wtorek, 24 października 2017 r., imieniny Marcina, Rafała, Arety

Aktualności

Jakie okna wybrać do domu? Sprawdź ceny zakupu, montażu i parametry okien PCV i drewnianych

Niegdyś w domach i mieszkaniach królowały okna zespolone. Były to dwuszybowe, niewygodne do utrzymania w czystości przeszklenia. Dziś w ich miejscu znajdują się nowoczesne okna plastikowe i okna drewniane. Które z nich warto wybrać, Jakie są ceny okien, ich parametry oraz koszty montażu?

Współczesne okna PCV
Niegdyś okna plastikowe były dostępne jedynie w białym, mało atrakcyjnym kolorze. Dziś sytuacja całkowicie się zmieniła. Możemy wybierać pomiędzy niezliczonymi barwami ram. Do dyspozycji klientów pozostają też okna PCV stylizowane na drewniane. Różnice w ich wyglądzie są widoczne dopiero po bliższym zwróceniu uwagi. Mimo wszystko nawet najlepiej wystylizowane okna PCV zawsze pozostają jedynie imitacją naturalnego drewna. Ich cechą charakterystyczną jest stosunkowo niewielka waga, która ułatwia użytkowania. Plastik jest też odporny na działanie zmiennych temperatur oraz na podwyższony poziom wilgoci. Dzięki temu ramy nie wymagają konserwacji ani dodatkowego zabezpieczania, co stanowi duży atut.

Reklama Dzięki bogactwie kolorów możemy dobrać okna plastikowe do własnych upodobań i stylistyki kubatury budynku. Warto jedynie pamiętać, że ciemniejsze okna PCV szybciej się nagrzewają. Może to prowadzić do odkształcania ramy ulokowanej w miejscu wyeksponowanym na działanie intensywnych promieni słonecznych. Ponadto plastik nie zawsze sprawdza się jako okna dachowe. Więcej informacji na ten temat możesz przeczytać tutaj. Znajdziesz tam kompleksowe porady na temat wyboru optymalnych okien do domu.

A może okna drewniane?
Okna drewniane to bardziej stylowe, eleganckie rozwiązanie. Naturalne drewno dopasujemy do każdego budynku. Rama wykonana z tego materiału będzie wprowadzi do pomieszczeń wrażenie przytulności i harmonii z naturą. Okna drewniane świetnie wpisują się w proekologiczne trendy aranżacji pomieszczeń. Drewniana rama jest ciepła i przyjemna w dotyku. Nie nagrzewa się nadmiernie pod wpływem działania promieni słonecznych. Dzięki temu jest bardziej odporna na zmiany rozmiarów. Dużą zaletą tego rozwiązania jest też zdolność do samoregulacji poziomu wilgotności. Co więcej ramy, charakteryzują się też bardziej korzystnym współczynnikiem przenikania energii cieplnej.

Niestety okna drewniane posiadają także swoje wady. Jedną z nich z pewnością będzie większa podatność ramy na uszkodzenia wywołane przez wilgoć. Aby zapobiec uszkodzeniom należy regularnie konserwować drewno. Przyjmuje się, że pierwsza konserwacja okna powinna być przeprowadzona już w pięć lat po jego zamontowaniu. W przypadku okien z PCV nie ma takich ograniczeń. Konieczność przeprowadzenia pierwszej konserwacji plastiku szacuje się na ok. 40 lat po zakupie.

Regularna konserwacja drewna może być dość uciążliwa i pracochłonna. Ramy wykonane z drewna są też znacznie cięższe niż ich odpowiedniki z PCV. Nieprawidłowo wykonane mogą okazać się mniej komfortowe podczas otwierania i zamykania. Dużą niedogodnością okazują się też wyższe ceny zakupu.

Mimo wszystko okna drewniane są chętnie wybierane przez inwestorów, którym zależy na stylowym wykończeniu domu lub mieszkania. Drewno dobrze sprawdza się też na okna dachowe. Zapewnia dobry komfort cieplny, połączony z atrakcyjnym wyglądem.

Które okna są bardziej szczelne?
Obecnie w ofertach sprzedaży znajdziemy okna PCV i okna drewniane o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych. Różnice w parametrach nie zależą od rodzaju ramy, a technologii jej wykonania oraz od producenta. Dobrze wykonane okna plastikowe mogą dorównywać swoją izolacyjnością parametrom produktów drewnianych. W niektórych wypadkach mogą je nawet przewyższać. Dlatego przed zakupem warto zwrócić uwagę na konkretny model okna i wybrać produkt najlepiej dopasowany do własnych potrzeb.

Od stycznia 2017 roku maksymalny współczynnik przenikania ciepła przez okna budynków mieszkalnych wynosi 1,1 W/m2K. Z kolei okna dachowe nie mogą przekraczać współczynnika 1,3 W/m2K. W praktyce większość okien spełnia lub nawet daleko przekracza wspomniane wyżej parametry termoizolacyjności.

Jakie są ceny okien?
Nie ulega wątpliwości, że okna plastikowe są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Prawdopodobnie to właśnie dlatego nadal cieszą się największą popularnością.

Koszt zakupu okien do domu jednorodzinnego bądź mieszkania przeważnie przeliczany jest na m2 powierzchni. Szacuje się, że na każde 5 m2 powierzchni użytkowej budynku przypada 1 m2 powierzchni okien. Za najtańsze okna plastikowe (białe) zapłacimy ok. 290 zł/m2. Produkty z pośredniej półki cenowej mogą być już wydatkiem rzędu 320 zł/m2. Droższe okna plastikowe (stylizowane na drewniane) to koszt ok. 360 zł/m2.

Ceny okien połaciowych zależą od w największej mierze od rozmiaru oraz sposobu otwierania. Plastikowe okna dachowe (obrotowe) o najpopularniejszym rozmiarze 74 x 120 cm mogą kosztować 400 - 750 zł/szt.

Okna drewniane wygenerują znacznie większe wydatki. Za najtańsze produkty zapłacimy ok. 480 zł/m2. Okna z pośredniej półki cenowej to koszt rzędu ok. 540 zł/m2. Za najdroższe okna drewniane przyjdzie nam zapłacić ok. 660 zł/m2.

Z kolei za drewniane, obrotowe okna dachowe o standardowych wymiarach trzeba zapłacić 500 - 950 zł/szt.

Do ceny zakupu warto doliczyć profesjonalny montaż. Niektórzy wprawdzie starają się samodzielnie montować okna, ale nikt nie zrobi tego lepiej od profesjonalnej firmy. Tym bardziej, że tego typu usługi wcale nie są drogie. Cennik montażu okien z podziałem na województwa znajdziesz pod tym linkiem. Co dostajesz w zamian? Gwarancję na wykonane prace, pewność, że montaż został wykonany przez profesjonalistów i prawdopodobieństwo błędów zmniejszone do minimum.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1436 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 20.04.2017, 23:36r. Drukuj
Powrót


Reklama

Toyota
Bowling
LCE Roboty
Sklep Enter

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Spaja
Ynet.pl