wtorek, 24 października 2017 r., imieniny Marcina, Rafała, Arety

Aktualności

Najciekawsze miasta Chorwacji

Rijeka (fot. Andrey/Flickr na licencji Creative Commons)Rijeka (fot. Andrey/Flickr na licencji Creative Commons)Myśląc o podróży na wybrzeże Morza Śródziemnego koniecznie należy wziąć pod uwagę wspaniałą Chorwację i jej zabytkowe miasta. Ten niewielki kraj coraz bardziej popularny wśród wakacyjnych podróży Polaków oferuje atrakcje niemal dla każdego turystycznego gustu.

Decydując się na wyjazd do Chorwacji możemy doświadczyć wspaniałych plaż, urokliwych nadmorskich kurortów, świetnej śródziemnomorskiej kuchni oraz widoku unikatowych zabytków, których historia sięga Cesarstwa Rzymskiego.

Sezon turystyczny w Chorwacji trwa od wiosny do późnej jesieni, czyli w okresie najlepszej śródziemnomorskiej pogody i optymalnych warunków do wypoczynku. Jeśli naszym celem jest jak najpełniejsze poznanie zabytkowych miejsc w Chorwacji, warto wybrać się tam wczesną jesienią, gdy nie doświadczymy największych upałów oraz tłumów innych odwiedzających. Nie bez znaczenia będą oczywiście też niższe niż w wysokim sezonie ceny.

Jeśli oczekujemy, że wyjazd do Chorwacji pozwoli na poznanie jej historii musimy w trasie podróży uwzględnić jej największe i zarazem najpiękniejsze miasta.

Rijeka
Rijeka to trzecie co do wielkości miasto w Chorwacji (zaraz po Splicie i Zagrzebiu) oraz największy w kraju port morski, otoczony niezwykle długim falochronem (1707 m). Miasto posiada tradycję corocznych karnawałów odbywających się w lutym. W dzień kulminacyjny karnawału, czyli przed Środą Popielcową, ulicami miasta maszerują tysiące osób we wspaniałych strojach, z królową karnawału na czele.

Reklama Karnawał w mieście Rijeka to oczywiście nie wszystko. Przyjrzyjmy się najważniejszym zabytkom, które nie tylko dostarczają wrażeń wizualnych, ale również dają świadectwo niezwykłej historii. Pierwszy z zabytków na liście do odwiedzenia w Rijece to secesyjny budynek Teatru Narodowego, drugi co do wielkości w kraju. Odwiedzający mogą zobaczyć na deskach teatru niemal każdy rodzaj ze sztuk (dramat, balet i operę).

Kolejny zabytek na liście to Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zbudowany w stylu neoklasycystycznym. W środku turyści mogą podziwiać kopię dzieła Tycjana "Assunta" oraz dwukondygnacyjny marmurowy ołtarz. Na placu przed kościołem budzi krzywa wieża pochodząca z czasów średniowiecznych, która w swojej budowie łączy styl gotycki z romańskim.

Po wizycie na placu krzywej wieży turyści mogą odpocząć na miejskim zabytkowym deptaku zwanym Korzo. W tym miejscu znajdują się liczne kawiarnie i miejsca przeznaczone do rekreacji. Od końca XIX w. jest to ulubione miejsce spotkań w Rijece. Wzdłuż deptaka możemy podziwiać liczne secesyjne kamienice oraz wieżę zegarową.

Po odpoczynku na deptaku należy zwrócić uwagę na miejskie wzgórze Trsat, na którym znajdują się pozostałości średniowiecznego zamku oraz sanktuarium. Ze wzgórzem wiążą się początki miasta, o których można rozmyślać przy filiżance aromatycznej kawy z zamkowej kawiarni.

Split
Jadąc dalej na południe wzdłuż wybrzeża Adriatyku dojedziemy do drugiego co do wielkości miasta w Chorwacji, Splitu. Najciekawszym miejscem, które nie może zostać przeoczone przez żadnego turystę jest Pałac Dioklecjana, znajdujący się w samym sercu miasta. Pałac to nie jeden zabytek, a cały ich 1700 letni zespół, wpisany na listę UNESCO. Pałac za czasów imperium rzymskiego odgrywał rolę rezydencji cesarza, dzisiaj już każdy może przechadzać się jego wspaniałymi wąskimi uliczkami.

Wśród zabudowań Pałacu jest kilka zabytków, których nie można pominąć. Pierwszym z nich jest odrestaurowana w latach 50 XX w. Srebrna Brama prowadząca na plac Katedry św. Dujama. Katedra powstała po przebudowaniu mauzoleum Dioklecjana. Obecnie architektura budynku, po licznych przebudowach, łączy w sobie kilka głównych stylów: romański, gotycki oraz barokowy. Bezpośrednio z katedry turyści mogą wspiąć się na 61 metrową wieże, z której widok obejmuje całe miasto łącznie z malowniczym portem. Wychodząc z katedry kroki należy skierować w stronę Perystylu, który jest najlepiej zachowanym fragmentem oryginalnego pałacu. Za czasów Dioklecjana było to miejsce jego kultu jako rzymskiego cesarza, dziś perystyl pałacu spełnia funkcję miejskiego teatru.

Kolejnym etapem wędrówki po Pałacu Dioklecjana są jego podziemia. Miejsce to spodoba się szczególnie osobom, które interesują się rękodziełem, ponieważ znajdują się tutaj liczne stragany miejscowych rzemieślników.

Split to nie tylko Pałac Dioklecjana, więc należy też zwrócić uwagę na jego pozostałe zabytki, na czele z placem Narodni Trg. Plac stanowi centrum przestrzeni publicznej miasta i jest popularnym miejscem spotkań dla turystów i mieszkańców splitu. Plac powstał na początku XIII w., w jego przestrzeni możemy podziwiać liczne zabytkowe kamienice oraz gotycki Ratusz.

Rijeka i Split to jedne z najciekawszych miejsc w Chorwacji. Miasta znajdują się na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, co stanowi dogodne położenie pod względem transportu. Z portów Rijeki i Splitu dostaniemy się do niemal każdego zakątka chorwackiego wybrzeża i jego wysp. W tym celu turyści mogą wyczarterować na miejscu jachty i używając portu, jako bazy wypadowej, zwiedzić całe wybrzeże.

Jachty na teranie Chorwacji można wyczarterować w portalu Czarteruj.com.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 2355 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 14.01.2017, 03:38r. Drukuj
Powrót


Reklama

Toyota
Bowling
LCE Roboty
Sklep Enter

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Spaja
Ynet.pl