« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Torfowisko w ogniu! "Niemożliwe do ugaszenia" (zdjęcia)

Fot. Czytelnik GrzegorzFot. Czytelnik GrzegorzOd samego rana we wtorek (1 września) płonie Rezerwat Przyrody "Torfowisko Karaska". Na początku pożar wydawał się łatwy do opanowania. Ogień zajął około 30 arów powierzchni. Niestety żywioł nie daje za wygraną, a od niemal 20 godzin walczy z nim kilkanaście zastępów strażaków oraz samoloty gaśnicze.

Jak informują autorzy facebookowej strony "Las w Szkatułce" zagrożonych ogniem jest aż 700 hektarów lasu i torfowiska. Pożar gasi pięć samolotów gaśniczych i kilkanaście zastępów straży pożarnej.

- Około godziny 14.00 wydawało się, że pożar udało się opanować. Niestety żywioł znów wydostał się spod kontroli. O godz. 19.00 pożar obejmował już 15 hektarów torfowiska, a bezpośrednio zagrożona spłonięciem jest powierzchnia prawie 700 hektarów! W akcji gaśniczej uczestniczy aż pięć samolotów typu "Dromader", które regularnie zrzucają bomby wodne. Działania ratunkowe trwają też na ziemi - uczestniczy w nich kilkanaście zastępów straży pożarnej. Przyczyny pożaru nie są na razie znane, ale wszystko wskazuje na celowe podpalenie - czytamy w relacji autorów profilu "Las w Szkatułce".

- To już drugi w ciągu miesiąca pożar rezerwatu Karaska. Poprzedni wybuchł 4 sierpnia i objął dwa hektary torfowiska. Przyczyną pożaru było podpalenie. Jednym ze źródeł ognia była podpalona opona. Przy tak długo trwającej suszy pożar pokładów torfu może być niemożliwy do ugaszenia, a straty przyrodnicze będą nie do oszacowania - podsumowują autorzy profilu "Las w Szkatułce".

Jak czytamy na stronach internetowych Nadleśnictwa Myszyniec Rezerwat Przyrody "Torfowisko Karaska" utworzony został w 2001 roku. Celem ochrony jest fragment jednego z największych torfowisk wysokich w Polsce i największego na Mazowszu. "Rezerwat wyróżnia się dobrze zachowaną, typową dla torfowiska roślinnością i fauną. Spośród gatunków prawnie chronionych występują tu m.in. rosiczka okrągłolistna, turzyca strunowa i bagienna, torfowiec czerwony, bekas, kszyk, żuraw, derkacz, pustułka, cietrzew.".
- Rezerwat w całości położony jest w obszarze Natura 2000. To ogromny rezerwuar wody, przez co oddziałuje pozytywnie na stosunki wodne terenów przyległych. Niedostępny dla ruchu turystycznego - informuje na swojej stronie internetowej Nadleśnictwo Myszyniec.

Jak informują nasi czytelnicy dym widoczny jest nawet z odległości kilkunastu kilometrów. Za zdjęcie i wideo dziękujemy czytelnikowi Grzegorzowi, który nadesłał do nas materiały poprzez Facebooka.

Wyświetleń: 34195
 
23:33, 01.09.2015 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne