« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 18 kwietnia 2024 r., imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Festiwal Teatralny InQbator - program i opis spektakli (wideo)

Wspaniałe przedstawienia będzie można obejrzeć w ramach Festiwalu Teatralnego InQbator w Ostrołęce.
Myśl przewodnia tegorocznego święta teatru będzie brzmiała "Głośniej niż słowa". Widzowie będą mogli zobaczyć 16 spektakli z udziałem 100 artystów z Polski i zagranicy. Pojawią się przedstawienia dla dzieci i dla dorosłych. Nie zabraknie też teatrów lalkowych, pantomimy, jak i teatru ruchu i tańca.

Szczegółowy program oraz opis spektakli:
18 września
- godz. 19.00 (scena przy Kupcu)
Republika Lem - Ostrołęcka Scena Autorska
Spektakl teatru ruchu inspirowany twórczością literacką Stanisława Lema i muzyką Grzegorza Ciechowskiego. Reżyseria: Wojciech Kraszewski.

- godz. 20.00 (sala widowiskowa OCK)
Gogol - Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy
Bohaterem spektaklu jest Rene, który pewnego śnieżnego poranka postanowił, że przed pójściem do biura zajrzy do krawca Jacquesa. Nie może już dłużej sam cerować swojego płaszcza, znoszonego do ostatniej niteczki. Ta wizyta zmieni bieg jego życia. Reżyseria: Lionel Menard, asystent reżysera: Maja Pieczerak.

- godz. 21.30 (parking ul. Prądzyńskiego)
Spotkać Prospera - Teatr Woskresinnia z Ukrainy
Barwne widowisko powstałe na podstawie Burzy, Romea i Julii, Hamleta i Snu nocy letniej Williama Szekspira wykorzystujące typowe dla teatru ulicznego środki formalne, mające na celu podkreślenie własnej wizji potrzeby spotkania się z ideą niezwykłości i dobroci, opartą na słynnej szekspirowskiej postaci czarodziejskiego księcia Prospero. Teatr Woskresinnia używa szerokiej palety środków scenicznych odwołujących się do wrażeń wzrokowych, słuchowych, oraz do wyobraźni widzów.

19 września
- godz.10.00 (scena kameralna OCK)
Serce Sióstr - Teatr Tańca Inoj
Świat sióstr - księżniczek zmienia się w momencie rozbicia wielkiego czerwonego serca, symbolu siostrzanej zgody i miłości. Młodzieńcze, gwałtowne uczucia powodują rozdźwięk między siostrami. Wina zostaje zrzucona na najmłodszą z sióstr, która zbiera kawałki rozbitego serca i wyrusza w podróż. Jej wędrówka obfituje w przygody i liczne zadania, w czasie których udaje jej się rozwiązać tajemnicę każdej siostry i doprowadzić do zjednoczenia serca. Scenariusz, reżyseria, choreografia: Katarzyna Kryczka.

- godz. 17.30 (scena kameralna OCK)
Performer - Bartosz M. Martyna
Spektakl Bartosza Miłosza Martyny daje nowy, dotąd niespotykany obraz performansu. Obraz prześmiewczy, szyderczy, komiczny, ironiczny. Jest on swoistym manifestem artystów buntujących się przeciw coraz większej liczbie performerów, tworzących bez znaczeń, a noszących na sobie samozwańczą kategorię artysty. Scenariusz, reżyseria i wykonanie: Bartosz M. Martyna

- godz.18.30 (plac przy Kupcu)
Rudymenty, czyli wtóra Księga Rodzaju - Teatr Snów
Rudymenty to pozostałości i początki. Bohater wędrujący z łóżkiem - wehikułem, z resztek, pozostałości po minionym świecie, buduje go ponownie, odnawia, ustanawia. Zazdroszcząc Stwórcy, przybysz stwarza fragment świata według swojej ludzkiej miary. Ze znalezionych części montuje manekiny, tworzy - odnawia pierwszych ludzi, przywołuje codzienne sytuacje. Kilka znalezionych przedmiotów uzupełnia zatrzymane życie małej społeczności. Z chaosu wyłania się ład. Scenariusz, scenografia i reżyseria: Zdzisław Górski.

- 19.30 (hol OCK) - wystawa fotograficzna InQbator 2013

- godz. 20.00 (sala widowiskowa OCK)
Na krawędzi - Zespół Tańca Współczesnego DE-EM
Bohaterką spektaklu jest Ewelina, która poszukuje swojej drogi w życiu. Czuje się osamotniona w świecie gdzie dominuje "wyścig szczurów", wirtualny świat, żądza pieniądza i brak miejsca na właściwe relacje międzyludzkie. Spotyka na swojej drodze Sarę, która pokazuje jej, że człowiek jest uzależniony i zniewolony przez wiele rzeczy, sytuacji i doznań. Cały czas nią manipuluje i za wszelką cenę chce ją zmusić, żeby dopasowała się do schematu. Choreografia: Bartosz Wójcik, Reżyseria: Małgorzata Wójcik.

- godz. 20.30 (sala widowiskowa OCK)
Takarazuka camp - Krakowski Teatr Tańca
Takarazuka - miasto w Japonii, w którym od 1914 roku działa teatr o tej samej nazwie, obecnie najpopularniejsza, japońska rewia żeńska. Oryginalny, współczesny japoński teatr rozrywki czerpie inspiracje zarówno z teatru japońskiego, jak i zachodniego. Takarazuka łączy w sobie elementy operetki, musicalu, rewii oraz teatru klasycznego. Choreografia, światło, kostiumy: Eryk Makohon.

- godz. 21.30 (parking OCK)
Cykl - Teatr Usta Usta
Spektakl multimedialny, łączący grę aktorską i animacje komputerowe, który wyczaruje przed nami świat sennych koszmarów, obaw i pragnień. Odnosi się do regularności, powtarzalności elementów codzienności, natręctw, cykliczności marzeń sennych, które wpływają na naszą osobowość i sposób istnienia. Przedstawienie składa się z "cyklu" tych obrazów, które od zawsze śnimy wspólnie, wydobytych z podświadomości, symbolizujących ludzkie lęki, słabości i pragnienia. Reżyseria: Wojciech Wiński.

20 września
- godz. 13.00 (Galeria Bursztynowa)
Muzeum ciekawości - Grupa Z
Grupa Z powstała w 2012 roku przy Teatrze Tańca Zawirowania. Ma charakter zamknięty, jest prowadzona przez Karolinę Kroczak. Celem grupy jest praca nad techniką improwizacji ruchowej przez zadania. Poprzez ćwiczenia rozwijana jest świadomość ciała pod kątem kierowania intencją i uwagą w sytuacji performatywnej.

- godz. 15.00 (scena przy Kupcu /scena kameralna OCK)
Kurczaczek Jedynaczek - Teatr Łątka
Główną postacią przedstawienia jest mały Kurczaczek, który dopiero co wykluł się i nie zdaje sobie sprawy z czyhających na młody drób niebezpieczeństw. A szczególnie niebezpieczny jest Lis, który używa perfekcyjnie podstępu, super przekonującej perswazji, a w ostateczności nawet tanich chwytów, żeby zdobyć śniadanko, obiadek, kolację. Tekst: Małgorzata Nyczaj, reżyseria i muzyka: Artur Zajt.

- godz.18.00 (scena przy Kupcu)
Wesele - Teatr Makata
Spektakl zainspirowany badaniami terenowymi przeprowadzonymi przez Stowarzyszenie Teatr Makata i zespół Swoją Drogą w Polsce, na Ukrainie i Słowacji. Dramaturgia widowiska oparta jest na obrzędzie weselnym i towarzyszących mu pieśniach, tańcach oraz ludowych zwyczajach. Przedstawienie wykracza jednak poza prostą rekonstrukcję obrzędu, stając się uniwersalną - ubarwioną szczyptą ironii, absurdu i kiczu - opowieścią o kobiecie i mężczyźnie. Reżyseria: Wiktor Wiktorczyk.

- godz.19.00 (parking OCK)
Cicindela - Krakowski Teatr Tańca
Cicindela przypomina, że u podstaw życiowej aktywności leży zawsze odczucie braku i mglista obietnica całkowitego spełnienia. Dla tej iluzji się walczy, pozuje, pożera. A kiedy już się wydaje, iż ma się ją na wyciągnięcie ręki, fatamorgana znika, odbijając się głuchym echem sarkastycznego śmiechu. Choreografia, scenografia: Eryk Makohon.

- godz. 20.00 (sala widowiskowa OCK)
Louder Than Words - Gregg Goldston z USA
Wieczór Louder Than Words to komedia, dramat, piękno i finezja sztuki teatru pantomimy.
Spektakl składać się będzie zarówno z nowych, jak i klasycznych etiud. Gregg Goldston jest znany w świecie, jako jeden z najlepszych solistów pantomimy.

- godz. 21.30 (parking ul. Prądzyńskiego)
Causa Fatalis - Teatr Novego Fronta
Inspiracją do powstania spektaklu Causa Fatalis była refleksja nad związkami przyczynowo-skutkowymi, w kontekście rozważań filozoficznych. Artyści odwołują się m.in. do buddyzmu i kultury Indii oraz czerpią z nauki Arystotelesa. Przedstawienie jest dynamiczną kombinacją współczesnego tańca i teatru ruchu z elementami akrobacji i nowego cyrku.

Wstęp wolny



Wyświetleń: 1489
 
10:27, 16.09.2014 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne