« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Środa, 17 kwietnia 2024 r., imieniny Roberta, Rudolfa, Stefana

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Zaświadczenia w ZUS od ręki

Wprowadzono kolejne usprawnienie obsługi klientów w Zakładach Ubezpieczeń Społecznych. Niektóre zaświadczenia (m.in. potwierdzenie niezalegania w opłacaniu składek) są już wydawane od ręki. Aby je otrzymać nie trzeba składać pisemnego wniosku.

ZUS nieustannie pracuje nad podwyższaniem jakości świadczonych usług. Nie jest to pusty frazes, ponieważ wiąże się z ciągłym doskonaleniem obsługi klientów. W ubiegłym roku wydłużono czas pracy placówek ZUS, które są teraz otwarte w poniedziałki aż do 18.00. Trwają też zaawansowane prace nad upraszczaniem wniosków i formularzy, które umożliwią klientom szybkie, łatwe i prawidłowe sporządzenie odpowiednich dokumentów. To jednak nie wszystko - od niedawna nie trzeba już wypełniać wniosków o wydanie niektórych zaświadczeń. Na podstawie ustnych informacji pracownik ZUS sam naniesie dane w odpowiedniej aplikacji.

- Zniesienie wymogu składania przez klienta wniosku o wydanie części zaświadczeń to ogromna zmiana w stronę ułatwienia kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Wyobraźmy sobie, że początkujący przedsiębiorca ma problem z wypełnieniem wniosku. Może on skorzystać z poradników, może także poradzić się pracownika ZUS, który oczywiście nie odmówi mu pomocy. Czy jednak nie prościej byłoby przyjść do placówki ZUS i powiedzieć "proszę o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek"? Od niedawna tak właśnie przebiega obsługa części spraw w ZUS. Cieszymy się, że większość zaświadczeń, w których możliwe jest zastosowanie tego rozwiązania, są już wydawane bez pisemnych wniosków. Zadowoleni powinni być jednak przede wszystkim nasi klienci, ponieważ inicjatywa wyszła właśnie od nich - informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Jak w praktyce wygląda zniesienie wymogu złożenia pisemnego wniosku?

- W odpowiedzi na ustną prośbę o wydanie zaświadczenia pracownik sam dopyta o szczegóły i wprowadzi je do systemu informatycznego. Wydrukuje także tzw. odpis wniosku, który wystarczy podpisać i jeżeli nie będzie przeciwwskazań do wystawienia zaświadczenia, to klient otrzyma je od ręki. Czasami zdarza się, że w sprawie trzeba przeprowadzić dodatkowe postępowanie wyjaśniające. Wtedy także nie wymaga się pisemnego wniosku, ale zaświadczenie odbierzemy później lub otrzymamy je pocztą - wyjaśnia rzecznik.

Omówiony tryb postępowania obowiązuje w przypadku wydawania 27 zaświadczeń. Dotyczą one m.in. niezalegania w opłacaniu składek, zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, okresów pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a także wysokości pobieranego świadczenia.

Wyświetleń: 1048
 
08:29, 18.02.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne