czwartek, 25 kwietnia 2024 r., imieniny Jarosława, Marka, Elwiry

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Akt erekcyjny pod budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych wmurowany (zdjęcia, wideo)

Uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego pod Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce dokonano w obecności władz centralnych, samorządowych, duchowieństwa, zaproszonych gości oraz mieszkańców. Uroczystości z okazji historycznego wydarzenia będą trwały niemal cały dzień.

Od wczesnych godzin porannych, na terenie inwestycji przy ul. Traugutta trwały przygotowania do ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pierwszego w Polsce obiektu, który będzie poświęcony Żołnierzom Wyklętym oraz podziemiu antykomunistycznemu.

ReklamaNa uroczystość przybyli przedstawiciele władz centralnych, samorządowych, duchowieństwa i zaproszeni goście w tym m.in. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Jarosław Sellin, sekretarz stanu w ministerstwie kultury, ks. bp Tadeusz Bronakowski, ks. bp Janusz Stepnowski, Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki, parlamentarzyści, kombatanci, radni, poczty sztandarowe, delegacje szkół, grupy rekonstrukcyjne, służby mundurowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Uroczystego poświęcenia aktu erekcyjnego oraz całej inwestycji dokonał bp Janusz Stepnowski.

Jako pierwszy głos zabrał Jacek Karczewski, dyrektor ostrołęckiego muzeum.

- Muzeum powstaje w miejscu szczególnym, w którym opowieść o Żołnierzach Niezłomnych nabierze głębszego znaczenia. Przetrzymywano tu bowiem więźniów politycznych i wykonywano wyroki. Stanie się ono zatem także miejscem pamięci, szczególnie o tych, których nigdy nie odnaleziono, o tych zaginionych, pochowanych w bezimiennych grobach - mówił Jacek Karczewski.

Podczas uroczystości, na ręce ministra Piotra Glińskiego została złożona wyjątkowa pamiątka, która powiększy zbiory ostrołęckiego muzeum. To łańcuszek należący do Józefa Franczaka ps. "Laluś". Łańcuszek z medalikiem Matki Boskiej Szkaplerznej to jedyna pamiątka po Żołnierzu Niezłomnym, którą zachował jego syn Marek. Dziś przekazał on ten cenny dar do ostrołęckiego muzeum.

Reklama- Jestem dumny i wzruszony, że jestem tu dziś i biorę udział w uroczystości wmurowania aktu pod inwestycję, która się toczy i już za blisko rok będzie otwarta. To pierwsze w Polsce muzeum Żołnierzy Wyklętych. Pojawia się pytanie, dlaczego musieliśmy czekać tak długo, aby w wolnej Polsce zbudować muzeum poświęcone bohaterom polskiej historii, którzy musieli dokonywać dramatycznych wyborów. Naszym obowiązkiem jest pamiętać. To będzie żywa instytucja pamięci, która będzie decydowała, że Polska nadal trwa - mówił minister Piotr Gliński.

Podczas ceremonii głos zabrał także Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki, który podziękował za rządową pomoc, ale też wszystkim tym, którzy zachowują pamięć i przyczyniają się do tego, aby przekazywać historię naszego kraju.

Reklama- Wielu z tych, którzy wtedy ginęli, też mieli marzenia, tak jak dziś mają młodzi - o domu, rodzinie, o byciu z ukochaną kobietą, wychowywaniu dzieci. Pamiętajmy zatem nie tylko o wielkiej historii, ale też o tych indywidualnych opowieściach i wyborach bohaterów - mówił prezydent Janusz Kotowski.

Po oficjalnej ceremonii, uroczystości przeniosły się do Ostrołęckiego Centrum Kultury, gdzie niemal cały dzień trwa przegląd filmów dokumentalnych o tematyce polskiego podziemia antykomunistycznego. Trwają spotkania młodzieży z gośćmi, a dzień zakończy recital Grzegorza Kucharzewskiego.

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego odbyła się w poniedziałek 2 października br. na terenie inwestycji przy ul. Traugutta.

Zobacz zdjęcia:
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę MŻW w Ostrołęce







Wyświetleń: 9925 komentarze: -
14:49, 02.10.2017r. Drukuj