« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Szpital i muzeum otrzymają pieniądze od marszałka

14 milionów złotych z budżetu województwa trafi do mazowieckich szpitali i instytucji kultury. Pieniądze wpłyną na konta dwóch ostrołęckich instytucji - szpitala i muzeum kultury kurpiowskiej. Szpital otrzyma 613 tysięcy złotych, muzeum 15 tysięcy złotych.

Na co szpital rozdysponuje tak liczną kwotę? Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup aparatu RTG dla oddziału urologicznego oraz na wymianę transformatorów w oddziałowej stacji transformatorowej SO2. W ramach tych środków zostanie także wykonana adaptacja i modernizacja układów zasilania, sterowania i automatyki.

Włodzimierz Kucharski, zastępca dyrektora ds. opieki zdrowotnej ostrołęckiego szpitala wyjaśnił nam, jak istotna będzie to inwestycja dla placówki oraz pacjentów.

Włodzimierz Kucharski: Brak sprawnego aparatu RTG ramie C w oddziale urologii, uniemożliwia wykonywanie procedury pozaustrojowej litotrypsji kamieni układu moczowego (ESWL) w trybie planowanym oraz dyżurowym. Brak takiego urządzenia powoduje, że pacjenci muszą i będą musieli korzystać z usług innego ośrodka, a tym samym wydłużając czas oczekiwania na świadczenia. Brak sprawnego aparatu RTG ramie C w oddziale urologii, uniemożliwia wykonywania procedur - ESWL, PCNL, PCN co skutkuje koniecznością zabezpieczenia miejsca hospitalizacyjnego w innym ośrodku o podobnej referencyjności, wydłuża czas hospitalizacji oraz naraża pacjentów na niepotrzebne ryzyko związane z koniecznością wykonywania pełnoprawnego zabiegu operacyjnego.

W chwili obecnej ostrołęcki szpital ma wykupioną usługę od firmy zewnętrznej, która przyjeżdża w określone dni miesiąca i wykonuje procedurę pozaustrojowej litotrypsji kamieni układu moczowego. W 2016 roku na tym aparacie wykonano 380 procedur ESWL, 120 procedur PCN, 72 procedury PCNL.

Transformatory pozwolą na zwiększenie elektrycznej mocy dyspozycyjnej w oddziałowej stacji transformatorowej SO2 oraz zmniejszenie ilości zużytej energii elektrycznej na pokrycie strat jałowych i obciążeniowych. Nowe transformatory zapewnią dostosowanie do istniejącego i planowanego zapotrzebowania na moc elektryczną.

MO: Dlaczego akurat oddział urologiczny zostanie wsparty finansowo?
W.K.: Aparat RTG ramie C wchodzi w skład urządzenia medycznego użytkowanego w oddziale urologii, w salach przystosowanych do wykonywania procedury pozaustrojowej litotrypsji kamieni układu moczowego (ESWL) w trybie planowym oraz dyżurowym. Procedura pozwala uwolnić chorych od kamicy moczowej metodą nieinwazyjną szczególnie u pacjentów, u których ogólny stan zdrowia stanowi przeciwwskazanie do planowej operacji. Urządzenie jest również wykorzystywane w innych procedurach małoinwazyjnych jak PCNL, PCN.

MO: Jak na chwilę obecną wygląda wyposażenie oddziału urologicznego?
W.K.: Dotychczasowe urządzenie uległo awarii. Uszkodzeniu uległ monoblok - głowica promieniowania "X" do aparatu RTG. Aparat RTG ramie C wchodzi w skład urządzenia medycznego użytkowanego w oddziale urologii, w salach przystosowanych do wykonywania procedury pozaustrojowej litotrypsji kamieni układu moczowego (ESWL) w trybie planowym oraz dyżurowym.

MO: Czy do tej pory ostrołęcki szpital posiadał aparat RTG na tym oddziale? Ile lat służył?
W.K.: Dotychczasowe urządzenie z 2003 roku uległo awarii. Naprawa jest nieuzasadniona ekonomicznie (koszt to ok. 115 tysięcy złotych). Planowany termin uruchomienia zakupionego wyposażenia (np. w przypadku zakupu aparatury i sprzętu medycznego) to początek III kwartału 2017 roku.

MO: Jakie są najpilniejsze potrzeby szpitala? Jakie inne oddziały wymagają doposażenia?
W.K.: Do najpilniejszych zadań należą modernizacja centralnej sterylizatorni oraz zakup sprzętu dla oddziałów służących do diagnostyki i leczenia w zakresie chorób nowotworowych.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce otrzyma 15 tysięcy złotych na zakup urządzenia wielofunkcyjnego. Właśnie o taką kwotę wnioskowała instytucja.

- Nowe urządzenie wielofunkcyjne zastąpi zepsutą kserokopiarkę użytkowaną do ubiegłego roku w naszej instytucji. Kserokopiarka A3 używana w muzeum została zakupiona w 2004 roku. W ostatnich latach ulegała częstym awariom. W listopadzie 2016 roku serwisant wydał orzeczenie o braku możliwości naprawy urządzenia ze względu na brak części zamiennych oraz zbyt wysokie koszty. Była to jedyna kserokopiarka formatu A3 w wyposażeniu biurowym naszej instytucji. Dlatego też został złożony wniosek o przyznanie dotacji na zakup nowego urządzenia - informuje Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

Wyświetleń: 4680
 
08:54, 12.04.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne