« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Czarna substancja w Narwi. Znamy przyczynę

Fot. czytelnikFot. czytelnikZakłócenia w pracy oczyszczalni ścieków Stora Enso Poland doprowadziły do pojawienia się w Narwi czarnej cieczy. Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska substancja nie jest zagrożeniem dla przyrody. Według wędkarzy do podobnych sytuacji dochodziło już wcześniej.

Kilka dni temu opublikowaliśmy artykuł pt. Woda czarna jak smoła trafia do Narwi. Po naszej interwencji sprawą zainteresował się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie, który przeprowadził kontrolę kanału zrzutowego ścieków do Narwi w okolicach mostu kolejowego. To w tym miejscu odprowadzane są nieczystości z dwóch oczyszczalni przemysłowych Stora Enso Poland i Stora Enso Narew oraz z miejskiej oczyszczalni ścieków użytkowanej przez Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

- Z dokonanych ustaleń wynika, że ścieki o czarnym zabarwieniu, spowodowanym dużą zawartością osadu czynnego, wprowadzane są do Narwi z oczyszczalni biologicznej Stora Enso Poland - powiedziała Agata Lemieszewska, kierownik działu inspekcji ostrołęckiej delegatury WIOŚ.

Przeprowadzone badania laboratoryjne potwierdziły, że od kilkunastu dni warunki wprowadzania ścieków do wód są naruszane w niektórych wskaźnikach, w szczególności w zakresie zawiesin i parametrów tlenowych.

- Stan ten spowodowały zakłócenia w pracy oczyszczalni ścieków, najprawdopodobniej w związku z przeciążeniem oczyszczalni. Jednak naruszenia te nie stwarzają poważnego zagrożenia dla środowiska, jak mogłaby sugerować barwa ścieków. Czarne zabarwienie spowodowane jest zgodnym z prawem dozowaniem do ścieków koagulantu (związku żelazawego) w celu redukcji siarkowodoru - wyjaśniła Agata Lemieszewska.

WIOŚ skierował pismo do prezesa Zarządu Spółki Stora Enso Poland o udzielenie szczegółowych wyjaśnień i podjęcie działań naprawczych w związku z zaistniałą sytuacją.

- Na podstawie naszych wstępnych analiz laboratoryjnych nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć, czy zmiana zabarwienia wywołana była przez zwiększony udział środka koagulującego, zmniejszającego poziom zawiesin w ściekach - powiedziała Agnieszka Stolarow, rzecznik prasowy Stora Enso Poland. - Niewykluczone jednak, że miało to wpływ, gdyż używane w przemyśle celulozowo-papierniczym środki na bazie żelaza, mogą powodować ciemniejsze zabarwienie ścieków.

Stolarow podkreśliła, że stosowanie środka koagulującego na bazie żelaza jest zgodne z przepisami ochrony środowiska i jest to sposób powszechny w branży celulozowo-papierniczej, a zawiesina i zmiana koloru nie stanową zagrożenia dla środowiska wodnego.

Sytuacja zaniepokoiła także ostrołęckich wędkarzy, którzy twierdzą, że do podobnych sytuacji dochodziło już wcześniej.

- W ubiegłym roku podobne sytuacje zgłosiliśmy do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska dwukrotnie, m.in. był to wyciek ropy. Jednak nasze interwencje nie zostały potraktowane poważnie. Gdy pracownicy przybyli na miejsce, było już po wszystkim - twierdzi Władysław Grzybowiński z koła wędkarskiego "Energopap". - W tym roku nie odnotowaliśmy tego typu zdarzeń.

Wyświetleń: 12075
 
10:18, 04.10.2015 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne