« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Bałamucili w Kadzidle (zdjęcia)

Fot. UG KadzidłoFot. UG KadzidłoNa miłośników czytania, opowiadania legend, wierszy i gadek kurpiowskich czekało kolejne regionalne wydarzenie pod hasłem "Kurpiowskie bałamuty". Impreza organizowana co roku w Kadzidle cieszy się dużą popularnością zarówno wśród ludzi starszych, jak i młodzieży.

"Kurpiowskie Bałamuty - swaty, rajby, zrękowiny czyli czytanie i opowiadanie legend, wierszy i gadek kurpiowskich to już tradycyjna impreza folklorystyczna, która wpisała się na stałe w kalendarz kadzidlańskich wydarzeń.

- Tegoroczne "Kurpiowskie bałamuty" miały inną formę niż zwykle. Zespół "Kurpianka" przedstawił widowisko "Rajby na Kurpiach" według scenariusza ks. Stanisława Tworkowskiego i ks. Władysława Skierkowskiego. Wśród wielu zasadniczych dylematów, które czekają na człowieka w jego dorosłym życiu, do fundamentalnych należy rozstrzygnięcie problemu - żenić się, czy nie? O tym jak ważny jest "dobry" ożenek (cokolwiek to znaczy) wiedzą niemal wszyscy. O swataniu, lub tak zwanych "rajbach" mamy wzmianki już w najstarszych pismach historyków - wyjaśnia Dariusz Łukaszewski, wójt gminy Kadzidło.

Przedstawienie "Rajby kurpiowskie" jest w repertuarze Zespołu Folklorystycznego "Kurpianka-Cepelia" od dawien dawna. W nowej obsadzie na scenie Centrum Kultury Kurpiowskiej było premierą. Główne role po mistrzowsku odegrali: Katarzyna Nowak - matka, Mariusz Nowak - ojciec Ceberek, Paweł Łaszczych - raj Golon, ale także reżyser całego widowiska, Marek Prusiński - rywal Bartek, Aleksandra Witkoś - Marysia, Kamil Domurad - Franek, Grzegorz Golan - Kostek muzykant.

Na zakończenie spotkania włodarz gminy podkreślił wagę kultury kurpiowskiej, potrzebę jej cierpliwego pielęgnowania, solidarnej troski o to przebogate dziedzictwo, doceniając przy tym pracę artystów, zespołów, kół gospodyń.

Wydarzenie odbyło się w środę 22 lutego. Relację fotograficzną z widowiska można obejrzeć na stronie Urzędu Gminy w Kadzidle.

Wyświetleń: 720
 
10:32, 08.03.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne