« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 18 kwietnia 2024 r., imieniny Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Pożegnanie z InQbatorem. Program na dziś (wideo)

Sobota to ostatni dzień występów, spektakli i inscenizacji, czyli Festiwalu Teatralnego "InQbator".
Finałowy dzień z festiwalem rozpocznie się w Galerii Bursztynowej o godz. 13.00 spektaklem pt. "Muzeum ciekawości", który zaprezentuje Grupa Z. Kolejny będzie występ Teatru Łątka z inscenizacją pt. "Kurczaczek jedynaczek" o godzinie 15.00. Następnie o godzinie 18.00 będziemy mogli obejrzeć spektakl "Wesele" w wykonaniu Teatru Makata na scenie przy "Kupcu". Godzina 19.00 przyniesie występ Krakowskiego Teatru Tańca w tanecznej inscenizacji "Cicindela". Kolejny zaprezentuje się Gregg Goldston ze sztuką teatru pantomimy pt. "Louder Than Words".

Jako zwieńczenie trzydniowego festiwalu o godzinie 21.30 na parkingu przy ul. Prądzyńskiego wystąpi Teatr Novego Fronta ze spektaklem "Causa Fatalis".

Program ostatniego dnia Festiwalu Teatralnego "InQbator":
13.00 - Galeria Bursztynowa, "Muzeum ciekawości" Grupa Z

15.00 - scena przy DH Kupiec lub scena kameralna OCK, "Kurczaczek jedynaczek" Teatr Łątka
Opowieść o lisie, który podstępnie zdobywa pożywienie mamiąc i oszukując naiwne ofiary, funkcjonuje w literaturze światowej dla dzieci i dorosłych od najdawniejszych czasów. Przedstawiana sztuka jest osnuta właśnie na tym motywie. Główną jej postacią jest mały kurczaczek, który dopiero co wykluł się i nie zdaje sobie sprawy z czyhających na młody drób niebezpieczeństw. A szczególnie niebezpieczny jest oczywiście lis - łotr, który używa perfekcyjnie przemyślanych podstępów, super przekonywującej perswazji a w ostateczności nawet tanich chwytów, żeby zdobyć śniadanko, obiadek, kolację.
Tekst - Małgorzata Nyczaj, scenografia - Urszula Kubik-Fik, reżyseria i muzyka - Artur Zajt.

18.00 - scena przy DH Kupiec "Wesele" Teatr Makata
Spektakl zainspirowany badaniami terenowymi przeprowadzonymi przez Stowarzyszenie Teatr Makata i zespół Swoją Drogą w Polsce, na Ukrainie i Słowacji. Dramaturgia widowiska oparta jest na obrzędzie weselnym i towarzyszących mu pieśniach, tańcach oraz ludowych zwyczajach. Przedstawienie wykracza jednak poza prostą rekonstrukcję obrzędu, stając się uniwersalną - ubarwioną szczyptą ironii, absurdu i kiczu - opowieścią o kobiecie i mężczyźnie. Spektakl ma formę podroży, której akty rozgrywają się w kolejnych odsłonach. Artyści animują przestrzenie miejskie, "nieteatralne" - ulice, place i skwery, wciągając do akcji nawet przypadkowych przechodniów - obserwatorów. Widz staje się tu częścią widowiska, "gościem weselnym" - podążając w orszaku, uczestniczy w śpiewach, tańcach, zabawach. Spektakl łączy grę aktorów-tancerzy, muzykę wykonywaną na żywo oraz animację monumentalnych lalek, które są centralnymi postaciami widowiska.
Reżyseria - Wiktor Wiktorczyk, Lalki i kostiumy - Ilona Szurkowska, konsultacja choreograficzna - Dariusz Lech, oprawa muzyczna - Zespół Swoją Drogą: Robert Lipka, Jakub Borysiak, Maciej Kierzkowski. Obsada: Renata Szupiluk, Monika Maliszewka-Lis, Karolina Sakowicz, Katarzyna Stefanowicz, Sylwia Zdunkiewicz, Artur Żebrowski, Artur Lis, Juliusz Dziękiewicz.

19.00 - parking przed OCK, "Cicindela" Krakowski Teatr Tańca
Cicindele - owady z rzędu chrząszczy, z rodziny trzyszczy, będące zajadłymi drapieżnikami. Poruszają się krótkimi skokami, największą sprawność osiągają w trakcie upału. Charakteryzują się dziwnym sposobem ucieczki: odlatują, odwracają się i czekają na oprawcę, wyciągając go w ten sposób w głąb pustyni. Oprawcy stają się ofiarami, padają z głodu i wyczerpania. Cicindele żywią się nimi. Na pierwszy rzut oka ich sylwetki są pełne wdzięku. W rzeczywistości posiadają jednak ostre szczęki i są tak okrutne, że pożerają się nawet wzajemnie.
Muzyka Yann Tiersen, Lisa Gerrard, Bill Withers (wykonanie Eva Cassidy), Jacaszek & Miłka, choreografia, scenografia - Eryk Makohon. Występują: Agata Syrek, Paweł Łyskawa.

20.00 - scena główna OCK, "Louder Than Words" Gregg Goldston
"Louder Than Words" to komedia, dramat, piękno i finezja sztuki teatru pantomimy.
Spektakl składać się będzie zarówno z nowych, jak i klasycznych etiud. Goldston jest znany w świecie jako jeden z najlepszych solistów pantomimy. The New York Times nazwał jego przedstawienia "feerią fizycznej wirtuozerii", zaś Marcel Marceau powiedział o swoim uczniu: "jego wizja rozwinęła sztukę pantomimy". Chociaż króluje wesołość, śmiech często ustępuje miejsca nabożnej ciszy, gdy niewiarygodny wdzięk jego przedstawienia oczarowuje nas i zabiera poza granice naszego czasami zbyt ciasnego świata.

21.30 - parking przy ul. Prądzyńskiego, za sceną przy DH Kupiec, "Causa Fatalis" Teatr Novego Fronta
"Causa Fatalis" to teatralna wariacja na temat zjawiska przyczynowości w ludzkim życiu. Inspiracją do powstania spektaklu była refleksja nad związkami przyczynowo-skutkowymi, w kontekście rozważań filozoficznych. Artyści odwołują się m.in. do buddyzmu i kultury Indii (gdzie źródeł przyczyny i skutku szukamy w tzw. karmie) oraz czerpią z nauki Arystotelesa.
Reżyseria - Irina Andrejewa, scenografia - Ondrej Zachar, kostiumy - Daphne Aidoni, Janna Lundius. Grają: Irena Kristekowá, Marie Bayerowá, Václav Kovář, Matěj Kohout, Achilleas Chariskos

Wyświetleń: 646
 
09:17, 20.09.2014 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne