« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Skrzynka skarg: czy w Troszynie nie lubią rowerzystów?

Skrzynka skarg, pochwał i pomysłów:
W Troszynie, przy jednej z dróg wyjazdowych, ustawiono znaki drogowe, które ciężko jednoznacznie zinterpretować. Skupiska różnych znaków, często wykluczających się, mogą wprowadzać uczestników ruchu w błąd.

W związku z umieszczonymi znakami, nasuwają się pytania i wątpliwości. Na jednym ze znaków usunięto strzałkę kierunkową nad rowerem, czy wobec tego, tym pasem ruchu dla rowerów można się poruszać w obu kierunkach? Czy na pas ruchu dla rowerów można wjechać, jeżeli kilkadziesiąt metrów wcześniej stoi znak "Zakaz wjazdu rowerów"? Znak ten dotyczy wszystkich pasów ruchu i nie zachodzi żadne odwołanie tego znaku na tym odcinku.​

Odpowiada Grzegorz Milewski, radny miasta Ostrołęki i egzaminator WORD Ostrołęka:
Udzielając czytelnikowi odpowiedzi na przesłane pytania pragnę wyjaśnić, że zgodnie z art. 2 pkt. 1 Ustawy prawo o ruchu drogowym (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r., poz. 128 z późn. zm.) droga to "wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów (...). Poruszając się omawianą drogą od strony Troszyna, po prawej stronie chodnika dostrzeżemy znak C-13/16 tj. "droga dla pieszych i rowerów" - ust. 4.2.19 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U z 2003r. nr. 220 poz. 2181 z późn. zm). Wyżej wymieniony znak stosuje się w celu oznaczenia dróg tylko dla pieszych i kierujących rowerami. Na znaku tym umieszcza się jednocześnie symbole znaków C-13 i C-16 (zdjęcie nr 2). Jak wynika z tego samego zdjęcia, w niewielkiej odległości przy samej jezdni, czyli z lewej strony drogi dla pieszych i rowerów, umieszczony jest znak B-9 "zakaz wjazdu rowerów", który oznacza zakaz ruchu na jezdni i poboczu rowerów - § 18 ust. 10 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U z 2002r. nr 170 poz. 1393 z późn. zm.). Ponadto znak B-9 stosuje się na drogach, w obrębie których lub w pobliżu których wyznaczono drogę dla rowerów, a znak nakazujący korzystanie z tej drogi może nie być widoczny dla kierujących rowerami. Warto przy tym wspomnieć, że zgodnie z § 2 ust. 1. w/w rozporządzenia "znak drogowy pionowy umieszczony po prawej stronie jezdni lub nad jezdnią dotyczy kierujących znajdujących się na wszystkich pasach ruchu". Jak wynika więc z powyższego w tej sytuacji znak zakazu wjazdu rowerów odnosi się tylko do jezdni.

Natomiast rowerzyści chcąc poruszać się dalej tą drogą powinni skorzystać z wyznaczonej wcześniej drogi dla pieszych i rowerzystów oznaczonej odpowiednim znakiem drogowym. Następnie poruszając się tą drogą w tym samym kierunku po prawej stronie drogi pojawia się znak F-19 "pas ruchu dla określonych pojazdów", który informuje o wyznaczonym na jezdni pasie ruchu przeznaczonym dla pojazdów wskazanych na znaku - w tym przypadku jest to symbol roweru. Ponadto pas ruchu dla rowerów jest oddzielony od pozostałych pasów ruchu "linią pojedynczą ciągłą - szeroką" (znak P-2b). Ponieważ faktycznie na znaku F-19 nie ma strzałki nad symbolem roweru, a jadąc z kierunku przeciwnego znajduje się znak "zakaz wjazdu rowerów", dlatego też pasem ruchu dla rowerów można poruszać się w obu kierunkach.

Zgodnie z § 40 ust. 1 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury i Rozwoju oraz Spraw Wewnętrznych z dnia 3 lipca 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U z 2015 poz. 1313) "umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską poziomą oznaczają, że droga jest przeznaczona dla pieszych i kierujących rowerami. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić. Ruch pieszych i rowerów odbywa się na całej powierzchni tak oznaczonej drogi. Uważam jednak, że umieszczenie znaku B-9 "zakaz wjazdu rowerzystów" w obu kierunkach, wynikało tylko i wyłącznie z chęci wyeliminowania ruchu rowerów z jezdni i z pewnością nie zabrania ten znak ruchu rowerów po drodze dla rowerów i pieszych czy też pasie ruchu dla rowerów wyznaczonych po prawej stronie drogi.

Wyświetleń: 5785
 
10:02, 17.04.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne