiązywania problemów spowodowanych hazardem. Jednakże prowadzone w mieście działania profilaktyczne, wśród młodzieży i dorosłych, obejmują różnego rodzaju uzależnienia.
4. Osoby mające problem z uzależnieniem od hazardu mogą uzyskać pomoc w Stowarzyszeniu Promocji Zdrowia "Nadzieja" w Ostrołęce, ulica gen. Tadeusza Kościuszki 24 lok. 26.
5. Istniejące punkty gier działają na podstawie zezwoleń na urządzanie i prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach i automatach o niskich wygranych wydanych przed wejściem w życie nowej ustawy o grach hazardowych, czyli przed 1 stycznia 2010 r. Takie automaty mogą być używane po dopuszczeniu ich do eksploatacji i użytkowania przez wyznaczonego naczelnika urzędu celnego.

Przeczytaj dyskusję na forum:
Hazard w Ostrołęce

Wyświetleń: 7043
 
05:16, 07.01.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne