czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Badanie przesiewowe słuchu dla wszystkich pierwszoklasistów

Rusza realizacja programu badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z województwa mazowieckiego w roku szkolnym 2017/2018 oraz 2018/2019. Będzie on realizowany w miastach i powiatach Mazowsza, w tym także w Ostrołęce i powiecie ostrołęckim.

Program będzie realizowany w czterech miastach na prawach powiatu - Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach oraz na terenie 33 powiatów, w tym także w powiecie ostrołęckim. Program wdrożył prof. Henryk Skarżyński i kierowany przez niego Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu.

ReklamaZasadniczym celem tego programu jest wczesne wykrycie zaburzeń słuchu u dzieci przystępujących do obowiązku szkolnego. Wśród celów szczegółowych znajdują się:
- objęcie badaniami całej populacji uczniów klas pierwszych szkół podstawowych z czterech miast na prawach powiatu i 33 powiatów województwa mazowieckiego,
- umożliwienie dzieciom wczesnej diagnostyki i/lub leczenia zaburzeń słuchu u dzieci z nieprawidłowym wynikiem badania przesiewowego,
- podniesienie świadomości rodziców/opiekunów, a także pracowników oświaty na temat celowości wykonywania badań przesiewowych słuchu,
- upowszechnianie wiedzy z zakresu występowania zaburzeń słuchu u dzieci rozpoczynających naukę w szkole,
- zdobycie przez personel medyczny kompetencji w zakresie organizacji badań przesiewowych słuchu.

- Wyniki dotychczasowych programów badań przesiewowych pokazały, że nawet co 5-6 dziecko może mieć różnego rodzaju problemy związane ze słuchem, mające istotne znaczenie dla jego rozwoju i osiąganych wyników w nauce. Należy podkreślić, że 60 proc. rodziców dzieci z nieprawidłowym wynikiem badania przesiewowego słuchu, nie ma świadomości problemów związanych ze słyszeniem u swoich dzieci. Badania ankietowe wykazały ponadto, że dzieci ze znacznym niedosłuchem dwukrotnie rzadziej osiągają dobre wyniki w nauce oraz trzykrotnie częściej mają wyniki bardzo słabe w porównaniu z dziećmi o słuchu prawidłowym. Uzyskane dane potwierdziły zatem zarówno bardzo dużą skalę występowania zaburzeń słuchu wśród dzieci w wieku szkolnym, jak i potrzebę prowadzenia badań przesiewowych w tym zakresie - czytamy na stronie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

ReklamaProgram realizowany jest w ramach ogłoszonego przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych konkursu zamkniętego w ramach osi priorytetowej 9 - wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem, działania 9.2 - usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej, poddziałania 9.2.2 - zwiększenie dostępności usług zdrowotnych – zwiększenie wczesnej wykrywalności i ocena ilości zaburzeń słuchu u dzieci klas pierwszych szkół podstawowych, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.

Badania będą bezpłatne, ale wymagają zgody rodziców. Więcej informacji w szkołach lub na stronie Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach.
Wyświetleń: 1455 komentarze: -
09:39, 02.09.2017r. Drukuj