« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Piątek, 19 kwietnia 2024 r., imieniny Adolfa, Tymona, Pafnucego

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Zostań potencjalnym dawcą szpiku. Chorzy Amelka i Michał czekają na pomoc (zdjęcia)

Wczoraj w parku wodnym odbyła się konferencja, na której pojawili się ostrołęccy inicjatorzy akcji dawców szpiku z pracownikiem DKMS Polska - Wojtkiem Niewinowskim na czele. Celem spotkania było udzielenie niezbędnych informacji na temat rejestracji potencjalnych dawców i nie tylko.

Środowe spotkanie zorganizowała Joanna Trościanko, wieloletnia wolontariuszka DKMS Polska. Zaproszono na nie dziennikarzy oraz rodziny Amelki i Michała, którzy chorują na białaczkę.

Przedstawiciel Fundacji DKMS Polska Wojtek Niewinowski w przejrzysty sposób opowiedział o całym procesie rejestracji dawców szpiku, a także o tym, co dzieje się, gdy nasz materiał genetyczny będzie pasował do chorej osoby. Zobrazował to bardzo wiarygodnie, gdyż sam przeszedł walkę z białaczką.

Podczas konferencji wypowiedziała się także ostrołęczanka Monika, która poprzez zarejestrowanie się uratowała życie innej osobie oddając szpik. Obaliła też stereotypy związane z pobieraniem materiału genetycznego, w które wierzy duża część społeczności. Jak stwierdziła wynika to przede wszystkim z niewiedzy. Większość osób, która chce pomóc innym boi się, że ratując komuś życie, naraża swoje. Tymczasem jest to nieprawda.

W trakcie spotkania poruszono również temat chorych na nowotwór krwi ostrołęczan: Amelki i Michała. Jedyna szansą dla nich może okazać się przeszczepienie komórek macierzystych i szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Organizatorzy na czele z fundacją DKMS Polska organizują akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych "Pomóż Amelce i innym!", której celem jest także pomoc pacjentom znajdującym się w podobnej sytuacji co Amelka i Michał. Jej inicjatorem jest Joanna Trościanko - wieloletnia wolontariuszka DKMS Polska, która już kolejny raz wspiera potrzebujących przeszczepienia.

Amelka jest chora na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Czeka ją długa droga i walka o życie, a ma zaledwie 8 lat. Taką samą diagnozę niedawno usłyszał 37-letni Michał, ojciec dwóch synów. Mężczyzna w ciągu zaledwie kilkunastu dni przełamał strach przed pisaniem o swojej chorobie i zainspirował setki ludzi do włączenia się w pomoc pacjentom dotkniętym nowotworem krwi. Blog Michała dostępny jest pod adresem: www.facebook.com/bialaczkastop.

W Ostrołęce będzie można dokonać rejestracji :
- w dniach 28-29 marca (sobota-niedziela) w godzinach 12.00-18.00 w: Galerii Bursztynowej, Parku Wodnym "Aquarium", Formie5Club (pobranie wymazu z policzka).
- w niedzielę 29 marca w godz. 12.00-18.00 w szkole językowej Alma Mater (pobranie próbki krwi, pracownicy fundacji DKMS).

Tydzień przed akcją czyli od 23 marca będzie można zarejestrować się w szkołach: ZSZ nr 4, ZSZ nr 2, II LO, ZSZ nr 3, ZSZ nr 1.

Należy również pamiętać, że istnieje możliwość rejestracji drogą elektroniczną na stronie www.dkms.pl.

W Ostrołęce do tej pory zarejestrowało się 2174 potencjalnych dawców, z czego 4 mieszkańców miasta oddało komórki macierzyste.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życie, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilkę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Konferencja odbyła się w środę 18 marca.

Zobacz zdjęcia:
Spotkanie wolontariuszy DKMS (18.03.2015)

Wyświetleń: 2950
 
11:04, 19.03.2015 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne