« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Juliusz Erazm Bolek był gościem wczorajszego Wieczoru w "Arce" (zdjęcia)

Juliusz Erazm Bolek był gościem wczorajszego Wieczoru w Arce.
Znany polski pisarz jest laureatem nagrody Guinessa za napisanie największego tomiku wierszy. Spotkanie prowadził Karol Samsel (lider Ostrołęckiej Grupy Literatorium).

Zobacz zdjęcia:
Juliusz Erazm Bolek gościem "Wieczoru w Arce"

Juliusz Erazm Bolek to ceniony polski pisarz. Jest autorem kilku książek poetyckich m.in. Teksty (1985), Nago (1986) Miniatury (1987), Prywatne zagrożenie (1989), Skróty szaleństwa (1992) Serce błyskawicy (1994), Ars poetica (2001). W 2009 roku ukazał się tom Sens-or będący wyborem najlepszych wierszy poety.
W 2000 roku wydał poemat Sekrety życia. Kalendarz poetycki. Materiał pierwotnie ukazał się w formie kalendarza ściennego, a potem olbrzymiej książki. Publikacja była tak duża, że ustanowiony został rekord Guinnessa na największy tom wierszy. Później doszło do wydania poematu w wymyślnej przez poetą formie tzw. bodybook, która pozwala, aby książkę powiesić na szyi, jak naszyjnik. Sekrety życia są materiałem wykorzystywanym w programie translatorskim Pokonać wieżę Babel.
Juliusz Erazm Bolek interesuje się też formą. Wydał opowiadanie Serpentyna napisane w drugiej osobie liczby pojedynczej, w którym narrator mówi do głównego bohatera. Tworzy także wiersze dialogowe. Wymyślił nowy gatunek literacki, który nazwał Emaliowany felieton poetycki.
Znany jest z niekonwencjonalnych sposobów prezentowania poezji. Jego utwory były malowane na ulicach, drukowane na naklejkach i obrusach, prezentowane z udziałem pantomimy. Słynie z kontrowersyjnego wygłaszania wiersza Och! Ziemio Ty Moja, którego tytuł dał nazwę albumowi plakatów poetyckich również jego autorstwa.
Jest twórcą niezależnego pisma artystycznego Enigma. Ludzie * Sztuka * Myśli. Jego hobby to oglądanie wschodów słońca i wylegiwanie się w jego promieniach. Pod tym ostatnim względem przypomina jaszczurkę, chociaż jest stałocieplny.

Wyświetleń: 1071
 
00:04, 12.02.2010 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne