poniedziałek, 16 stycznia 2017 r., imieniny Marcelego, Włodzimierza, Walerego

Renault

Aktualności

Zespół Kurpianka w "Pytaniu na śniadanie" (wideo)

Fot. kadr z programu Pytanie na śniadanieFot. kadr z programu "Pytanie na śniadanie"Członkowie folklorystycznego zespołu Kurpianka Cepelia z Kadzidła gościli w poniedziałkowy poranek w programie "Pytanie na śniadanie". Prowadzący Michał Olszański z wielkim zachwytem zapowiedział zespół, który przedstawił widzom swoją historię i dał próbkę umiejętności tanecznych.

- Cóż za piękna grupa, wyglądacie naprawdę prześlicznie. Przyjechaliście z centralnej Polski, trochę na północ od Ostrołęki, z Kadzidła. To już 70 lat na scenie panie Pawle - mówił do kierownika zespołu Tadeusz Olszański, prowadzący dwójkowy program.

ReklamaRedaktor był zachwycony kurpiowską kulturą, ale też strojami i urodą naszych Kurpianek. Paweł Łaszczych, kierownik grupy oraz członkowie zespołu opowiadali o kultywowaniu kurpiowskich tradycji, o przekazywaniu dorobku Kurpiów młodym pokoleniom a także o swoich pasjach, miłości do tańca i kurpiowskiego folkloru. Prowadzący dopytywał także o specyficzną kurpiowską gwarę, którą zaprezentowali na żywo niektórzy członkowie zespołu. Najmłodsza członkini, obecna w studio telewizyjnym zaprezentowała także wiersz w kurpiowskiej gwarze.

- Gwara kurpiowska to najczystsza odmiana języka słowiańskiego. Dowiedzieliśmy się, że w takiej gwarze mówili król Sobieski czy Jan Kazimierz - powiedział Paweł Łaszczych.

Wideo dostępne jest na stronie TVP2 programu "Pytanie na śniadanie".

Odsłon: 3043 komentarze: 2 Wrzuć na Facebooka 12:28, 11.01.2017r. Drukuj
Powrót


olo @ 05:23, 12.01.2017

IP: *.*.112.228

to prowadzący w końcu Michał czy Tadeusz?

ajak @ 22:08, 12.01.2017

IP: *.*.201.255

Bojkot TVPiS

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót

Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Spaja

Polecamy

Reklama