niedziela, 9 grudnia 2018 r., imieniny Leokadii, Wiesławy, Nataszy

Renault

Aktualności

Dlaczego pożyczka w parabanku może być darmowa, a w banku nie?

Widząc oferty darmowych pożyczek, można się zacząć zastanawiać, dlaczego w parabankach można dostać pieniądze za darmo, a banki zawsze doliczają odsetki. Ale za to w parabankach nie można dostać kredytu, a tylko pożyczkę, podczas gdy w banku można wziąć jedno lub drugie.

Obie te instytucje finansowe mają swoje wady i zalety. A z różnicy między kredytem a pożyczką wynika między innymi to, że banki za darmo kredytów udzielać nie mogą.

Reklama Różnica między kredytem a pożyczką
Zasadniczą różnicą jest podstawa prawna, które reguluje udzielane kredytów i pożyczek. Generalnie pożyczki udzielane są na podstawie przepisów zawartych w kodeksie cywilnym, a kredyty regulowane są przez ustawę o prawie bankowym. Jednak jeśli bank udziela pożyczki, jest to umowa zawarta również na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Ponadto, warto wiedzieć, że pożyczek może udzielać każdy - osoba fizyczna, instytucja finansowa czy firma. Pieniądze z pożyczki można też wydać na cokolwiek, ponieważ pożyczki gotówkowe nie są udzielane na konkretny cel. Pożyczyć można nie tylko pieniądze, ale też dobra materialne, jak na przykład samochód osobowy. W myśl prawa cywilnego, umowa pożyczki musi zawierać dane osoby pożyczającej pieniądze oraz osoby, która pieniądze pożycza, a także datę spłaty i wysokość pożyczonej kwoty. Nie trzeba z kolei wprowadzać odsetek czy dodatkowych opłat. Nie jest to wymagane przez prawo, dlatego też pożyczka może być udzielana za darmo, a kwota do oddania będzie taka sama, jak ta pożyczona. Gdy w umowie nie jest zapisana konkretna data spłaty zobowiązania, przyjmuje się, że spłata ma nastąpić w ciągu 6 tygodni od daty zawarcia umowy.

Z kredytami jest inaczej. Reguluje je ustawa o prawie bankowym, więc według samej nazwy mają prawo je udzielać banki, ale nie tylko. Również Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe mogą udzielać zarówno kredytów, jak i pożyczek, choć w ramach produktu, jakim jest kredyt, można pożyczyć tylko pieniądze. Do tego, zawsze trzeba podać cel takiej pożyczki. Ponadto, banki udzielają też celowych kredytów, jak na przykład kredyt hipoteczny, który można wydać jedynie na zakup nieruchomości lub jej budowę. Warto pamiętać, że banki mają prawo sprawdzić, czy pieniądze faktycznie były wydane na cel zgodny z podanym w umowie, ponieważ tutaj inaczej niż w przypadku pożyczki, pieniądze są tylko użyczane kredytobiorcy, a nie przechodzą na jego własność. Zawsze w kredytach występują też koszty, takie jak choćby prowizja, opłata administracyjna czy odsetki.

Reklama Darmowe pożyczki tylko w firmach pożyczkowych
Pożyczać można również od rodziny albo znajomych. Ale wtedy, mimo że nie płaci się kosztów, takich jak odsetki od pożyczonego kapitału, ma się tak zwany dług wdzięczności. W firmach pożyczkowych pieniądze można pożyczyć w pełni anonimowo i bez żadnych kosztów dodatkowych. Zawsze przed wyborem konkretnej oferty warto sobie sprawdzić, jakie są warunki udzielenia pożyczki w ogóle, ponieważ może pojawić się minimum wiekowe. Dana oferta może być skierowana także wyłącznie do nowych klientów. Do tego, pożyczając chwilówkę, trzeba wiedzieć, że jest ona udzielana na maksymalnie 60 dni do spłaty w 1-2 ratach, a jej wysokość zwykle jest ograniczona do kilku tysięcy złotych. Jednak nie da się zaprzeczyć, że ofert darmowych pierwszych pożyczek jest coraz więcej i nietrudno znaleźć taką w internecie.

Co zrobić, aby dostać darmową pożyczkę?
Przede wszystkim, większość takich ofert skierowana jest do osób, które pierwszy raz mają zamiar wziąć pożyczkę i dostępne są tylko online. Oznacza to, że trzeba znaleźć firmę pożyczkową z taką ofertą promocyjną i za pośrednictwem jej strony internetowej złożyć wniosek o pożyczkę. Cała procedura jest bardzo prosta i przebiega bardzo szybko. Aby móc złożyć wniosek wystarczy mieć tylko ważny dowód osobisty, indywidualne konto bankowe, aktywny numer telefonu komórkowego oraz e-mail.

Przed rozpoczęciem wypełniania wniosku trzeba zwykle wybrać interesującą nas kwotę pożyczki oraz czas jej spłaty. Potem przechodzi się do uzupełniania danych. Najlepiej wpisywać je wprost z dowodu osobistego, aby uniknąć pomyłki, literówki czy innego błędu formalnego. Trzeba wpisać dane osobowe, dane adresowe oraz podać numer konta bankowego, na który pożyczka zostanie przelana. Koniecznie trzeba też uzupełnić część o dochodach. Podaje się samodzielnie ich wysokość, dlatego też warto wcześniej przygotować sobie odpowiedni dokument, z którego spiszemy prawidłową kwotę. We wniosku może też pojawić się zgoda na przetwarzanie danych osobowych, a także na sprawdzenie klienta w jednej z baz dłużników. W Polsce najbardziej popularne bazy to Biuro Informacji Kredytowej, Biuro Informacji Gospodarczej i Krajowy Rejestr Długów. Na koniec wniosku zwykle pojawia się informacja o konieczności wpłacenia opłaty weryfikacyjnej na konto pożyczkodawcy. Bez zrobienia tej opłaty firma pożyczkowa nie potwierdzi danych klienta, a więc nie rozpatrzy pozytywnie wniosku o pożyczkę. Zatem trzeba tej opłaty dokonać - jest ona zawsze stosunkowo niska i waha się od 1 grosza do 1 złotego. Kiedy firma pożyczkowa zweryfikuje dane oraz otrzyma informacje z baz o kliencie, udzieli informacji o tym, czy pożyczka gotówkowa została przyznana, czy nie. Zwykle otrzymuje się wiadomość przez SMS.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1042 komentarze: 0 Wrzuć na Facebooka 16.09.2017, 08:36r. Drukuj
Powrót