« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Pisanki z drogą krzyżową obiektem miesiąca

Fot. Muzeum Kultury Kurpiowskiej w OstrołęceFot. Muzeum Kultury Kurpiowskiej w OstrołęceW krajach kultury chrześcijańskiej trwa właśnie Wielki Post, który zwiastuje nadchodzące święta Wielkiej Nocy. Ostrołęckie Muzeum Kultury Kurpiowskiej wybrało stosowny do czasu wirtualny obiekt miesiąca, którym jest cykl wydmuszek przedstawiających drogę krzyżową.

Obiekt stanowi "kompozycja 14 scen Męki Pańskiej przedstawiona na 14 wydmuszkach gęsich jaj" autorstwa nieżyjącego już Kazimierza Bondaryka. Jaja zostały pofarbowane na granatowo, posiadają tył bez wzoru, bordiurę o roślinnej ornamentyce oraz front przedstawiający kolejne stacje pasyjne, z mieszczącym się u góry numerem i tytułem.

Jak czytamy na stronie muzeum, wydmuszki zostały trwale przymocowane do prostokątnego tekturowego etui obitego czerwonym aksamitem. Pisanki - skrobanki odznaczają się wielką starannością wykonania. Zaopatrzone zostały w dużą dawkę ekspresji i dramatyzmu, doskonale podkreślającymi tematykę przedstawień. Każda ze scen posiada najistotniejsze jej elementy, tak iż można je odpowiednio zinterpretować nie wspomagając się podpisami.

- Kazimierz Bondaryk urodził się 2 sierpnia 1950 roku na Białorusi, w polskiej rodzinie mieszkającej w Duchowlanach. W wieku 8 lat wyjechał do Ostrołęki, gdzie spędził resztę swojego życia. Kobiece rękodzieło zawsze było dla niego czymś bliskim. Z lat dzieciństwa zapamiętał matkę i siostrę pracujące przy warsztacie tkackim, dziergające koronkę bądź haft. W dorosłości interesował się sztuką ludową regionu, do którego wszakże przybył zza granicy, ale który dzięki żonie Kurpiance, stał się jego prawdziwym domem. Pierwszą skrobankę wykonał, jak sam twierdził, z nudów, w 1994 roku podczas świąt Wielkanocnych spędzanych u teściów. Zajęcie to do tego stopnia przypadło mu do gustu, że stało się jego wiernym hobby. Jego znakiem rozpoznawczym i ulubionym motywem była rozeta (czasem przypominająca bardziej gwiazdę niż kwiat), choć podejmowanych przez artystę samouka tematów było bez liku. Trzeba podkreślić, że ważną inspirację stanowiła dla niego kurpiowska wycinanka. Twórca doczekał się licznych nagród, wyróżnień, a jego małe dzieła znalazły swe miejsce w muzeach w Toruniu, Krakowie, Warszawie, Ciechanowcu. Nie mogło ich zabraknąć w zbiorach naszego muzeum - informuje MKK.

Więcej na temat obiektu na stronie Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Wyświetleń: 595
 
01:27, 12.03.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne