« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 18 kwietnia 2024 r., imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Statystyczny Polak nie czyta książek, ale ostrołęczanin już tak

Z raportu badań Biblioteki Narodowej dotyczących czytelnictwa w Polsce wynika, że statystyki w tym temacie są bardzo smutne. Okazuje się, że aż 63 proc. Polaków w 2016 roku nie przeczytało ani jednej książki. W Ostrołęce sytuacja jest znacznie lepsza.

Według sprawozdania Miejskiej Biblioteki Publicznej, w pierwszym półroczu 2017 roku zarejestrowano ogółem 5 tys. 307 czytelników, co oznacza, że statystycznie, przez sześć miesięcy, co dziesiąty ostrołęczanin odwiedził bibliotekę.

Jak informuje ostrołęcki ratusz, sprawozdanie pokazuje też, że największą grupą czytelniczą są osoby dorosłe, a nie jak mogłoby się wydawać uczniowie oraz studenci. Grupa wiekowa z przedziału 25-44 lat wypożyczyła 1788 książek, grupa 45-60 lat - 1093 książki, a grupa powyżej 60 lat - 843 książki. Miejska Biblioteka Publiczna posiada ponad 200 tysięcy zbiorów, także e-booków. Od niedawna osoby starsze lub chore mogą wypożyczyć książkę na telefon z dowozem do domu.

Czytelnictwo w Ostrołęce ma się zatem nieźle, ale statystyki ogólnopolskie są zatrważające. Według raportu Biblioteki Narodowej aż 16 proc. badanych nie przypomina sobie, żeby czytało jakąkolwiek książkę, gazetę, czasopismo, wiadomości w sieci ani nawet tekst o objętości przynajmniej trzech stron. Ci, którzy czytali książki, najchętniej sięgali po powieści Henryka Sienkiewicza i E.L. James. Z raportu wynika też, że jakąkolwiek książkę w 2016 roku przeczytało zaledwie 37 proc. Polaków w wieku co najmniej piętnastu lat, a 10 proc. czytało siedem lub więcej pozycji.

Statystyczne ciekawostki dotyczące czytelnictwa w 2016 roku:
- w 41 proc. polskich domów w ogóle nie ma książek,
- przeciętna wielkość domowego księgozbioru Polaków to od 10 do 50 książek,
- na przestrzeni ostatnich lat liczba nieczytających Polaków wzrasta,
- czytane książki najczęściej pożyczaliśmy od znajomych, kupowaliśmy, dostaliśmy w prezencie lub wypożyczaliśmy z biblioteki.

Pełny raport Biblioteki Narodowej za 2016 rok dostępny jest na stronie bn.org.pl.

Wyświetleń: 1113
 
12:10, 08.08.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne