« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Ruszył nabór wniosków do programu FIO-Mazowsze Lokalnie

Fot. archiwum organizatoraFot. archiwum organizatoraDo 20 marca można składać wnioski w konkursie dla młodych organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i samopomocowych z terenu województwa mazowieckiego. W ramach FIO - Mazowsze Lokalnie wspartych zostanie ok. 150 projektów kwotą ponad 675 tys. złotych.

To już czwarta edycja konkursu dedykowana młodym organizacjom pozarządowym i grupom nieformalnym z Mazowsza, w którym można uzyskać mikrodotację w wysokości do 5 tysięcy złotych. W ramach tegorocznej edycji Funduszu Inicjatyw Obywatelskich - Mazowsze Lokalnie czeka ponad 675 tysięcy złotych, z czego aż 65 proc. środków będzie przeznaczonych na realizację inicjatyw oddolnych, 30 proc. na wsparcie rozwoju organizacji, a ok. 5 proc. na wsparcie samopomocy. Operatorzy planują przyznać około 150 mikrodotacji.

Głównym celem programu jest wsparcie działań, które inicjują współpracę mieszkańców województwa mazowieckiego na rzecz dobra wspólnego, zwiększenie roli inicjatyw oddolnych, animowanie działań samopomocowych oraz wspieranie organizacji pozarządowych.

- Chcemy aby poprzez wsparcie, którego udzielamy - nie tylko finansowe - zwiększało się zaangażowanie organizacji i bezpośrednio samych obywateli w życie publiczne - mówi Daniel Prędkopowicz, koordynator projektu. - To ważne, aby mieszkańcy także małych miejscowości, do których docieramy czuli, że mają możliwość zmieniania otoczenia na lepsze.

Jakie projekty mają szansę na uzyskanie dofinansowania?
1. W ramach ścieżki "inicjatywy oddolne": projekty mieszczące się w sferze pożytku publicznego, które inicjują wspólne przedsięwzięcia na rzecz dobra wspólnego w lokalnych społecznościach. Eksperci oceniający wnioski będą zwracać uwagę na cztery główne obszary jak: zaangażowanie lokalnej społeczności, wynikające z projektu dobro wspólne, forma projektowanych działań oraz ich trwałość i spójność.
2. W ramach ścieżki "wsparcie grup samopomocowych": projekty wspierające działania w zakresie przeciwdziałania społecznemu i zawodowemu wykluczeniu oraz wyrównania szans. Działanie grup samopomocowych skierowane jest na pokonywanie chorób, problemów natury psychicznej albo socjalnej, które dotyczą bezpośrednio członków grupy albo ich bliskich. W konkursie wspierane będą projekty, które wnoszą nowe działania i nową jakość do prowadzonych działań. Nie będą finansowane typowe i stałe formy wsparcia dotychczas stosowane w danej grupie. Dzięki temu uczestnicy będą mogli podjąć inicjatywy, na które do tej pory nie mieli środków.
3. W ramach ścieżki "rozwój organizacji": projekty, których celem jest rozwój młodych organizacji (funkcjonujących od dnia zarejestrowania nie dłużej niż 30 miesięcy) - fundacji, stowarzyszeń, klubów sportowych oraz uczniowskich klubów sportowych. Wśród dofinansowanych działań znaleźć się mogą m.in. zakup sprzętu biurowego, sprzętu związanego z merytorycznym obszarem działań organizacji, koszty adaptacji lokalu, oprogramowanie komputerowe, podniesienie kwalifikacji pracowników lub wolontariuszy, częściowe finansowanie kosztów osobowych związanych z obsługą księgową, prawną lub informatyczną, poszerzenie zakresu świadczonych usług.

Co wyróżnia FIO-Mazowsze Lokalnie?
Nadal wyróżnikiem programu FIO-Mazowsze Lokalnie pozostaje elastyczność i maksymalne uproszczenie mające na celu unikanie niepotrzebnej formalizacji. Operatorzy dążą do tego, aby wniosek był przyjazny dla osób, które nie mają doświadczenia w pisaniu projektów, a po prostu chcą działać . A zatem wniosek ma formę uproszczonej dwustronicowej fiszki, która ma pozwolić na opisanie działań w sposób krótki i konkretny. Co istotne, w fiszce nie trzeba podawać szczegółowego budżetu oraz harmonogramu. Procedura oceny wzbogacona jest o drugi etap - prezentację pomysłów przed komisją konkursową. Młode organizacje aplikujące o środki na swój rozwój muszą z kolei przedstawić skrócony plan własnego rozwoju, co będzie podstawą do oceny merytorycznej projektu. Stowarzyszenia i fundacje w tym przypadku nie stają już przed komisją.

Program FIO-Mazowsze Lokalnie wspiera osoby i organizacje, które chcą działać wspólnie na rzecz swojej społeczności. W ciągu minionych trzech lat operatorzy projektu, tj. Fundacja Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie BORIS i Stowarzyszenie Europa i My ocenili ponad 2,2 tys. złożonych wniosków i w konsekwencji wsparli 500 projektów przekazując na ich realizację kwotę pond 2,1 mln złotych.

Informacje o konkursie dostępne są na stronie www.mazowszelokalnie.pl oraz na Facebooku. Kontakt telefoniczny: (22) 450-98-73.

Wyświetleń: 392
 
09:22, 15.03.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne