« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Skrzynka skarg: jak duże sklepy traktują swoich pracowników

Skrzynka skarg, pochwał i pomysłów:
Chciałbym na łamach portalu Moja Ostrołęka poinformować pracowników dyskontów, których jest wiele na terenie naszego miasta o praktyce panującej w nich powszechnie. Pracownicy zatrudnieni na niepełny etat, tj.: 3/4, 1/2 itp. żyją w niewiedzy.

Odprowadzane składki od kwoty zawartej w umowie, niejednokrotnie mniejszej niż minimalne wynagrodzenie ustanowione w danym roku, pozbawia podatnika (a każdy z nas nim jest) automatycznie z podstaw do wypłacenia zasiłku dla bezrobotnych.

Doprowadza to do kuriozalnej sytuacji, w której człowiek przepracowuje ileś lat, odprowadza składki, a i tak w konsekwencji zostaje nagle bez środków do życia o czym sam się przekonałem w ostatnim czasie. Wystarczy poszukać w internecie czy też przejść się do urzędu pracy, gdzie od pracownika można się dowiedzieć o powyższych "normalnych" praktykach sklepów wielkopowierzchniowych.

Powyższa praktyka jest normalna, co ma odzwierciedlenie np. w przyznaniu przez polskich polityków dyrektorowi jednego z największych dyskontów w kraju nagrody w postaci odznaczenia dla obcokrajowców Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polski, co w moim odczuciu i w świetle stosowanych praktyk jest wielkim nieporozumieniem.

Tak samo jestem ciekaw, co mają do powiedzenia inspektor PIP, dyrektor ZUS oraz urzędy, które są utrzymywane z podatków, więc w konsekwencji powinny służyć podatnikowi i o wszelkich nieprawidłowościach powinny interweniować czy też przynajmniej po najniższej linii oporu informować. Póki co wygląda to tak, że urzędy poczuwają się jedynie do brania ich należnej części pieniędzy z budżetu i siedzeniu z założonymi rękami. Proszę redakcję o zgłębienie tematu oraz do udzielenia odpowiedzi na łamach portalu Moja Ostrołęka.

Odpowiada Jacek Małkowski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrołęce:
Zgodnie z art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. "organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa". Zasada ta została powtórzona w art. 6 z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 267) stanowiącego, iż "organy administracji publicznej działają na podstawie przepisów prawa".

Zatem powołując się na przepisy Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r., poz. 674 ze zm.) oraz, zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 listopada 2012 r. w celu dokonania rejestracji osoba ubiegająca się o zarejestrowanie jako bezrobotny zgłasza się do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego i - jak stanowi §5 ust. 1 ww. rozporządzenia – przedkłada do wglądu pracownikowi powiatowego urzędu pracy:
- dowód osobisty albo inny dokument tożsamości,
- odpowiednio: świadectwa ukończenia szkoły, dyplomy, lub inne dokumenty potwierdzające kwalifikacji lub zaświadczenia o ukończeniu szkolenia,
- świadectwa pracy i inne dokumenty niezbędne do ustalenia jej uprawnień przysługujących na podstawie przepisów ustawy,
- dokumenty stwierdzające przeciwwskazania do wykonania określonych prac, jeżeli takie posiada.

Natomiast artykuł 71 ustawy jasno określa jakie warunki należy spełnić, aby osoba rejestrująca się w urzędzie nabyła prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Zatem winna spełnić przesłanki enumeratywnie wymienione w ww. przepisie.

Jednocześnie informuję, iż informacja o warunkach nabycia prawa do świadczenia jest ogólnie dostępna na stronach urzędów pracy oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ponadto pracownicy tutejszego urzędu udzielają szczegółowych informacji każdej osobie zgłaszającej się z przedstawionym problemem do urzędu.

Reasumując, rejestracji w powiatowym urzędzie pracy dokonuje się tylko i wyłącznie na wniosek strony, a nie z urzędu. Innymi słowy, obowiązek dostarczenia wszelkich dokumentów ciąży całkowicie na bezrobotnym. Urząd nie jest zobligowany do występowania z wnioskami do pracodawców, np. o podanie informacji o tym, w jakim wymiarze czasu pracy osoba była zatrudniona oraz jaka była podstawa do obliczenia wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz Fundusz Pracy. Nie ma też możliwości, a nawet nie może wywierać presji na płatnikach składek, jak mają zawierać umowy, jakiego rodzaju, oraz jakie mają wskazywać podstawy do ubezpieczeń społecznych i na Fundusz Pracy.

W celu dokonania rejestracji bądź uzyskania szczegółowych informacji w sprawie statusu bezrobotnego lub poszukującego pracy oraz przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych należy zgłosić się do siedziby Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrołęce, ul. 11 Listopada 68, pok. 1 lub 5 (parter) w godzinach 8.00-14.00 wraz z kompletem dokumentów wymienionych na stronie internetowej ostrołęckiego urzędu pracy. Podkreślić również należy, iż istnieje możliwość rejestracji elektronicznie na stronie www.praca.gov.pl.

Odpowiada Maria Kacprzak - Rawa, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie:
W opisanej sytuacji proponowałabym, aby osoba bezpośrednio zainteresowana zwróciła się do PIP czy to z wnioskiem o udzielenie porady, czy też składając skargę i opisując sytuację prawną w jakiej się znalazła, gdzie jej konkretna sytuacja zostanie zbadana, a sprawa wyjaśniona.

Odnosząc się zaś bezpośrednio do treści pisma należy wyjaśnić, że minimalne wynagrodzenie za pracę będące aktualnie w wysokości 1750 zł dotyczy zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy (cały etat). W sytuacji gdy pracownik jest zatrudniony na 3/4 etatu czy też 1/2 etatu wysokość minimalnego wynagrodzenia jest ustalana proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, czyli np. przy zatrudnieniu na 1/2 etatu wynosi połowę płacy minimalnej. I od takiej kwoty odprowadzane są składki i podatki i jest to zgodne z obowiązującymi przepisami.

Przy ustalaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych nie ma znaczenia wymiar czasu pracy,w jakim była zatrudniona wcześniej osoba ubiegająca się o świadczenie. Przy ustalaniu prawa do zasiłku ważna jest wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Osoba zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych pod warunkiem, że wynagrodzenie jakie otrzymywała było w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na fundusz pracy.

Niestety należy stwierdzić, że pracując w niepełnym wymiarze czasu pracy i otrzymując wynagrodzenie minimalne proporcjonalne do wymiaru czasu pracy warunek, o którym mowa wyżej nie zostanie spełniony i zasiłek nie będzie przysługiwał. Takie mamy przepisy obowiązujące w tym zakresie. Instytucje kontrolne nie stanowią prawa lecz stoją na straży przestrzegania prawa już ustanowionego przez organy władzy ustawodawczej.

Wyświetleń: 15178
 
11:59, 18.11.2015 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne