wtorek, 25 kwietnia 2017 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Aktualności

Telewizor w kościele i światowe konflikty czyli Groby Pańskie w ostrołęckich parafiach (zdjęcia)

W parafii poklasztornej w Grobie Pańskim umieszczono telewizor. W kościele w Rzekuniu na foliowych banerach wydrukowano zdjęcia z konfliktów zbrojnych toczących się na świecie i porozrzucano cegły.

W tym roku z aparatem odwiedziliśmy siedem kościołów w Ostrołęce i Rzekuniu. Groby Pańskie zostały przygotowane w różnym stylu, z różnymi hasłami. Jednolitym motywem, który widać w przygotowanych dekoracjach, jest nawiązanie do objawień fatimskich oraz hasło trwającego roku duszpasterskiego.

W najstarszej ostrołęckiej parafii tradycyjnie znalazło się bardzo wiele zieleni i kwiatów. Grota, w której złożono ciało Chrystusa jest jednak bardzo prosta, dobrze oświetlona i skromna. W nawie, gdzie umieszczono Grób Pański, nie ma żadnego hasła przewodniego czy cytatu z Biblii.

ReklamaW kościele pw. św. Franciszka na os. Centrum w Ostrołęce nad grotą ustawiono figurę Matki Boskiej Fatimskiej, a tuż za nią czerwone serce z dużym różańcem, na którym umieszczono słowa "Odmawiajcie różaniec", które Maryja wypowiedziała podczas objawień w Fatimie.

W Sanktuarium pw. św. Antoniego (klasztor) grób w tym roku został przygotowany wyjątkowo skromnie. W grocie zamiast figury Chrystusa umieszczono Maryję trzymającego na kolanach zdjętego z krzyża syna. Figura jest kopią słynnej piety watykańskiej autorstwa Michała Anioła. Wewnątrz groty znalazło się miejsce na telewizor. Na niewielkim ekranie wyświetlane są krótkie etapy Drogi Krzyżowej. Nad grotą, dość wysoko znalazło się krótkie hasło - słowa Matki Boskiej wypowiedziane podczas pierwszego z objawień w Fatimie: "Będziecie musieli wiele cierpieć, ale łaska Boża będzie waszą siłą".

W parafii w Rzekuniu postanowiono nawiązać do konfliktów zbrojnych toczących się obecnie na świecie. Na foliowych banerach umieszczono zdjęcia przechodzących przez zbombardowane ulice rodziców z małymi dziećmi. W dekoracji zupełnie zabrakło groty. Figura Chrystusa położona została na niewielkim cokole wokół którego porozrzucane zostały cegły. Także krzyż nie został zainstalowany w pozycji pionowej. Przewróconym na kamienie krzyżem autorzy dekoracji chcieli prawdopodobnie zwrócić uwagę wiernych na postępującą laicyzację i odrzucanie wiary chrześcijańskiej przez wielu ludzi. Na banerach umieszczono także cytat z Ewangelii św. Jana: "Pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat".

Skromny, ale bardzo barwny Grób Pański przygotowano w parafii pw. NMP Królowej Rodzin na os. Stacja w Ostrołęce. Dekoracja pozbawiona została groty. figura Chrystusa leży na niewielkim podniesieniu i otoczona została kwiatami. W tle umieszczono hasło roku duszpasterskiego 2017 "Idźcie i głoście". Hasło nawiązujące do nauczania papieża Franciszka mówi o ważnym zadaniu dla każdego wiernego, czyli bycia także misjonarzem, który głosi dobra nowinę wśród ludzi.

Bardzo napracowali się w tym roku autorzy Grobu Pańskiego w parafii pw. św. Wojciecha w Ostrołęce. Do dekoracji wykorzystano kilkumetrową ścianę, na której znalazła się imitacja skał oraz żywe kwiaty. Na szczycie, bardzo wysoko, umieszczono monstrancję hostią. Figura złożonego do grobu Chrystusa nie została zasłonięta grotą. Jet odkryta i otoczona kwiatami. Podobnie jak w parafii na os. Stacja w Ostrołęce umieszczono hasło obecnego roku duszpasterskiego "Idźcie i głoście".

W kościele pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce tradycyjnie znalazło się wiele zieleni i kwiatów. W centralnej części umieszczono niewielką grotę, a w niej figurę Chrystusa. Na kamieniu służącym do zasłaniania groty widnieje duży cytat z Ewangelii św. Jana: "Kogo szukacie?".

Zobacz zdjęcia:
Groby Pańskie w ostrołęckich parafiach (15.04.2017)

Odsłon: 11518 komentarze: 28 Wrzuć na Facebooka 13:29, 15.04.2017r. Drukuj
loading...
Powrót


WOS @ 15:01, 15.04.2017

IP: *.*.255.72

Jestem z powiatu ostrołęckiego. W naszej wiosce w kościele jest J. Kaczyński, A. Macierewicz. Z drugiej strony prezydencka para, która zginęła w Smoleńsku. Nasz wioska i tak jest szczęśliwa, że na ołtarzu nie ma B. Misiewicza.

jan @ 15:36, 15.04.2017

IP: *.*.197.18

Wymieńcie fotoreportera!
Powtarzanie zdjęć to nagminna przypadłość obecnej "pstrykałki".
Przesunę się o krok w lewo lub w prawo i będzie świetne kolejne ujęcie... i tak 5-6 razy.
Żal...

Gosc @ 15:44, 15.04.2017

IP: *.*.211.70

Proponuje wstawic maszyny hazardowe i stol do pokera nie ktorym ksieciom sie przyda

Ryba @ 19:21, 15.04.2017

IP: *.*.42.44

Rzekuńska grota (grób)JHS z najlepszym pomysłem-szacun

parafianin @ 21:50, 15.04.2017

IP: *.*.17.66

Tak, grota rzekuńska i owszem, ale msze święte odstarszają wiernych.
Niemal 3 godz trwała piątkowa msza św. Jeden krzyż do adoracji, gdy w latach minionych zawsze były trzy. Już bardziej rozciągać się mszy świętej nie dało. Organista idealnie się dostosował, jakby się gramofon zaciął, samogłoski rozciągane do granic możliwości. W rozumieniu proboszcza długo znaczny lepiej. Bzdura. To samo można było zrealizować w 1.5 godz.przy odrobinie logiki. Tak jak to jest w innych kościołach. To dlatego ludzi w kościele rzekuńskim coraz mniej.

ks. Wojciech Rzepa @ 00:28, 16.04.2017

IP: *.*.128.188

Po pierwsze - w kościele w Rzekuniu w Wielki Piątek nie było Mszy świętej - przewodniczyłem, więc jestem pewien!
Po drugie - co roku w Rzekuniu w liturgiach Triduum Paschalnego - uczestniczy coraz więcej ludzi. Jestem tego pewien!
Po trzecie - to prawda, że na Golgocie było kilka krzyży - ale Chrystus był tylko na jednym! Można całować łotra, jak komu się podoba - i jak komu bliżej duchowo.
Po czwarte - Chrystus na Krzyżu umierał trzy godziny - i raz do roku można Mu za to swoje "odstać"!
Po piąte - do "innych kościołów" z Rzekunia droga nie jest zamykana przez nikogo. Niech Bóg prowadzi do ekspresowych liturgii. Szczęść Boże.

Ks. Wojciech Rzepa @ 05:20, 16.04.2017

IP: *.*.128.188

I jeszcze jedna prośba: proszę wszelkie zarzuty pod kierunkiem liturgii Triduum Paschalnego kierować wyłącznie w moją stronę. Byłem za to odpowiedzialny i jestem gotów także na rzeczową krytykę - choć wolę ją odbierać osobiście, nie w komentarzach.
Życzę błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Alleluja.

kl @ 06:15, 16.04.2017

IP: *.*.90.53

Wojciechu w/g jakich dowodów NAUKOWYCH twierdzicie, że msza musi trwać trzy godziny?

Rebeliant Remek @ 06:15, 16.04.2017

IP: *.*.68.91

Proszę księdza. Po co ta piana😀 I te wykrzykniki😀 Nie każdemu musi się podobać. Proponuję przyjąć w imię Pana tą odrobinę krytyki i radować się świętem😇

Wesołych , zdrowych życzę 👍

nacjonal. @ 08:22, 16.04.2017

IP: *.*.48.33

Remek,ksiądz jako osoba duchowna jest zobowiązany do głoszenia w nieskończoność(a nie przez 3 godz.)niewygodnej dla was lewaków Prawdy o Zbawieniu nawet z wykrzyknikami a ty chcesz by ksiądz Wojciech kładł uszy po sobie...
W imię czego,dla dobrego samopoczucia zagubionej a tym samym rozwydrzonej lewackiej mniejszości???
Tajemnica Zmartwychwstania Pańskiego niech się niesie na cały świat.
Chrystus nam prawdziwie z martwych powstał... Alleluja,Alleluja!!

Błogosławionych świąt księże Wojciechu,-wierny z sąsiedniej parafii

Rebeliant Remek @ 08:31, 16.04.2017

IP: *.*.138.71

Czy ja coś mówię gruby? Dla mnie to możesz za każdym razem dać się bez powodu zrugać i sfukać czarnemu, nieomylnemu bucowi, a na widok sutanny padać na cyce. Kwestia przyzwyczajenia i charakteru😀 Obfitych gruby. Ja też ruszam na świąteczny posiłek😀

Anka PiSanka @ 08:38, 16.04.2017

IP: *.*.252.129

Do Rebeliant Remek @ 08:31,

Prostacki motłoch rusza na świąteczny posiłek? A to dobre... Że śmiechu o mało co nie spadłam z kanapy...

Maniek @ 08:50, 16.04.2017

IP: *.*.6.126

trolico zebys dostal sraczki i przesiedzial cale swieta na kiblu

Rebeliant Remek @ 09:24, 16.04.2017

IP: *.*.138.71

Spokojnie Wojtek, bo ci święconka w gardle stanie, albo miłość do bliźniego udusi😀

Ja zjem bezpiecznie i z przyjemnością😀😀😀 I nie spadaj z tej kanapy. I tak w czaszce grzechotka😁

Wesołych! 😇

Obecna @ 09:56, 16.04.2017

IP: *.*.161.142

Byłam obecna na całej liturgii Triduum Paschalnego w Rzekuniu i nie zauważyłam żeby ktoś opuścił kościół w czasie jej trwania. Całość przygotowana była z niezwykłą starannością. No i asysta ministrantów. Nie ma tylu w żadnej ostrołęckiej parafii.
Kto się modli nie patrzy na zegarek.

nacjonal. @ 10:30, 16.04.2017

IP: *.*.48.33

do Anki PiSanki,-Chrystus nam prawdziwie zmartwychwstał,dla nas wierzących pokonał śmierć dając nam życie wieczne.
Specjalnie dla Ciebie;Błogosławionych świąt Wielkanocnych,mnóstwa radości w dzieleniu się święconą PiSanką z najbliższymi i przyjaciółmi.
Życzę Ci miłej,pogodnej i ciepłej atmosfery w gronie rodzinnym,wszystkiego naj...,naj... i mokrego Śmigusa-dyngusa.

VVV @ 10:45, 16.04.2017

IP: *.*.225.122

Pisanka nawet w swięta JADEM ZIONIE.

nacjonal. @ 11:59, 16.04.2017

IP: *.*.48.33

Dziś nasz Papież Benedykt XVI kończy 90 lat życia.Swój jubileusz będzie obchodził skromnie wśród najbliższych i zaproszonych przyjaciół nie zabraknie również zacnych,z krwi i kości Bawarczyków,tudzież i Rzymian.
Niech Zmartwychwstały Chrystus wzmacnia każdego dnia naszego dobrego Pasterza.

Anka PiSanka @ 12:40, 16.04.2017

IP: *.*.252.129

Do nacjonal. @ 10:30,

Tobie, szlachetny nacjonalu, również życzę błogosławionych Świat Zmartwychwstania Pańskiego, dużo życzliwości, ciepłej, rodzinnej atmosfery, smacznego jajeczka... Tylko z tym dyngusem nie przesadzaj - jest okrutnie zimno. Zmarzłam na rezurekcji okrutnie. (Miejmy jednak nadzieję, że do jutra pogoda się poprawi, więc odrobina wody na moją gorącą głowę mi nie zaszkodzi)...Do VVV @ 10:45,

Niestety, drogi koleżko, ze smutkiem, obiektywnie, muszę przyznać ci rację: mimo świąt, zionę jadem, toczę pianę z ust, emanuję gniewem, kąsam ostrymi zębiskami, ociekam żółcią, kapię toksynami, promieniuję złością, wydzielam gorycz, jestem tak bardzo nabuzowana i naładowana złymi, mściwymi emocjami, że tam gdzie stąpnę, trawa nie rośnie...

Trzymaj się cieplusio...

katolik @ 15:30, 16.04.2017

IP: *.*.113.87

Czarnym już kompletnie odbija. A może tak Chrystus odleciał TU154 i jest pod Smoleńskiem ?????????

g @ 15:41, 16.04.2017

IP: *.*.91.201

do wszystkich którzy piszą o mszy w wielki piątek muszę z żalem poinformować że w kościele katolickim na całym świecie jako jedyny dzień w roku nie odbywa się żadna msza święta jest tylko nabożeństwo o czym może świadczyć puste tabernakulum przy którym nie świeci się żadna lampka, nagi ołtarz oraz fakt że nie odbywa się przemienienie ciała i krwi Chrystusa

jan @ 17:45, 16.04.2017

IP: *.*.170.173

Święta Wielkanocne to symbol nadziej na więcej miłości, tolerancji, poszanowania bliźniego, nie po to Pan Jezus umarł aby teraz jego wyznawcy wyzywali innych od czerwonego motłochu, nie licytujmy się kto jest lepszym katolikiem, starczy że bedziemy kochać bliźniego jak siebie samego i Boga to na pewno ucieszy

Maniek 2 @ 21:39, 16.04.2017

IP: *.*.28.175

Obserwuję od pewnego czasu wpisy niejakiego nacjonala. Niezmienne nachodzą mnie wtedy wspomnienia pewnej scenki, którą zarejestrowała kiedyś TVP (aby nie było niedomówień - z "epoki" PO-PSL).Pewna kobieta (na "oko" w wieku 55-60 lat) odmawiała na którejś tam miesięcznicy smoleńskiej modlitwę "Ojcze nasz",oczywiście na cały głos. Przy słowach "bądź wola Twoja, jako w niebie..." dziennikarz próbował jej przerwać i spytał czy już długo tak się modli w tym miejscu. Odwróciła ku niemu twarz,syknęła gniewnie "spierd...alaj, chu ju jeb.any", a następnie wróciła do żarliwych modłów kontynuując modlitwę od słów "chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj...". Doprawdy - tak żarliwych i oddanych sprawie katolików racz nam przymnożyć,Panie.
Nacjonał to "wypisz-wymaluj" taka denna i pusta kreatura. Opłacony przez ratusz stara się wypełniać sumiennie swoją "misję",ale poza niezrozumiałym bełkotem,w którym nieodmiennie musi pojawić się słowo "lewak" - jakiegoś większego sensu doszukać się nie sposób. Często na jego wpisy reaguje Pisanka,ale ponieważ od dłuższego czasu nie czytam jej (jego) mydlanych słowotoków więc nie wiem, czy tam jakaś polemika się nawiązuje czy też tylko mamy spotęgowanie tego bełkotu.

Anka PiSanka @ 22:24, 16.04.2017

IP: *.*.249.228

Do jan @ 17:45,

Janie... janie... Proszę nie insynuować mi słów, których ostatnio nie użyłam. Jako żywo, pisałam o "lewacko-ateistycznym motłochu", a nie o "czerwonym motłochu". To jednak jest subtelna różnica. Ni rozpaczaj jednako ze swojej pomyłki. Jako, że mamy okres świąteczny, po chrześcijańsku, wybaczam ci tę brzydką pomyłkę...Do Maniek 2 @ 21:39,

Drogi Mańku 2!


Niestety, muszę cię zmartwić. W moich komentarzach nadal nie uświadczysz ani krzty polemiki. Jet w nich jeno, jak słusznie domyśliłeś się, "spotęgowanie bełkotu"... Nic więc nie tracisz, nie czytając mnie.


Obydwu miłym panom (janowi i Mańkowi 2) życzę dobrej nocy i mokrego dyngusa...

Robson. @ 09:56, 17.04.2017

IP: *.*.195.106

Właśnie najwięcej konfliktów jest na tle religijnym.

nacjonal. @ 12:26, 17.04.2017

IP: *.*.48.33

He.he,hamerykę mi odkrył... ów zlewaczały dziennikarzyna powinien był wiedzieć,że za prowokacyjne przerwanie żarliwej modlitwy należy mu się skromne;s.aj dziadu.

...jak to jest,pierwej mnie obserwuje a po wtóre,nie czyta...
chwalcie leniny wiecznie żywe sługę swego Mańka 2,który zadał se trud obserwacji i nieczytania antylewaka.
Wykształciuchu,za taką komsomolską POstawę''CHonor''ode mnie ci się należy,co nie?a może moją nową teściową na ciebie naślę,jest biegła w''lekkiej wymowie''

Rebeliant Remek @ 12:57, 17.04.2017

IP: *.*.10.231

Gruby, to ty masz nową teściową? A miałeś starą? 😁 Nie wiedziałem, że Renia Rączkowska z domu Grabowska ma matkę😁😁😁

Parafianka Rzekunia @ 16:26, 17.04.2017

IP: *.*.42.165

Osobiście bardzo podobało mi się Triduum Paschalne w Rzekuniu, wszytsko dopięte na ostatni guzik. Jeśli krytykujecie wnioskuję, że nie macie co robić, a jeśli nie macie nic do roboty to chyba nie jest problemem postać 40 minut (liczyłam całowanie Krzyża trwało 40 minut), współczuje pseudo-katolikom, którzy starają się zepsuć magię Świąt i podniosły nastrój w naszych sercach.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót

Reklama

Sklep Enter

Ogłoszenia

Forum

Reklama

MissMazowsza
Ynet.pl
Spaja

Polecamy