« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Wtorek, 16 kwietnia 2024 r., imieniny Bernadetty, Cecyliana, Kseni

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Wesele Kurpiowskie: ślub i barwny korowód ulicami Kadzidła (zdjęcia, wideo)

Mieszkańcy regionu oraz miłośnicy tradycji i kultury Kurpiowszczyzny już po raz dwudziesty trzeci przybyli do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle, aby oglądać zaślubiny młodej pary na ludową nutę.

W tym roku, podobnie jak przez ostatnie dwa lata, parę młodych odegrali tancerze z zespołu folklorystycznego "Kurpianka". Orszak weselny poprowadzili Łucja Nalewajki i Przemysław Potkaj.

Wesele Kurpiowskie to jedyny w swoim rodzaju spektakl, podczas którego widzowie mogą oglądać tradycyjny, kurpiowski ślub, ze wszystkimi dawnymi obrzędami, tradycyjnymi strojami, śpiewem i tańcem. W role pary młodych zazwyczaj wcielają się tancerze z zespołu "Kurpianka", ale dziewięć razy na wesele zgłosiły się autentyczne pary, które naprawdę powiedziały sobie sakramentalne tak, w obecności setek gości i medialnych fleszy. Rokrocznie do skansenu w Kadzidle przybywają setki gości. Nie inaczej było i w tym roku.

Festiwal weselny trwa trzy dni
Impreza folklorystyczna trwała już od piątku 16 czerwca. Wówczas odbywał się piknik rodzinny oraz festiwal słoweński. Kolejny dzień to panele dyskusyjne z zaproszonymi gośćmi oraz widowiska obrzędowe i rozrywkowe. Kulminacją wydarzenia była niedziela, kiedy to odbywały się główne uroczystości. Wesele Kurpiowskie tradycyjnie rozpoczęło się uroczystą sesją rady gminy, podczas której nadano tytuły Honorowego Obywatela Gminy Kadzidło. Później czas na ślub. Młodzi, wraz z weselnym orszakiem udali się do kościoła pw. Ducha Św. w Kadzidle. Po nabożeństwie, kolorowy korowód młodych, świadków i weselników udał się do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle, gdzie przystąpiono do dalszych ceremoniałów. Na scenie podziwiano zatem kolejne obrzędy, których na Weselu Kurpiowskim nie może zabraknąć m.in. rozpleciny, powrót do ślubu, oczepiny czy zbieranie na czepek. Wszystkie obrządki przedstawiali na scenie członkowie zespołu "Kurpianka" na czele z kierownikiem Pawłem Łaszczychem.

Wręczono Nepomuki zasłużonym dla Kurpiowszczyzny
Nieodłącznym elementem Wesela Kurpiowskiego stało się wręczanie nagród Kurpiowskiego Nepomuka oraz przyznawanie tytułów Honorowego Obywatela Gminy Kadzidło. Inicjatorem wydarzenia był w 2011 roku wójt Dariusz Łukaszewski. Od tego czasu do grona zasłużonych dla Kurpiowszczyzny dołączyły 23 osoby, w w tym roku dołączy kolejne sześć. Wśród wyróżnionych osób znaleźli się:
- Irena Duchowska - prezes Oddziału Związku Polaków na Litwie "Lauda" oraz Stowarzyszenia Polaków Kiejdan, kompozytor i poetka.
- Barbara Kalinowska - historyk, wicedyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
- Genowefa Lenarcik - śpiewaczka kurpiowska.
- Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski - historyk kościoła, publicysta, ksiądz katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego, prezes Fundacji im. Brata Alberta.
- Ks. prałat Marian Niemyjski - proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Kadzidle w latach 1999-2013 , dziekan dekanatu kadzidlańskiego.
- Andrzej Krzysztof Kunert - polski historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, w latach 2010-2016 sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Na weselników czeka wiele atrakcji
W trakcie festiwalu weselnego na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji. Na terenie całej Zagrody Kurpiowskiej rozstawione są kramy z kurpiowskimi pamiątkami, jadłem i napojami. Każdy może coś zjeść, wypić i zabrać ze sobą pamiątkę z Kurpiowskiej Puszczy. To także wyjątkowa okazja, aby osobiście porozmawiać z regionalistami, twórcami ludowymi czy zaproszonymi gośćmi, którzy są skarbnica wiedzy o Kurpiowszczyźnie, jej tradycjach, zwyczajach, historii i kulturze. Na scenie prezentowały się także zaproszone zespoły folklorystyczne ze Słowenii oraz rodzime - z Ostrowi Mazowieckiej, z regionu łowickiego czy Poronina. Wieczorem przed uczestnikami porcja wrażeń muzycznych. W tym roku na scenie zaprezentują się zespoły Blue Veins, Za Pięć Dwunasta oraz gwiazda wieczoru - zespół Łzy.

Szczegółowy program poniżej.

15.30 - Festiwal Folkloru Weselnego - Folklorno druśtvo Anton - Joże Śtrafela - Słowenia,
- "Wesele żydowskie" - Zespół Pieśni i Tańca BezWianka Ostrów Mazowiecka,
- "Wesele łowickie" - Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie,
- "Wesele góralskie" - Zespół Regionalny im. Jana Jędrola Regle Poronin,
18.00 - koncert zespołu Za pięć dwunasta,
godz.19.00 - koncert zespołu Blue Veins,
godz. 20.30 - gwiazda wieczoru - zespół Łzy.

Zobacz zdjęcia:
Wesele Kurpiowskie - wybór do ślubu i korowód weselny (18.06.2017)



Wyświetleń: 18267
 
17:39, 18.06.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne