czwartek, 23 stycznia 2020 r., imieniny Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Komunikacja w mieście będzie darmowa. Ale co z gminami? (zdjęcia)

Radni miasta niemal jednogłośnie zdecydowali, że w Ostrołęce będzie darmowa komunikacja. Uchwała wywołała jednak gorącą dyskusję, pojawiło się mnóstwo pytań m.in. o konkretną datę wprowadzenia bezpłatnych przejazdów, a także o los gmin, do których dojeżdżają autobusy MZK.

Większość radnych pochwala decyzję samorządu, co do wprowadzenia w mieście darmowej komunikacji.

Reklama Z podjętej uchwały skorzystają przede wszystkim rodziny mniej zamożne, wielodzietne, uczniowie i seniorzy, ale także wszyscy chętni, którzy będą chętni skorzystać z bezpłatnych przejazdów. Miasto ma też nadzieję, że na czas remontu mostu ostrołęczanie przesiądą się z samochodów do autobusów, co w dużej mierze odciąży miasto, zmniejszy przewidywane korki i przyczyni się pośrednio do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

Pozornie korzystna dla wszystkich decyzja, wywołała gorącą dyskusję na sesji.

Radni dopytywali m.in. o obecną kondycję spółki MZK, o dotychczasowe dofinansowanie kursów z budżetu miasta a także o konkretną datę wprowadzenia darmowych przejazdów. Jak zauważył radny Tadeusz Giers, nic nie ma za darmo, zapłacą za to podatnicy i warto byłoby wyliczyć dokładnie, jakie koszty poniesie miasto, jak sytuacja przedstawia się w innych miastach i czy inne rozwiązania nie byłyby korzystniejsze.

Reklama - Wprowadzenie częściowych zmian wiązałoby się z pewnym podziałem mieszkańców, ale też z zachowaniem częściowych kosztów obsługi np. drukowania i sprzedaży biletów, co nie pozwoliłoby na zejście z kosztów - tłumaczył prezydent Kotowski.

Radny Maciej Kleczkowski dopytywał też o konkretną datę wprowadzenia darmowych przejazdów. Gdy nie otrzymał jednoznacznej odpowiedzi, zapytał, czy bezpłatna komunikacja będzie w listopadzie tego roku. Niestety oczekiwanej odpowiedzi nie uzyskał. Jak tłumaczył radca prawny, ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od daty ogłoszenia jej w dzienniku urzędowym.

- Pracujemy obecnie nad rozkładem jazdy. Autobusy będą się teraz zjeżdżały przy dworcu PKS i z tego miejsca wyjeżdżały w różne punkty miasta, dzięki czemu kursy nie będą się nakładały i da to duże oszczędności. Jak tylko będziemy gotowi z nowym rozkładem, zgłaszamy to do pana prezydenta i z tego co wiem, bezzwłocznie będzie wprowadzona darmowa komunikacja. Nasz zespół pracuje nad przebudową rozkładu i nie przewidujemy tu opóźnień - tłumaczył Ryszard Chrostowski, prezes MZK.

Reklama Miasto podjęło także rozmowy z sąsiednimi gminami na terenie których jest obecnie realizowana komunikacja miejska. Tylko w przypadku, gdy tamtejsze samorządy wyrażą chęć współfinansowania przejazdów, komunikacja miejska będzie realizowała także podmiejskie kursy i będą one darmowe. Niestety, podczas sesji nie padły żadne konkretne informacje co to losów podmiejskich linii oraz deklaracji poszczególnych gmin.

Za podjęciem uchwały o zniesieniu opłat za przejazdy komunikacją miejską głosowało 22 radnych. Jeden wstrzymał się od głosu.

W toku sesji radni większością głosów przyjęli także uchwałę dotyczącą powstania nowej miejskiej spółki odpowiedzialnej za gospodarkę odpadami.

Sesja rady miasta odbyła się 5 października br.

Zobacz zdjęcia:
Sesja rady miasta
Wyświetleń: 6913 komentarze: 18
06.10.2017, 14:38r. Drukuj
Powrót


Grześ @ 15:51, 06.10.2017

IP: 78.88...119

Zadbać o zdrowie Ostrołęczan i poprawić jakość wody.

dser @ 16:47, 06.10.2017

IP: 78.152...49

Radny Kleczkowski niech sobie spojrzy na poprzednie uchwały, w jakim czasie były publikowane w dzienniku. Skoro ma takie super poparcie w internecie to powinien wiedzieć, że jak chce kandydować na prezydenta to może wykazać się inteligencją a nie tylko liczyć że ktoś mu poda na tacy. Ale czy nie wymagamy od niego za dużo? Może dla niego transmisja w internecie to szczyt możliwości?

Krzyś @ 17:07, 06.10.2017

IP: 83.12...25

Wprowadzić kartę miejską ważną z dokumentem tożsamości,pozostałe osoby płacą jak dotychczas.A co do zjazdów autobusów na dworzec PKS,należy domniemywać że jadąc ze Stacji do np.Szpitala czy Wojciechowic trzeba będzie jechać do dworca i się przesiadać?.Jeżeli tak to była by to niezła atrakcja dla osób starszych i niepełnosprawnych.

liczącyswojąkasę @ 19:33, 06.10.2017

IP: 188.146...225

Szanowni Państwo, na świecie, odkąd istnieje, nic nie było za darmo. Ktoś zawsze musiał za kogoś zapłacić, gdy dany delikwent nie zapłacił. Tak jest i w tym przypadku - pod publikę opowiada się i wydaje ulotki jaki to piękny prezent daje się mieszkańcom w postaci darmowej komunikacji miejskiej. Ale aby było ciekawiej, za te informujące o tym fakcie ulotki także też ktoś musi zapłacić.
Jak myślicie Kochani Mieszkańcy naszej Kochanej Ostrołęki, kto za to wszystko "darmowe" zapłaci ?
Odpowiedz jest bardzo prosta - Wy Kochani Mieszkańcy naszej Kochanej Ostrołęki zapłacicie za to wszystko "darmowe". Naprawdę !!!

mieszkaniec @ 20:15, 06.10.2017

IP: 89.45...28

Panie Radny Tadeuszu będziemy Panu pamiętać przy wyborach, że jako jedyny był Pan przeciw mieszkańcom tego miasta!
Już trzecią kadencję nic Pan nie robi w tej radzie, nie dba Pan nawet o ulicę przy której sam Pan mieszka (o remont wnioskują inni radni), nic Pan nie robi dla mieszkańców, a teraz jest jeszcze przeciw!
JAKI JEST CEL PANA SIEDZENIA NA STOŁKU RADNEGO?
22:1 przeciw Panu...

jarek @ 21:33, 06.10.2017

IP: 194.50...50

o co chodzi z jakością wody pytam się pana grzesia ponieważ w moim zakładzie wodę badają co miesiąc i wszystko jest jak na razie w porządku bada to sanepid czy pan ma może swoje laboratorium jak nie to proszę przesłać próbkę do prywatnego laboratorium a potem swoje mądrości wykazywać na stronach internetowych z poważaniem jarek

Grz @ 22:07, 06.10.2017

IP: 94.254...185

"czy inne rozwiązania nie byłyby korzystniejsze" hehe sam pomysłu nie mam ale Wasz jest zły

jarek @ 22:53, 06.10.2017

IP: 178.235...72

no panie grzesiu mowę odjeło z powazaniem jarek

Jerzy Brojek @ 09:05, 07.10.2017

IP: 178.235...3

Decyzja Pana prezydenta Janusza Kotowskiego i poparcie Rady - stanowią swoisty przełom w historii Ostrołęki. Stawianie na sprawną i bezpłatną komunikację miejską - przyporządkowuje nasze miasto do tych najbardziej p r z y j a z n y c h mieszkańcom. Przy okazji warto przypomnieć, że to za prezydentury Pana Janusza Kotowskiego w p r o w a d z o n o znaczące ograniczenia bezpłatnego parkowania wzdłuż ważnych dla ruchu ulic. Że bez tych ograniczeń miasto "zakorkowałoby" się. Oczywiście wszelkie tego typu decyzje Ratusza napotykają co oczywiste - także
oponentów. Nie brak bowiem jest ludzi którzy ponad zdrowie - wolą wzbudzać podziw
swoimi "wypasionymi furami". Z poważaniem Jerzy Brojek z Ostrołęki dnia 7.10.2017r

olk @ 09:09, 07.10.2017

IP: 5.172...181

A kiedy puszcza autobusy do Kruków? Bylo mowione, ze w 2016/17 i co? jest tam wiele uczniów, którzy nie maja mozliwosci dojechania do szkoly autobusem co znacznie by wszystko ulatwilo, a i wiele innych osob skorzystalo by na tym. Wysepki przystankowe sa, wszystko jest, to gdzie sa autobusy?

Panie Jurku B. @ 20:07, 07.10.2017

IP: 83.31...6

skąd u Pana tyle sarkazmu dotyczącego wypasionych fur? Jeśli zazdrość to proponuję samemu kupić takie auto. Nie każdy ma ochotę pokonywać miasto z trzema torbami zakupów, z dwójką trzyletnich dzieci itp. Nie każdy również ma normalny dojazd transportem publicznym do pewnych miejsc. Jeżeli Pan mieszka w okolicach centrum miasta to nie znaczy że ktoś mieszkający pod Baranowem czy innym Lelisem ma iść na piechotę np. do starostwa. Będąc na emeryturze i posiadając dużo wolnego czasu łatwo jest formułować takie złośliwości...

Asia @ 23:41, 07.10.2017

IP: 2a01:110f...8426

Klekot i gerrrsuuuu mówimy wam dowodzenia. Jesteście przeciw mieszkańcom i wyborcom.

. @ 00:20, 08.10.2017

IP: 79.184...80

Głupota, miasta nie stać na takie atrakcje.

. @ 00:23, 08.10.2017

IP: 79.184...80

Głupota, miasta nie stać na takie atrakcje. Czyli chcąc jechać autobusem będzie trzeba iść na dworzec ?! Też mi ułatwienie. Głupota.

Jacek @ 01:31, 08.10.2017

IP: 94.254...126

Wody nie da sie pic to trucizna

Jerzy Brojek @ 07:22, 08.10.2017

IP: 178.235...3

do Panie Jurku B - pozdrawiam. Oczywiście że sprawna i darmowa komunikacja
publiczne - nie będzie u t r u d n i a ł a życia dojeżdżającym własnymi autami "z pod
Baranowa czy Lelisa", a wręcz odwrotnie (bo zmniejszy się ilość dojeżdżających
"w pojedynkę" mieszkańców miasta). Można mieć nadzieję, że z czasem, także mieszkańcy Ostrołęki (wzorem bogatych Holendrów) polubią rowery. Do tego jednak
n i e z b ę d n y jest kolejny przełom w myśleniu Ostrołęczan - rozwój " ścieżek
rowerowych" - do czego zachęca (znana Ratuszowi) - Dyrektywa Unii Europejskiej.
Do aut mam stosunek racjonalny, to znaczy z przyjemnością patrzę na mamy, które
zabezpieczają swoje pociechy w fotelikach, albo ładują do bagażników zakupy.
Może wydawać się dziwnym że nie "kręcą mnie" ładne auta, ale z przyjemnością
oglądam (przeważnie czysto umyte) bezszmerowe elektryczne ostrołęckie autobusy
miejskie. Z poważaniem Jerzy Brojek z Ostrołęki dnia 8.10.2017r

józia @ 12:05, 08.10.2017

IP: 46.215...212

A może zamiast darmowej komunikacji poprawić jakość obecnej i środki przeznaczyć na czystość.Autobusy są brudne, okna to już od kilku lat nie widziały wody i środków czyszczących to samo dotyczy siedzeń. Tak brudnych autobusów nie ma w żadnym mieście gdzie jest komunikacja miejska. Czy osoby, które zaproponowały darmową komunikację korzystają z niej i widzą ten luksus dojazdów. W zasadzie tak brudnymi i śmierdzącymi autobusami to faktycznie tylko za darmo. Miłej jazdy.

Lelisiak @ 12:09, 08.10.2017

IP: 95.40...53

W Lelisie Wójt ma głęboko ..... to czy ludzie dojadą czy też nie.
Sam dojeżdża do pracy SŁUŻBOWYM autem.
Tylko pytanie jaki jest interes mieszkańców Gminy Lelis , żeby PRUSIK codziennie jeździł gminnym autem do domu na ZABRODZIU?!!!