« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

IV "EtnoSakralia Kurpiowskie"

Fot. Fundacja Rozwoju Kultury Muzycznej na Kurpiach Etno-KlasykaFot. Fundacja Rozwoju Kultury Muzycznej na Kurpiach "Etno-Klasyka"Przed nami IV "EtnoSakralia Kurpiowskie". To jedyne w swoim rodzaju takie wydarzenia artystyczne na Kurpiach. W swojej idei łączy muzykę ludową - w szczególności związaną z naszym regionem - z muzyką klasyczną. Festiwal co roku gromadzi sporą grupę odbiorców.

Jest to bezpośrednia, jednak znacznie zmieniona kontynuacja "Ostrołęckich Dni Muzyki Organowej", festiwalu, który zgromadził już wokół siebie dużą grupę ostrołęckich melomanów. Od tego roku wydarzenie jest organizowane przez Fundację "Etno-klasyka".

- W tegorocznej edycji festiwalu pragniemy, nawiązując do tradycji ludowej, zaprezentować koncerty promujące pieśni kurpiowskie w oryginalnym i klasycznym wymiarze, koncerty improwizacji na tematy kurpiowskie przeznaczone na różne instrumenty (nie tylko organy), a także muzykę powstającą na żywo do recytacji gwarą kurpiowską tzw. gadek kurpiowskich. Wśród wszystkich naszych działań proponujemy muzyków polskich wysokiej klasy, wykształconych w kraju i za granicą, którzy towarzyszyć będą twórcom ludowym - czytamy na stronie fundacji.

Szczegółowy program:
- 7 maja (niedziela) - koncert inauguracyjny "Gloria in excelsis Deo", Bazylika Mniejsza pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu, plac kardynała Wyszyńskiego 1, godz. 18.00.

Podczas koncertu otwierającego tegoroczny festiwal usłyszymy muzykę dwóch mistrzów baroku: utwory organowe Jana Sebastiana Bacha oraz Glorię Antonia Vivaldiego - dzieło wokalno-instrumentalne na chór, solistów oraz orkiestrę kameralną. Wydarzenie odbędzie się w wyjątkowym wnętrzu Bazyliki Mniejszej w Myszyńcu, której przestrzeń na czas trwania koncertu zostanie wypełniona specjalnie przygotowaną iluminacją.

Wykonawcy: Monika Sendrowska - sopran, Aleksandra Gudzio - mezzosopran, Adam Tański - organy, Piotr Gawroński - dyrygent, Festiwalowa Orkiestra Kameralna.

- 14 maja (niedziela) - "Jadą goście, jadą" czyli mieszczański Gdańsk w Puszczy Kurpiowskiej:
11.30 - Bazylika Mniejsza pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu, plac kardynała Wyszyńskiego 1,
13.30 - plac przed kościołem pw. Ducha Świętego w Kadzidle, ul. Sportowa 3,
19.00 - Forty Bema w Ostrołęce, ul. Warszawska 2.

Podczas wyjątkowych koncertów plenerowych będziemy mieli okazję zobaczyć i poznać carillon - instrument składający się z kilkudziesięciu dzwonów ważących łącznie prawie 5 ton i zawieszonych na jednej platformie. Jest to jedyny mobilny carillon w Polsce (jeden z ośmiu w całej Europie), który jest własnością Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Niepowtarzalne koncerty z możliwością obejrzenia i usłyszenia instrumentu z bliska z pewnością zaciekawią nie tylko najmłodszych.
Monika Kaźmierczak - carillon.

- 21 maja (niedziela) - "Improwizacje organowe do gadek kurpiowskich", Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce, ul. Gomulickiego 1a, godz. 19.00.

Wyjątkowe wydarzenie artystyczne powstałe z połączenia słowa i muzyki. Odkryjemy na nowo kurpiowskie opowieści recytowane przez narratora przy akompaniamencie organowych improwizacji inspirowanych tekstami gadek.

Krystyna Łaszczych - recytacje, Filip Presseisen - organy.

- 28 maja (niedziela) - "Pieśń kurpiowska w twórczości tradycyjnej i artystycznej", Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, pl. Bema 8, godz. 19.00.

Na program koncertu złożą się najsłynniejsze pieśni kurpiowskie ze zbioru ks. Skierkowskiego "Puszcza kurpiowska w pieśni", które zaśpiewa Apolonia Nowak oraz ich artystyczne opracowania na sopran z towarzyszeniem fortepianu. Olga Siemieńczuk i Karolina Tańska wykonają utwory Karola Szymanowskiego natchnione kurpiowską muzyką, którą Szymanowski nazwał niezmiernie bogatym źródłem najpiękniejszą być może polskiej ludowej pieśni. Podczas koncertu pojawią się także przesiąknięte mazowieckim folklorem "Mazurki" Fryderyka Chopina.

Apolonia Nowak - śpiew, Olga Siemieńczuk - sopran, Karolina Tańska - fortepian.

- 4 czerwca (niedziela) - "Improwizacje na tematy kurpiowskie":
12.15 - kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia w Dylewie, ul. Lipowa 1,
17.00 - kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Lelisie, ul. Chylińskiego 1.

Atutem duetu Krawiel/Stefaniak jest dobór instrumentów, dzięki któremu muzycy osiągają niespotykany koloryt i wyraz muzyczny. W programie znajdują się autorskie kompozycje nawiązujące stylistycznie do muzyki ludowej oraz standardy jazzowe w oryginalnych aranżacjach.

Arkadiusz Krawiel - cymbały wileńskie, Marcin Stefaniak - saksofon sopranowy.

- 4 czerwca (niedziela) - koncert kameralny "Nastrojowe transfiguracje", Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, pl. Bema 8, godz. 19.00.

Figuracje w muzyce to szybkie przebiegi melodyczne, ale czy one będą głównym tematem koncertu? Trans-figuracjom poprzez muzykę mogą zostać poddane także nastrój i emocje słuchaczy. Podczas koncertu pojawi się ponadto niespodzianka rodem z Ostrołęk.

Magdalena Frąckiewicz - fortepian, Dorota Pliszka - wiolonczela, Marta Gołębiewska-Startek - klarnet.

- 11 czerwca (niedziela) - "Jadą goście, jadą ..." czyli dawna muzyka Chin w prastarej Puszczy Kurpiowskiej, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, pl. Bema 8, godz. 19.00.

Zamierzeniem artystki jest zbliżenie bardzo odległych sobie kultur poprzez zaprezentowanie publiczności uniwersalnego wymiaru muzyki religijnej. Osią programu koncertu będą utwory wywodzące się tradycji buddyzmu chińskiego oraz japońskiego shinto. Usłyszymy tradycyjne utwory na chińską cytrę guzheng, chińską lutnię pipę, erhu, erxian, hulusi, cytrę guqin, a także japońskie yakumogoto i shakuhachi.

Anna Krysztofiak - instrumenty azjatyckie.

- 18 czerwca (niedziela) - koncert organowy, kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce, ul. Szwedzka 2, godz. 19.00, prof. Julian Gembalski - organy.

Koncert finałowy tegorocznej edycji "EtnoSakraliów Kurpiowskich" wypełni muzyka organowa. Poza solowymi utworami organowymi w programie pojawią się improwizacje na temat znanych ludowych pieśni regionu Puszczy Kurpiowskiej. Artysta wykona także improwizację na temat, który zostanie wylosowany z tytułów zaproponowanych wcześniej przez słuchaczy.

- edukacyjne koncerty organowe dla dzieci (Adam Tański - organy):
16 maja - kościół pw. Ducha świętego w Kadzidle, ul. Sportowa 3, godz. 12.00,
18 maja - Bazylika Mniejsza pw. Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu, plac Kardynała Wyszyńskiego 1, godz. 12.00,
19 maja - kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce, ul. Szwedzka 2, godz. 12.00.

Koncerty edukacyjne przygotowane są z myślą o uczniach wczesnych klas szkoły podstawowej. W tym roku instrumentem odkrywanym przez dzieci będą organy. Grupy uczniów pod opieką nauczycieli wizytować będą empory kościelne, gdzie dowiedzą się dlaczego organy nazywamy królem instrumentów, a także poznają z bliska ich brzmienie i działanie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie fundacji.

Wyświetleń: 671
 
09:31, 05.05.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne