« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 23 kwietnia 2024 r., imieniny Jerzego, Wojciecha, Adalberta

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Wielka zmiana nazw ulic coraz bliżej

Co najmniej 13 ostrołęckich ulic zmieni swoją nazwę na skutek wprowadzenia ustawy dezubekizacyjnej przyjętej przez Sejm w ubiegłym roku. Przedsięwzięcie będzie ogromne, bo z mapy miasta znikną takie arterie jak Gorbatowa, Berlinga czy I Armii Wojska Polskiego.

Z 13 ulic w wykazie do zmiany zamieszczonym na stronie Instytutu Pamięci Narodowej jest siedmiu patronów. Te ulicy rada miasta musi zmienić do końca września br., w przeciwnym razie miejskich radnych wyręczy wojewoda.

Nazwy ulic przeznaczone do zmiany na podstawie wykazu IPN:
- Zygmunta Berlinga,
- Marian Buczka,
- Jana Krasickiego,
- Wincentego Pstrowskiego,
- Hanki Sawickiej,
- Batalionu Czwartaków (w wykazie IPN nie ma co prawda tej nazwy, ale Batalion Czwartaków to elitarny oddział szturmowy Gwardii Ludowej, a nazwa Gwardii Ludowej musi być już zmieniona),
- I Armii Wojska Polskiego.

Z mapy Ostrołęki zniknie jednak więcej ulic. Nowe nazwy lub znaczenia zostaną nadane co najmniej sześciu kolejnym:
- Aleksandra Gorbatowa,
- 6 Września,
- Jana Kędzierskiego,
- Wiery Bielik i Tatiany Makarowej
- Bojowników (IPN sugeruje, że wystarczy zmiana uzasadnienia),
- Braterstwa Broni (IPN sugeruje, że wystarczy zmiana uzasadnienia).

Dwie pierwsze nazwy (Gorbatowa i 6 Września) są ze sobą powiązane, gdyż reżim nazistowski w Ostrołęce skończył się 6 września 1944 r. Po dwudniowych walkach Niemcy opuścili miasto. Do Ostrołęki wkroczyła Armia Czerwona pod dowództwem gen. A. Gorbatowa.

Jan Kędzierski to z kolei I sekretarz Komitetu Powiatowego PPR w Ostrołęce. Został zastrzelony 11 maja 1945 r. na rynku w Ostrołęce, tuż przy obecnej ul. Prądzyńskiego z rąk żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Wiera Bielik i Tatiana Makarowa to tzw. nocne wiedźmy. Tak nazywano lotniczki z 46 Pułku Lekkich Bombowców Nocnych. Zginęły w czasie lotu bojowego 25 sierpnia 1944 r. koło wsi Zapieczne znajdującej się obecnie na terenie gm. Troszyn. Pochowane są na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Ostrołęce. Pośmiertnie nadano im tytuł Bohatera Związku Radzieckiego.

Pierwsze czytanie projektów uchwał w sprawie zmiany nazw ulic ma się odbyć na Komisji Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Promocji już w najbliższy wtorek 13 czerwca. Niestety nie jest to zgodne ze statutem miasta, który jednoznacznie określa: "Pierwsze czytanie może odbyć się nie wcześniej niż po upływie 3 dni od dnia doręczenia radnym druku projektu". Według zapowiedzi radni mają otrzymać projekty w poniedziałek czyli zaledwie jeden dzień przed pierwszym czytaniem. Stąd też na razie nie wiadomo jakie nazwy w zamian zaproponuje prezydent miasta Janusz Kotowski.

Wyświetleń: 17683
 
17:45, 11.06.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne