czwartek, 28 marca 2024 r., imieniny Anieli, Renaty, Kastora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Zbiory etnograficzne muzeum znów wzbogacone (zdjęcia)

Fot. MKK w OstrołęceMuzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce wzbogaciło się o kolejne zbiory. Muzealnicy przywieźli przedmioty z trzech miejscowości: Zalesia, Krobi i Lipnik. Są to m.in. snowadło, stół stolarski, tara do prania, heble, kopyto szewskie, sierp, ostrzałka czy beczka.

Pierwszą miejscowością, do której pojechali ostrołęccy muzealnicy, było Zalesie. Dzięki życzliwości pani Małgorzaty Kulas muzeum otrzymało 12 obiektów, m.in.: stół stolarski, tarę do prania, heble, kopyto szewskie, sierp, ostrzałkę i beczkę.

Reklama- Z przeprowadzonego wywiadu na temat przedmiotów wynika, iż wykonawcą, pierwotnym właścicielem i użytkownikiem był dziadek darczyńcy, Stanisław Wielechowski, zwany Błat. Dziadek był rolnikiem, ale jak to dawniej na wsi bywało, posiadał też liczne inne umiejętności. W tym wypadku zaradny Kurp zajmował się dodatkowo stolarstwem. Sam wykonał w młodości piękny dębowy stół, przy którym później pracował, podobnie jak heble i inne drewniane przedmioty codziennego użytku. Warsztat stolarski znajdował się w chałupie, którą również postawił własnymi rękoma. Wykonywał w nim głównie grabie, ale też trumny na zamówienie, ramy do obrazów, naprawiał uszkodzone meble. Sporządzone narzędzia sprzedawał jeżdżąc na targi, np. do Łomży. W przeszłości zajmował się też szklarstwem - czytamy na stronie MKK w Ostrołęce.

W drodze do drugiej miejscowości, między Wykrotem a Jazgarką, wykonano dokumentację fotograficzną krzyża przydrożnego i niedawno postawionej kapliczki. W miejscowości Krobia sfotografowano kolejną figurę.

- We wsi tej złożono nam ofertę sprzedaży kolejnych przedmiotów, w tym: mebli, narzędzi do obróbki lnu, sprzętów i narzędzi gospodarskich. Część z wymienionych rzeczy zostanie niedługo zakupiona przez muzeum - czytamy dalej.

ReklamaOstatnią eksplorowaną wsią były Lipniki.

- Zawitaliśmy do gospodarstwa państwa Sabiny i Zdzisława Frydrychów, którzy stali się darczyńcami pięciu przyszłych muzealiów: ramy do tkania firanek, snowadła, grabi i dwóch chodników. Tu również przeprowadzono wywiad na temat przekazywanych przedmiotów. Okazało się, iż ramę do tkania firanek wykonał teść pani Sabiny, Stanisław Frydrych, który pochodził z Królewca. Rama, zrobiona w latach 1964-1965, sporządzona została specjalnie dla synowej, która ręcznie tworzyła firanki do okien - podaje muzeum.

Placówce muzealnej zostało też podarowane snowadło, zwane na Kurpiach kołem. Należało ono do sąsiadki państwa Frydrychów, a wykonane zostało w latach 1935-1936 przez pobliskiego stolarza i zegarmistrza. Ostatni pozyskany obiekt, grabie, zrobione zostały 7-8 lat temu przez pana Zdzisława Frydrycha i zostaną włączone do zbioru pomocy naukowych, które to zbiory w przyszłości mogą posłużyć podczas prowadzenia lekcji i pokazów muzealnych.

Wyjazd po przedmioty odbył się 31 sierpnia. Zdjęcia zbiorów można obejrzeć na stronie MKK w Ostrołęce.
Wyświetleń: 733 komentarze: -
09:24, 19.09.2017r. Drukuj