wtorek, 25 lipca 2017 r., imieniny Krzysztofa, Walentyny, Jakuba

Aktualności

Skontroluj swoje znamiona. Bezpłatne badania w Ostrołęce

Fot. Urząd Miasta OstrołękiWe wtorek 18 lipca w Ostrołęce będzie stacjonował dermobus, w którym ostrołęczanie będą mogli bezpłatnie zbadać wszystkie znamiona na swojej skórze. Celem akcji jest promocja profilaktyki i diagnostyka czerniaka. Na badania należy się wcześniej zapisać.

Każdego roku na świecie diagnozuje się około 130 tys. nowych zachorowań na czerniaka. Tylko w Polsce co roku około 2,5 tys. osób dowiaduje się o chorobie.

Reklama- Kluczową rolę w walce z czerniakiem odgrywa wczesna diagnostyka. Wśród symptomów, jakie powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u dermatologa są między innymi zmiany koloru naszych znamion, nieregularny kształt bądź ich krwawienie. Niezależnie od ewentualnego występowania tych objawów powinniśmy co roku wykonywać badania dermatoskopowe - przestrzegają inicjatorzy akcji.

Jak czytamy w informacji o akcji, w trakcie wizyty dermobusa, wykwalifikowany personel medyczny obecny na miejscu, oceni wszystkie znamiona barwinkowe pacjentów, potocznie zwane pieprzykami. Dermatoskop wykorzystywany podczas badania pozwala na obejrzenie nie tylko powierzchni skóry, ale także jej głębszych struktur. Dzięki temu specjalista jest w stanie określić czy zmiana nie ewoluuje w groźnego dla zdrowia i życia pacjenta - czerniaka złośliwego. Po zakończonej wizycie, pacjent otrzyma wynik badania wraz obrazem podejrzanego znamienia i dalszymi zaleceniami. Badanie jest całkowicie bezinwazyjne i pozwala na określenie następujących parametrów:
- A (asymmetry) - asymetria - czerniak w odróżnieniu od zmian barwnikowych wykazuje nieregularny wygląd,
- B (borders) - granice - brzegi zmiany są nierówne i postrzępione,
- C (color) - kolor - kolor czerniaka jest różnorodny od jasnobrązowego do czarnego, nierównomiernie rozłożony, często z punktowym skupieniem barwnika,
- D (diameter) - średnica zmiany > 5 mm,
- E (elevate) - uwypuklenie - uwypuklenie się zmiany ponad otaczający naskórek.

Dermobus przyjedzie do Ostrołęki 18 lipca i będzie zlokalizowany przy ulicy Hallera 39, w godz. 10.00-16.00 przy siedzibie partnera akcji. Następnie ruszy do Łomży. Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać w okresie dziesięciu dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.

Wszelkie szczegóły na temat terminów badań i lokalizacji znajdują się na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia. Zapisów mozna dokonywać w aptece Nova przy ul. Hallera 39.

Odsłon: 3490 komentarze: 4 Wrzuć na Facebooka 09:47, 16.07.2017r. Drukuj
Powrót


Fak Ju @ 16:11, 16.07.2017

IP: *.*.123.72

Dwa dni przed badaniem ogłaszacie ,że zapisy trwają od ośmiu .żenada ja całe to miasto bez poważania M.K. angry

lena @ 17:20, 16.07.2017

IP: *.*.246.208

skoro nikt tego wcześniej nie ogłaszał i ludzie nie wiedzieli, to będą jeszcze miejsca.

... @ 14:15, 17.07.2017

IP: *.*.55.141

Ta, dzisiaj już miejsc nie było ;)

kaktus @ 16:59, 17.07.2017

IP: *.*.48.56

Do tego z 16:11 - a, jak myślisz, skąd redakcja miała wiedzieć o tej akcji, żeby to ogłosić wcześniej? - widocznie zawiodła komunikacja pomiędzy organizatorem, a redakcją MO i, jak mi się wydaje, raczej nie ze strony MO.

Pomyśl czasem, zanim sformułujesz swoje pretensje.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót

Reklama

Bowling
Sklep Enter

Ogłoszenia

Reklama

Forum

Reklama

Spaja
Ynet.pl

Smacznego

Da Grasso Sprawdź pełne menu