« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Więcej godzin zajęć dla logopedów, psychologów i nie tylko (zdjęcia)

Podczas dzisiejszej sesji rady miasta, rajcy emocjonująco dyskutowali nad projektem uchwały, który dotyczył zwiększenia liczby godzin zajęć nauczycieli, pedagogów, logopedów, psychologów oraz doradców zawodowych w szkołach, które prowadzi miasto. Łącznie jest to 46,4 etatów.

Projekt uchwały, który zawierał autopoprawkę prezydenta, wzbudził wiele kontrowersji nie tylko w ostrołęckiej oświacie, ale także wśród radnych, którzy dziś obradowali. Spędzili nad nim ponad trzy godziny.

- Celem uchwały jest zapewnienie pomocy psychologiczno-pedagogicznej wszystkim uczniom w maksymalnym wymiarze. Zwiększenie pensum nauczycieli specjalistów, zatrudnionych na stanowiska psychologów, logopedów, doradców zawodowych umożliwi lepsze wykorzystanie tych etatów. W związku ze wzrastającą liczbą uczniów potrzebujących pomocy psychologiczno-pedagogicznej, wprowadzenie zwiększonego obowiązku wymiaru godzin dla nauczycieli specjalistów, służyć będzie przede wszystkim dobru uczniów, zwiększeniu godzin na pracę z uczniem i objęciu specjalistyczną opieką większej grupy uczniów - powiedziała podczas sesji Irena Nosek, przewodnicząca Komisji Oświaty. - Na posiedzeniu komisji uczestniczyli dyrektorzy szkół, dyrektorzy przedszkoli, logopedzi, psycholodzy pedagodzy i inni, którym poświęcona jest ta uchwała - dodała.

Głos w tej sprawie zabrał również prezydent Janusz Kotowski, który stwierdził, że przygotowany projekt uchwały, zmierza w kierunku wzmocnienia wsparcia na drodze rozwoju młodego człowieka czy dziecka z ostrołęckich placówek oświatowych.

- Dzisiaj coraz częściej specjaliści potrafią zdiagnozować, nazwać problem, a co więcej prysła już bariera poproszenia o pomoc specjalisty, kiedy zajdzie taka potrzeba. Wiele problemów młodego człowieka czy dziecka potrzebuje wsparcia. Stąd przygotowaliśmy projekt uchwały, który idzie w kierunku wzmocnienia wsparcia na drodze rozwoju do pełni człowieczeństwa młodego człowieka czy dziecka z naszych placówek oświatowych. Dyskusja wokół tego problemu dość mocno rozgorzała, stanowiska się polaryzują. Naszym zamiarem czy motywacją na pewno nie było to, żeby doprowadzić do trudnych dyskusji, żeby jedna grupa zawodowa czy środowiskowa występowała wobec drugiej - podkreślił prezydent. - W dzisiejszych czasach oświata jest często najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem samorządu. W działaniach samorządu ostrołęckiego utrwalił się pogląd - myślę, że słuszny - że zadania oświatowe traktowane są pierwszorzędnie - zaznaczył.

Innego zdania był Wojciech Zarzycki. Radny chciał złożyć wniosek o odesłanie projektu uchwały do Komisji Oświaty, w celu ponownego rozpatrzenia. Powodem była autopoprawka prezydenta, wprowadzona na krótko przed planowaną sesją. Dotyczyła zwiększenia o 3 godziny zajęć, a nie jak w wersji poprzedniej o 5 godzin.

- Uważam, że sytuacja nie tylko mnie, ale również kilka innych osób zaskoczyła. Chciałbym poznać stanowisko przede wszystkim dwóch związków zawodowych do autopoprawki, którą przedstawił prezydent. Skonsultowałbym również ten projekt z nauczycielami specjalistami, których ten projekt uchwały dotyczy - argumentował radny.

Radna Ewa Żebrowska-Rosak stwierdziła, że nie widzi takiej potrzeby.

- Byłam na posiedzeniu Komisji Oświaty, gdzie byli pedagodzy, dyrektorzy szkół. Dyskusja była wyczerpująca, każdy się wypowiedział w tej sprawie. Moim zdanie projekt był dokładnie przedyskutowany na posiedzeniu komisji - odpowiedziała na wniosek radna.

Rada miasta większością głosów odrzuciła wniosek.

Ostatecznie po bardzo długiej dyskusji radni zdecydowali o zwiększeniu liczby godzin zajęć nauczycieli, pedagogów, logopedów, psychologów oraz doradców zawodowych z 20 do 23, głosami 12 za, 7 było przeciwnych oraz 1 wstrzymany.

Obradom przysłuchiwali się uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce o profilu dziennikarskim.

Radni podjęli uchwałę w czwartek 26 marca.

Zobacz zdjęcia:
Sesja rady miasta (26.03.2015)

Wyświetleń: 2407
 
15:35, 26.03.2015 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne