środa, 24 kwietnia 2024 r., imieniny Aleksandra, Horacego, Grzegorza

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Trzy spektakle na pierwszy dzień "InQbatora" (zdjęcia, wideo)

Po kolorowej paradzie ulicami miasta, która zainaugurowała tegoroczny, ósmy festiwal teatralny "InQbator", widzowie mogli uczestniczyć nie tylko w uroczystym otwarciu wydarzenia, ale też w trzech spektaklach - "Cyrk bez przemocy", "Vai Vem" oraz "Dobrze, będzie dobrze".

Na ostrołęckich ulicach oraz scenach Ostrołęckiego Centrum Kultury wystąpili artyści z Polski i zagranicy. Wspaniałe, barwne przedstawienia

ReklamaPierwszą propozycją był spektakl zatytułowany "Dobrze, będzie dobrze" Teatru Academia. Na deskach sceny kameralnej OCK artyści pokazali widowni jak poruszać się w czasie i przestrzeni, co wbrew pozorom łatwe nie jest, ale aktorzy zapewniali, w myśl powtarzanego kilkadziesiąt razy dziennie powiedzenia pewnej wiekowej pani, że będzie dobrze. Był to spektakl autorski Romana Woźniaka, w którym wystąpili Maria Kapała, Alisa Makarenko, Joanna Ziemczyk, Mikołaj Tomasz Steppa. Muzyka zajął się Konrad Kucz, za ruch sceniczny odpowiadał zespół oraz Kama Giergoń, zaś o kostiumy zadbała Zuzanna Sapeta.

Po pierwszym przedstawieniu widzowie przenieśli się na dużą sale OCK. Tam czekali już goście z Portugalii. Na scenie głównej publiczność obejrzała spektakl "Vai Vem" teatru Gato SA Company - grupy założonej w 1988 roku w Santo André Secondary School. "Vai Vem"było wizualną podróżą, gdzie ciało i cisza są głównymi bohaterami. Inspirowana tematem migracji poprzez teatr fizyczny jako narzędzie narracji, sztuka przedstawia bohaterów jako ponadczasowe cienie, podróżujące po swoich własnych historiach. I jak w kalejdoskopie, opowiada nam ona o oddzieleniu, iluzji, ludzkiej głębi i lękach. O samotności, miłości, życiu i impulsach, które skłaniają nas do odejścia. Cztery postacie, ich historie, wrak statku i otwarte morze. Poszukiwanie miłości, ucieczka przed przeszłością, ucieczka przed powinnością - i odnalezienie miejsca, gdzie ziarno będzie mogło ponownie zapuścić korzenie. Podróż pełna niepewności, niedokończona i nieskończona zarazem, wydaje się zawieszona na scenie w formie minimalistycznych relacji i przywodzi nam na myśl człowieka, tak dobrze znanego i tak enigmatycznego, dziwnego i szczególnego, statycznego i w ruchu.

ReklamaNa zakończenie pierwszego dnia festiwalu, na parkingu przy ul. Prądzyńskiego, mogliśmy zobaczyć wyjątkowy cyrk - "Cyrk bez przemocy" zainscenizowany przez Teatr Klinika Lalek. Teatr powstał w 1988 roku na wydziale lalkarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu. W 1991 r. przeniósł się do Wolimierza i odtąd działa jako wiejski i wędrowny teatr lalkowy. Teatr grywał w całej Polsce, odwiedzał też wiele krajów Europy - Finlandię, Francję, Hiszpanię, Rumunię, Niemcy, Austrię. W spektaklach granych głównie na łąkach i ulicach udział biorą: ogromne lale, machiny jeżdżące, grające instalacje, stwory, ludzie i żywioły. Muzyka grana jest na żywo przez orkiestrę i aktorów.

Teatr współpracuje z Kinior Sky Orkiestra - zespołem z Kielc. Koncepcja, scenariusz, reżyseria - Wiktor Wiktorczyk, muzyka - Antoni Grala, scenografia/lalki - Zbigniew Roszkowski i Wiktor Wiktorczyk.

Spektakle odbyły się 14 września br. podczas pierwszego dnia festiwalu teatralnego "InQbator".

Zobacz zdjęcia:
- "Dobrze, będzie dobrze" - Teatr Academia
- "Cyrk bez przemocy" - Teatr Klinika Lalek
- "Vai Vem" - Gato SA Company



Wyświetleń: 918 komentarze: -
13:28, 15.09.2017r. Drukuj