« Powrót do serwisu Moja Ostrołęka

Sobota, 20 kwietnia 2024 r., imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii

Moja Ostrołęka

Archiwum artykułów

Skrzynka skarg: lekarz odmówił zrobienia zastrzyku chorej

Skrzynka skarg, pochwał i pomysłów:
W Ostrołęckim Meditransie odmówiono zrobienia zastrzyku mojej mamie, która jest osobą poważnie chorą na schizofrenię i co dwa tygodnie przyjmuje zastrzyk, który jest jej niezbędny do tego, aby w miarę normalnie funkcjonowała.

W piątek 17 marca br. z powodu bardzo ważnego wyjazdu rodzinnego, nie zdążyliśmy do naszej przychodni, więc wracając do domu kontaktowałem się z lekarzem rodzinnym, który poinformował mnie, że to żaden problem, ponieważ zastrzyk może zostać zrobiony w Meditransie.

Po godzinie 19.00 stawiłem się więc z zastrzykiem i zleceniem jego zrobienia. Pani w Meditransie, której okazałem zlecenie, poinformowała mnie, że nie zrobią tego zastrzyku. Kiedy chciałem uzyskać informację dlaczego, stawała się coraz bardziej nieuprzejma.

Zadzwoniłem do ostrołęckiego szpitala z pytaniem, czy może tam ktoś taki zastrzyk może zrobić, ale w odpowiedzi usłyszałem, że nie. Kobieta z którą rozmawiałem powiedziała: "Niestety, nie wykonujemy tego typu zabiegów, proszę udać się do Meditransu, ponieważ to oni są przedłużeniem pracy lekarza i taki zastrzyk zrobią bez problemu".

Po uzyskaniu tej informacji ponownie wróciłem i zostałem odprawiony z kwitkiem, zastrzyk nie został zrobiony. Usłyszałem, że trzeba było zdążyć do przychodni. Nie uzyskałem też wyjaśnienia od pielęgniarki, ani od lekarza znajdującego się obok, dlaczego zastrzyk nie może być u nich wykonany.

Czy to naprawdę taki trudny zabieg - zrobienie zastrzyku? Co mam zrobić, kiedy podanie zastrzyku wypadnie w dzień świąteczny i przychodnie będą nieczynne? Jeszcze nigdy nie zostałem potraktowany w taki sposób.

Odpowiada Mariusz Zorczykowski, zastępca dyrektora ds. medycznych SPZOZ Meditrans Ostrołęka SPRiTS w Ostrołęce:
W sprawie wykonywania iniekcji w Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej informuję, że wskazanie właściwego lekarza bądź pielęgniarki, zobowiązanych do wykonania iniekcji na rzecz świadczeniobiorcy, wynikać musi wyłącznie z kryteriów medycznych. Jeśli zatem lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (lub inny specjalista) za konieczne uzna wykonanie iniekcji, ale wyłącznie po godzinie 18.00 (nie później jednak niż o godz. 8.00), to zobowiązanym do jej wykonania pozostawał będzie lekarz lub pielęgniarka Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, a lekarz POZ winien wyraźnie wskazać w dokumentacji medycznej pacjenta powód takiego działania. Terminy wykonania iniekcji, data i godzina, powinny zostać wyraźnie określone w treści zlecenia lub skierowania. Jeśli konieczne jest ich wykonanie wyłącznie po godzinie 18.00, to musi je wykonać lekarz lub pielęgniarka Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

Reasumując, w podanym przypadku skierowanie na iniekcję nie zawierało niezbędnych danych umożliwiających wykonanie jej zgodnie z obowiązującymi przepisami i dlatego też zabieg ten nie został wykonany.

Wyświetleń: 7976
 
10:25, 16.04.2017 r.

« Powrót do archiwum

Szukaj w archiwum

Reklama





Najbardziej poczytne