czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Co rodzic powinien wiedzieć w nowym roku szkolnym

Od 4 września będą realizowane zaplanowane wcześniej zmiany w polskiej oświacie. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało poradnik, w którym zebrano odpowiedzi na najczęściej zadawane przez rodziców pytania, dotyczące zmian w systemie nauczania.

Reforma edukacji to przede wszystkim propozycja nowych rozwiązań w obszarze szkolnictwa zawodowego, powiązanie go z rynkiem pracy oraz zmiany w organizacji i funkcjonowaniu szkół i placówek oświatowych.

Nowy ustrój szkolny
Jedną z podstawowych zmian, jakie będą obowiązywać od września, jest nowy ustrój szkolny. Dotychczasowy system, który składał się z: 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, 3-letniej zasadniczej szkoły zawodowej oraz szkoły policealnej, ulegnie przekształceniu i docelowo będzie obejmował:
8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, 3-letnią branżową szkołę I stopnia, 2-letnią branżową szkołę II stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy, szkołę policealną.

ReklamaOd nowego roku szkolnego 2017/2018 uczniowie dotychczasowej 6-letniej szkoły podstawowej staną się uczniami 8-letniej szkoły podstawowej. Po jej ukończeniu będą mogli kontynuować naukę w: 4-letnim liceum ogólnokształcącym, 5-letnim technikum lub 3-letniej branżowej szkole I stopnia. Uczniowie, którzy w roku szkolnym 2016/2017 ukończyli klasę VI szkoły podstawowej, rozpoczną naukę w klasie VII szkoły podstawowej.

Podstawa programowa
Zmieni się podstawa programowa kształcenia ogólnego. Według niej będą uczyć się dzieci w przedszkolu oraz uczniowie klas: I, IV i VI szkoły podstawowej, I klasy branżowej szkoły I stopnia i I semestru szkoły policealnej. W pozostałych klasach obowiązywać będzie dotychczasowa podstawa programowa.

W klasach I branżowych szkół I stopnia i 4-letnich techników oraz w I semestrach szkół policealnych od 1 września 2017 r. kształcenie odbędzie się w oparciu o nową podstawę programową kształcenia w zawodach. W pozostałych klasach obowiązywać będzie dotychczasowa podstawa programowa.

Wzmocnienie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach
W nowych przepisach doprecyzowane zostały zadania nauczycieli w zakresie rozpoznawania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia. Dodatkowo nauczyciel powinien również obserwować, jak środowisko szkolne wpływa na funkcjonowanie ucznia.

ReklamaWprowadzone zostały także nowe formy pomocy:
- zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się,
- zindywidualizowana ścieżka realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego,
- zindywidualizowana ścieżka kształcenia,
- zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne dla uczniów z dysfunkcjami i zaburzeniami utrudniającymi funkcjonowanie społeczne.

Dyrektor szkoły, za zgodą rodziców, będzie mógł wystąpić z wnioskiem o diagnozę problemu ucznia do publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej w sytuacji, gdy działania szkoły nie poprawiają funkcjonowania dziecka. W szkole, w ciągu całego roku szkolnego, będzie można tworzyć klasy terapeutyczne również dla dzieci chorych.

Kalendarz roku szkolnego
W roku szkolnym 2017/2018 zajęcia opiekuńczo-wychowawcze rozpoczną się w poniedziałek 4 września, a zakończą w piątek 22 czerwca 2018 r. Zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 do 31 grudnia 2017 r., przerwa wiosenna od 29 marca do 3 kwietnia 2018 r.

Terminy ferii zimowych w poszczególnych województwach:
15-28 stycznia: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
22 stycznia – 4 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
29 stycznia – 11 lutego: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
12-25 lutego: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Ponadto dyrektor szkoły lub placówki do 30 września br. ma obowiązek poinformowania nauczycieli, uczniów, rodziców i opiekunów o dodatkowych dniach wolnych od zajęć lekcyjnych. Ich liczba jest różna dla poszczególnych typów szkół i wynosi:
- do 8 dni w szkole podstawowej,
- do 10 dni w liceum ogólnokształcącym i technikum,
- do 6 dni w branżowej szkole I stopnia, szkole policealnej oraz placówce kształcenia praktycznego,
- od roku szkolnego 2020/2021 - do 6 dni w branżowej szkole II stopnia.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Wyświetleń: 3209 komentarze: -
09:30, 03.09.2017r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com