czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostatni dzień festiwalu "InQbator" (zdjęcia, wideo)

Za nami ostatni dzień Festiwalu Teatralnego "InQbator". Ostrołęczanie mogli obejrzeć spektakl na podstawie dramatu Michela de Ghelderode'a, historię z elementami tańca i ruchu scenicznego, jak również przedstawienia dla najmłodszych miłośników teatru.

Przed publicznością wystąpili: Ostrołęcka Scena Autorska, Teatr Bajlandia, Fundacja Artystyczna "Performa", Teatr Academia, adepci Zespołu De-eM, Wrocławski Teatr Pantomimy, Teatr Biuro Podróży. Bez wątpienia były to świetne widowiska i doborowa zabawa dla widzów w każdym wieku.

ReklamaPierwszą z propozycji był spektakl dla najmłodszych "Awanturka z leśnego podwórka" Teatru Bajlandia. Pełna przygód i humoru bajka dla dzieci, rozbawiła nawet rodziców. Kolorowa i rozśpiewana w prawdziwie leśnej scenerii opowieść, opierała się na interakcji z dziećmi, które brały czynny udział w przygodach leśnych bohaterów. Maluchy mogły nauczyć się od zwierzątek, że wzajemna miłość i szacunek są najważniejsze w życiu, a zgoda pozwoli przetrwać nawet najtrudniejsze chwile.

Następnie widzowie mogli zapoznać się z "Insomnią". Było to spotkanie warsztatowe trzech grup: Fundacji Artystycznej "Performa" (operującej technikami tańca, ale także improwizacją, muzyką kreowaną "na żywo", elementami performatywnymi), Teatru Academia (operującego narracją wizualną, z elementami tańca i ruchu scenicznego, wyrazistą plastyką sceny) oraz ostrołęckiej młodzieży zainteresowanej teatrem. Połączenie tych trzech formacji stworzyło szansę na interesujące spotkanie warsztatowe, wspólne przyjrzenie się podstawowym jakościom dzieła scenicznego.

ReklamaKolejne widowisko to "Piękna i bestia" w wykonaniu Ostrołęckiej Sceny Autorskiej. Akcja spektaklu rozgrywała się pod koniec XVIII wieku w małej francuskiej wiosce. Gdy ojciec głównej bohaterki, pięknej Belle, trafił na zamek straszliwej Bestii, córka pośpieszyła mu na ratunek. Zgodziła się zająć jego miejsce. Z pomocą zaczarowanych mieszkańców zamku: Imbryka, Świecznika, Zegara, Filiżanki odkryła, że Bestia skrywa ludzkie serce. Jest bowiem księciem, na którego rzucono zły urok. To baśń o wielkiej miłości, dzięki której to co brzydkie i straszne staje się piękne.

Na uwagę zasługuje też "Szkoła błaznów" Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Spektakl powstał z inspiracji dramatem Michela de Ghelderode’a. Kluczem do interpretacji tekstu belgijskiego dramaturga było ostatnie słowo padające w "Szkole błaznów" - okrucieństwo. Twórcy spektaklu zastanawiali się nad koncepcją losów ludzkości, jak również pojedynczego życia, jako historii okrucieństwa, przemocy i prześladowań. W "Szkole błaznów" temat okrucieństwa pojawił się na kilku płaszczyznach: człowieka wobec człowieka, systemu wobec jednostki i natury wobec człowieka.

Ostatnim widowiskiem było "Silence - Cisza w Troi" Teatru Biuro Podróży. Teatr ten znany ze swojego legendarnego spektaklu plenerowego "Carmen Funebre", pokazującego okrucieństwa wojny, po raz kolejny zmierzył się z tym tematem. Wykorzystując środki teatru plenerowego: symboliczną scenografię, ogień, szczudła oraz postaci dzieci i przejmującą muzykę, opowiedział o ludziach, którzy znaleźli się w zawierusze wojennej i którym pozostały już tylko marzenia o ucieczce. W kontekście zatrważającej rzezi i czystek dokonujących się na Bliskim Wschodzie, których rezultatem jest masowy exodus ludności w bezpieczniejsze miejsca, Teatr Biuro Podróży opowiedział o losach uchodźców.

Wydarzeniem, które tego dnia towarzyszyło "InQbatorowi" były warsztaty "Ludowe love". Poprowadziła je Alisa Makarenko, tancerka, choreograf, aktorka, psycholog, autorka ruchu scenicznego spektakli. Z artystką wystąpił Zespół Tańca Ludowego "Ostrołęka".

Festiwal Teatralny "InQbator" zakończył się w sobotę 16 września.

Zobacz zdjęcia:
- "Awanturka z leśnego podwórka" - Teatr Bajlandia
- Spektakl pt. "Insomnia"
- "Piękna i bestia" - Ostrołęcka Scena Autorska
- "Szkoła błaznów" - Wrocławski Teatr Pantomimy
- "Silence - Cisza w Troi" - Teatr Biuro Podróży







Wyświetleń: 1608 komentarze: -
09:22, 17.09.2017r. Drukuj