piątek, 29 marca 2024 r., imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa

Reklama   |   Kontakt

Kandydaci do samorządu

Aktualności

Jest wiele powodów, by nie budować nowej elektrowni w Ostrołęce

Na pierwszą publiczną debatę na temat zagrożeń związanych z budową nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce zaprasza proekologiczna koalicja organizacji pozarządowych. Podczas otwartego spotkania głos zabiorą eksperci różnych dziedzin związani z ekologią.

Mieszkańcy Ostrołęki będą mogli po raz pierwszy od czasu powstania planów tej inwestycji, wziąć udział w dyskusji pokazującej rzeczywistą skalę negatywnych oddziaływań elektrowni oraz zasadności jej powstania podczas konferencji pt. "Zagrożenia społeczne i środowiskowe związane z budową i funkcjonowaniem elektrowni węglowej Ostrołęka C".

ReklamaO społecznych i przyrodniczych skutkach inwestycji opowiedzą eksperci i praktycy w dziedzinie transformacji energetycznej, ochrony zdrowia oraz oddziaływań elektrowni węglowych na środowisko. Ostrołęka C o mocy 1000 MW to nowa elektrownia węglowa, która zajmie 53 hektary terenu. Ostrołęka C miałaby zacząć działać w 2024 r. Koszt jej budowy szacowany jest na 6 mld zł.

- Celem konferencji jest rozpoczęcie dyskusji o zasadności budowy elektrowni Ostrołęka C oraz o potrzebie alternatywy energetycznej dla regionu. Takiej dyskusji dotychczas brakowało w przestrzeni publicznej. Dlaczego to ważne? Nowa elektrownia węglowa o tak dużej mocy będzie miała realny wpływ na kierunek rozwoju energetyki w Polsce oraz na jakość życia mieszkańców regionu - zapraszają do spotkania organizatorzy.

ReklamaProgram konferencji:
17.30 - przywitanie gości - Radosław Gawlik,
17.40-18.10 - prof. dr hab. inż. Jan Popczyk - "Mazowsze bez elektrowni węglowej Ostrołęka C, z falą prosumenckich innowacji na wschodzącym rynku energii elektrycznej?",
18.10-18.30 - dr hab. Leszek Pazderski - "Zgodność planowanej elektrowni węglowej Ostrołęka C ze standardami UE i ocena wpływu wybranych zanieczyszczeń gazowo-pyłowych na zdrowie człowieka".
18.30-18.50 - Łukasz Adamkiewicz - "Skutki zdrowotne narażenia na zanieczyszczone powietrza. Oddziaływanie elektrowni węglowej Ostrołęka C",
18.50-20.30 - panel dyskusyjny - Radosław Gawlik (moderator): Jan Popczyk, Leszek Pazderski, Łukasz Adamkiewicz, Dariusz Szwed.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się:
Radosław Gawlik - polityk i ekolog, jeden z przewodniczących partii Zieloni, członek wielu organizacji i stowarzyszeń ekologicznych, członek zespołu ds. ekologii podczas rozmów przy Okrągłym Stole,
prof. Jan Popczyk - współtwórca i realizator reformy elektroenergetyki, były prezes Polskich Sieci Energetycznych, współpracownik ministerstwa w zakresie całego kompleksu paliwowo-energetycznego oraz bezpieczeństwa energetycznego,
dr hab. Leszek Pazderski - chemik, wykładowca na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu,
Łukasz Adamkiewicz - członek zarządu Fundacji # 13 Centrum Zmian Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju Fundacja.

- Ostrołęka C to nasza wspólna sprawa, dlatego tak ważne jest posiadanie pełnej informacji na temat skutków jej budowy i funkcjonowania. Pora na rzetelną dyskusję o losie tej inwestycji - mówi Robert Wawręty z Towarzystwa na rzecz Ziemi, współorganizator spotkania.

ReklamaUdział w konferencji jest bezpłatny. W trakcie spotkania przewidziano poczęstunek. Organizatorem konferencji jest koalicja organizacji pozarządowych działających na rzecz środowiska, zrównoważonego rozwoju oraz lokalnych społeczności. Osoby do kontaktu: R. Ślusarczyk, numer tel. 660-538-329; e-mail: suchy@pracownia.org.pl, R. Wawręty, numer tel. 508-585-130, e-mail: robert@tnz.most.org.pl

Konferencja odbędzie się we wtorek 24 października br. o godz. 17.30 w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce (mała aula), przy ul. Korczaka 73.

Więcej na ten temat:
- Stop nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce. W niedzielę rusza akcja społeczna
- Stop elektrowni Ostrołęka C. Uwolnijmy zieloną energię
Wyświetleń: 7059 komentarze: -
09:03, 10.10.2017r. Drukuj