« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Skrzynka skarg: Olszewo-Borki bez dotacji do modernizacji kotłowni?

Skrzynka skarg, pochwał i pomysłów:
Chciałbym zapytać wójta gminy Olszewo-Borki, co jest powodem, że gmina nie bierze udziału w programie NFOŚiGW dotyczącego udzielania dotacji na modernizację kotłowni dla mieszkańców?

Biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie sąsiednie gminy i miasto Ostrołęka przystąpiły do tego programu, zachowanie pana wójta jest przynajmniej dziwne. Przecież gminę to nic nie kosztuje, a mieszkańcy mieliby z tego wymierną korzyść. Dlatego na koniec zadam jeszcze raz pytanie: co spowodowało, że gmina Olszewo-Borki nie przystąpiła do programu: dotacja na modernizację kotłowni dla mieszkańców?

Odpowiada Krzysztof Szewczyk, wójt gminy Olszewo-Borki:
Gmina Olszewo-Borki nie zaplanowała w budżecie gminy na rok 2017 środków finansowych na realizację programu 0A-8 pn.: "Poprawa jakości powietrza na terenie województwa mazowieckiego - ograniczenie zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni" realizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Działanie to realizowane było w latach poprzednich w formule bezpośredniego składania wniosków przez osoby fizyczne (mieszkańców) do WFOŚiGW. W związku z tym nie zajmowaliśmy się wymianą pieców i nie planowaliśmy tego działania do realizacji. Niezrozumiałym jest dla mnie fakt, że z oferty WFOŚiGW w 2016 r. mieszkańcy nie skorzystali bezpośrednio. Gmina Olszewo-Borki realizuje wiele działań dla mieszkańców, które poprawiają środowisko naturalne oraz komfort życia takich jak: budowę sieci wodociągowych, sieci kanalizacyjnych, budowę i wymianę oświetlenia ulicznego na energooszczędne typu led. Gmina prowadzi również dofinansowania do budowy oczyszczalni przydomowych dla mieszkańców oraz planuje w bieżącym roku uruchomić program usuwania azbestu.
Ważnym w podjętych działaniach, jest wniosek pn.: "Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gminie Olszewo-Borki", złożony do RPO WM na lata 2014-2020, który zakłada budowę instalacji fotowoltaicznych dla 151 mieszkańców oraz budowę kotłowni na powietrzne pompy ciepła w budynkach użyteczności publicznej. Kwota wsparcia wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych, a całość zamyka się kwotą ponad 7,1 mln zł. Jest to kolosalne działanie, które wymaga od nas zaangażowania wielu sił i środków w latach 2017/2018. Nasz wniosek przeszedł pozytywnie ocenę formalną i czekamy na ocenę merytoryczną. Po jego uruchomieniu i wybraniu wykonawcy, rozważę możliwość podjęcia kolejnych działań na rok 2018 o które wnioskują mieszkańcy.

Wyświetleń: 3734
 
11:47, 04.02.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne