« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Wojewoda unieważni dwa plany zagospodarowania dla Ostrołęki

Wojewoda mazowiecki unieważni dwa plany zagospodarowania przestrzennego dla Ostrołęki, które uchwalili radni miasta. Chodzi o rejony I AWP i Koszarowa. Zdzisław Sipiera zarzuca samorządowcom liczne uchybienia przy sporządzaniu dokumentów.

Do unieważnienia obu uchwał dotyczących planów zagospodarowań przyczyniła się m.in. powierzchnia biologicznie czynna. Jest to powierzchnia gruntu, na którym występują rośliny i zbiorniki wodne. Minimalny udział procentowy powierzchni biologicznie czynnej w odniesieniu do powierzchni działki budowlanej określany jest obowiązkowo w miejscowym planie w odniesieniu do każdego terenu, na którym przewidziana jest możliwość budowy czy rozbudowy.

Według wojewody mazowieckiego rada miasta nie określiła w owym planie dla rejonu Koszarowa minimalnego udziału procentowego powierzchni biologicznie czynnej w odniesieniu do powierzchni działki budowlanej. Z kolei w przypadku rejonu I AWP powierzchnię ustalono, ale błędnie.

Przedstawiciel administracji państwowej wytyka ostrołęckim radnym liczne zaniedbania i niedopatrzenia oraz brak precyzji przy sporządzaniu dokumentów.

- Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, jak akt prawa miejscowego winien zostać sformułowany w sposób jednoznaczny, nie budzący jakichkolwiek wątpliwości interpretacyjnych. Dokonując kontroli przedmiotowej uchwały stwierdzono sprzeczne ustalenia zawarte w poszczególnych częściach uchwały - czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym dotyczącym rejonu Koszarowa. - W konsekwencji taki plan to prosta droga do niekończących się sporów interpretacyjnych. I oczywiście nie chodzi tu o zwykłe wątpliwości interpretacyjne pojedynczych norm prawnych, poddające się wykładni, ale takie które dotyczą kluczowych kwestii, jak przeznaczenie terenu - czytamy dalej.

Zdzisław Sipiera zaznaczył również, że Rada Miasta Ostrołęki nie posiada kompetencji do dowolnej interpretacji i rozszerzającego stosowania zapisów ustawowych. Wojewoda wymienił kilka zasad, których trzeba przestrzegać przy opracowywaniu aktów prawnych. Wskazał m.in. na zasady legislacji, które zostały naruszone w uchwale przyjętej przez ostrołęckich radnych.

- Stwierdzając nieważność ustaleń planu w części graficznej, dla większości terenów, jak również w odniesieniu do większości jednostek redakcyjnych, bądź ich części, pozostała część uchwały nie tylko nie będzie spełniała kryterium komunikatywności, ale również będzie niewykonalna - zaznaczył Siepiera. - Uchybienia stanowią istotne naruszenie zasad tworzenia planu miejscowego i w konsekwencji stanowią przesłankę do stwierdzenia jego nieważności - podsumował.

Podobnie jest w przypadku uchwały dotyczącej planu miejscowego dla rejonu I AWP. Ponadto wojewoda stwierdził, że rada miejska w tym przypadku nie określiła w uchwale w sposób jednoznaczny lokalizacji i przebiegu sieci infrastruktury.

- Skutkować to może tym, że sieci infrastruktury mogą być poprowadzone w sposób dowolny, określony wyłącznie przez inwestora, a zatem z pominięciem procedury uchwalania planu miejscowego - czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym.

Obie uchwały zostały podjęte na sesji Rady Miasta Ostrołęki 29 grudnia 2016 roku. Według prawa miasto może wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Pełne treści rozstrzygnięć nadzorczych Zdzisława Sipiery znajdują się na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Wyświetleń: 7248
 
12:15, 17.02.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne