piątek, 23 marca 2018 r., imieniny Oktawiana, Pelagii, Zbisława

Aktualności

Akcja "Sprzątanie świata" również w Ostrołęce

Fot. UM w OstrołęceW Polsce już po raz 24 odbędzie się akcja "Sprzątanie świata". W tym roku upłynie pod hasłem "Nie ma śmieci - są surowce". Do projektu zostały zaproszone cztery ostrołęckie szkoły: Zespół Szkół nr 5, Zespół Szkół Zawodowych nr 3, Szkoła Podstawowa nr 10 i Szkoła Podstawowa nr 6.

Celem tej edycji jest zwrócenie uwagi, na to że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami.

W Polsce powstaje ok. 11 milionów ton odpadów komunalnych. Recyklingowi poddawane jest tylko 26 proc., podczas gdy w 2030 roku będzie to musiało być 65 proc. odpadów komunalnych (i aż 75 proc. odpadów opakowaniowych). Jest więc wielka potrzeba jak najszybszego zwiększenia efektywności systemu gospodarki odpadami.

Reklama - Od 1 lipca tego roku mamy w Polsce wreszcie jednolite oznakowanie pojemników do segregacji odpadów, co tworzy przejrzysty i spójny system ich zbierania. Pozwoli to także zakończyć fikcyjną selektywną zbiórkę przez podział na "suche" i "mokre". Potrzeba jednak jeszcze przestać używać etykietki "śmieci", tak aby w głowie każdego z nas nie funkcjonowało podświadome lekceważące traktowanie cennych surowców wtórnych i energii w nich zmagazynowanej - mówi Sławek Brzózek, prezes zarządu Fundacji "Nasza Ziemia".

- To bardzo ważne, aby każdy z nas świadomie unikał tworzenia odpadów. Rzeczy niepotrzebne starajmy się oddawać tym, którzy ich potrzebują lub z sensem i bezpiecznie je wykorzystają, a resztę oddajmy do segregacji - dodaje Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka akcji "Sprzątanie świata".

W Ostrołęce do akcji zostały zaproszone cztery szkoły: Zespół Szkół nr 5, Zespół Szkół Zawodowych nr 3, Szkoła Podstawowa nr 10 i Szkoła Podstawowa nr 6.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie ostrołęckiego ratusza.

Wyświetleń: 813 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 13.09.2017, 09:17r. Drukuj
Powrót


Reklama

LUSAR
DietMed
LUSAR
Bowling
Sklep Enter

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Spaja